• <

Baltic Air Policing: w ramach misji sześć razy przechwycono rosyjskie samoloty

gm

21.09.2022 22:50 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Baltic Air Policing: w ramach misji sześć razy przechwycono rosyjskie samoloty

Partnerzy portalu

Baltic Air Policing: w ramach misji sześć razy przechwycono rosyjskie samoloty - GospodarkaMorska.pl
Fot. Autorstwa RAF - Photo http://www.defenceimagery.mod.uk/fotoweb/fwbin/download.dll/45153802.jpgMetadata source: http://www.defenceimagery.mod.uk/fotoweb/fwbin/fotoweb_isapi.dll/ArchiveAgent/5042/Search?FileInfo=1&amp;MetaData=1&amp;Search=45157730.jpg, OGL v1.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34695136

Węgierskie samoloty bojowe Gripen, które od sierpnia uczestniczą w NATO-wskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, sześciokrotnie przechwyciły rosyjskie samoloty – powiedział na konferencji prasowej w litewskich Szawlach dowódca węgierskiej misji podpułkownik Attila Vanyik.

Przypadki dotyczyły rosyjskich myśliwców, wojskowych samolotów transportowych oraz samolotów zwiadowczych, które nie podały planu lotu, miały wyłączone transpondery i nie były w stanie nawiązać kontaktu radiowego z kontrolą ruchu lotniczego. W czasie misji węgierskie Gripeny były też 36 razy podrywane w powietrze w ramach ćwiczeń.

„Samoloty muszą przechwycić niezidentyfikowany obiekt w przeciągu 15 minut od otrzymania sygnału alarmowego” – zaznaczył ppłk Vanyik.

Jak powiedział agencji MTI dowódca węgierskich sił powietrznych generał Nandor Kilian, Rosjanie często latają wąskim korytarzem nad Bałtykiem na trasie Petersburg-Kaliningrad, którą zalicza się do przestrzeni międzynarodowej.

Po raz pierwszy węgierskie Gripeny zostały poderwane 18 sierpnia. Wówczas w toku akcji Węgrzy przechwycili i zidentyfikowali rosyjski samolot transportowy Ił-76, lecący nad południowym Bałtykiem.

W ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego pełnią rotacyjną, czteromiesięczną misję w bazach na Litwie, Estonii i w Polsce. Od 1 sierpnia cztery węgierskie myśliwce Gripen i ponad 70 żołnierzy stacjonuje w bazie w Szawlach na Litwie. Prowadzą patrole razem z lotnictwem z Niemiec i Włoch. Jest to trzecia tego typu węgierska misja; poprzednie miały miejsce w 2015 i 2019 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.