• <

Statek, który ma dobudować Nord Stream 2, zmierza na Bałtyk

ew

16.04.2020 09:25 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Statek, który ma dobudować Nord Stream 2, zmierza na Bałtyk

Partnerzy portalu

Statek, który ma dobudować Nord Stream 2, zmierza na Bałtyk - GospodarkaMorska.pl

Rosyjski statek Akademik Czerski, który zapewne zostanie wykorzystany do ukończenia układania gazociągu Nord Stream 2, powinien w kwietniu zawinąć na Wyspy Kanaryjskie; jednostka kieruje się na Bałtyk i powinna tam przybyć na początku maja - podała "Rossijskaja Gazieta".

Rządowy dziennik podał w czwartek, że przed przeprowadzeniem prac na Bałtyku Akademik Czerski będzie musiał zostać unowocześniony i nastąpi to w Kaliningradzie bądź w Petersburgu. Proces ten potrwa od dwóch tygodni do miesiąca.

Uwzględniając tempo, w jakim rosyjska jednostka może układać rury na dnie morskim (jest to około 5 km na dobę), warunki pogodowe i prace przygotowawcze, dobudowanie gazociągu może zająć 4-5 miesięcy - prognozuje gazeta.

"Termin uruchomienia Nord Stream 2 na początku 2021 roku zaczęto podawać w wątpliwość z powodu obniżenia światowego popytu na ropę i ogólnego spadku aktywności gospodarczej w wyniku ograniczeń wprowadzanych przez kraje europejskie w celu przeciwdziałania epidemii koronawirusa" - wskazuje "RG". Ekspert rynku energetycznego Aleksiej Griwacz powiedział jednak dziennikowi, że "koniunktura na rynku ropy w żaden sposób nie wpływa" na potrzebę dobudowania Nord Stream 2 i na termin uruchomienia projektu.

W ostatnim czasie minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział, że nie wątpi w to, że Nord Stream w zostanie ukończony. Zapewnił, że w projekt należy jeszcze zainwestować 5 procent jego ogólnej wartości.

Jak podaje "RG", operator budowanego gazociągu, spółka Nord Stream 2 AG, zapewnił, że dokłada wszelkich starań w celu ukończenia budowy w jak najkrótszym terminie.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2. Z Bałtyku odpłynęły w grudniu specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim. Rosyjski koncern Gazprom zapowiedział, że strona rosyjska samodzielnie ukończy budowę.

Ministerstwo energetyki podało w lutym br., że gazociąg powstanie najpóźniej na początku 2021 roku. Pierwotnie gazociąg Nord Stream 2 miał powstać do końca 2019 roku i Rosja zamierzała wówczas wstrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.