• <
polboat_2022

Międzynarodowa Droga Wodna E70 – marszałkowie podpiszą deklarację

jm

30.05.2022 11:48
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Międzynarodowa Droga Wodna E70 – marszałkowie podpiszą deklarację

Partnerzy portalu

Międzynarodowa Droga Wodna E70 – marszałkowie podpiszą deklarację - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wikipedia

We środę marszałkowie pięciu województw podpiszą deklarację o współpracy na rzecz rozwoju polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70.

Głównym założeniem deklaracji programowej w sprawie działań na rzec rozwoju polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 na lata 2023-2030, jaką 1 czerwca w Tolkmicku podpiszą marszałkowie województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego, jest aktywizacja gospodarcza. Istotne znaczenie dla niej będą miały ożywienie żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej na drogach będących częścią MDW E70.

Współpraca między województwami ma przezwyciężyć trwający lata impas w dziedzinie żeglugi śródlądowej. Samorządy chcą skupić się na wykorzystaniu potencjału MDW E70 dla rozwoju gospodarczego i wykreować na podstawie drogi produkt turystyczny, który będzie korzystał z walorów kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych okolicznych terenów. W planie jest też dążenie do opracowania i wdrożenia przez rząd kompleksowego programu użeglownienia polskiego odcinka MDW E70. Województwa chcą także wspólnie aplikować o unijne środki na rzecz rozwoju drogi i zlikwidować tzw. wąskie gardła na drodze, by w krótkiej perspektywie umożliwić żeglugę turystyczną na całym polskim odcinku. W pracach nad rewitalizacją trasy uwzględnione ma być zintegrowane podejście do zagospodarowania dróg wodnych w kontekście rozwoju transportu, w tym potrzeb i planów rozbudowy możliwości przeładunkowych portów morskich, a także zmian klimatycznych, gospodarki wodnej, ochrony środowiska, planowania przestrzennego i rozwoju miast.

Międzynarodowa Droga Wodna E70 na zachodzie rozpoczyna się w Antwerpii, biegnie przez Rotterdam, Hanower i Berlin do Polski. W kraju przebiega od śluzy Hohensaaten Ost przez Odrę do Kostrzyna, gdzie następuje połączenie z drogą wodną Odra-Wisła. Szlak prowadzi Wartą, Notecią, Kanałem Bydgoskim i Brdą, aż do styku z Wisłą w Bydgoskim Węźle Wodnym. Następnie szlak biegnie Wisłą, Nogatem i Zalewem Wiślanym do granicy z Rosją. Dalej MDW E70 przebiega przez Kaliningrad do Kłajpedy.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.