• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolejne gazowce na Bałtyku. Rosja zabezpiecza dostawy gazu do Kaliningradu od strony morza

24.02.2022 18:00 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kolejne gazowce na Bałtyku. Rosja zabezpiecza dostawy gazu do Kaliningradu od strony morza

Partnerzy portalu

Kolejne gazowce na Bałtyku. Rosja zabezpiecza dostawy gazu do Kaliningradu od strony morza - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wikimedia

Minęły 3 tygodnie od zacumowania rosyjskiego gazowca FSRU w Obwodzie Kaliningradzkim. 2 kolejne gazowce LNG z ładunkami gazu z Kamerunu przybyły na Bałtyk w celu zaopatrzenia Kaliningradu. Czy oznacza to perspektywę odcięcia dostaw gazu rurociągowego do krajów bałtyckich?

Szacuje się, że łączna ilość LNG na trzech statkach może zaspokoić potrzeby Kaliningradu na około 3 tygodnie. Oznacza to, że na 3 tygodnie dostawy gazu rurociągiem z Rosji przez Litwę mogłyby zostać wstrzymane.

Należący do Gazpromu rosyjski gazowiec Marshal Vasilevskiy po pracy w czarterze dla innych klientów powrócił do swojej głównej roli – zabezpieczenia dostaw LNG do Obwodu Kaliningradzkiego. Ma zapewnić rosyjskiej enklawie zasoby gazu pomimo agresji Rosji na Ukrainę i konsekwencji wynikających z eskalacji konfliktu i potencjalnego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Dwa gazowce z dostawą LNG to Energy Integrity i Velikiy Novgorod widoczne na poniższej mapie



Marshal Vasilevskiy to olbrzymi gazowiec o możliwościach magazynowo-regazyfikacyjnych, co oznacza, że może także pełnić funkcję pływającej stacji regazyfikacyjnej FSRU. Zasadniczo jednak statek ma za zadanie zapewnienie dostaw gazu do Obwodu Kaliningradzkiego. Dzięki niemu enklawa ma nie martwić się o zasoby surowca nawet pomimo problemów z dostawami poprzez rurociągi biegnące przez teren Litwy.

Gazowiec zaczął pełnić swoją służbę w 2019 roku, jednak ze względu na to, że lądowe dostawy gazu do Obwodu Kaliningradzkiego nie były zagrożone, Marshal Vasilevskiy był czarterowany zewnętrznym klientom i pływał po całym świecie, przewożąc ładunki gazowe między innymi między Singapurem i Stanami Zjednoczonymi. Teraz jednak statek powrócił na Bałtyk. 20 stycznia załadował 163 800 m3 gazu w belgijskim Zeebrugge i popłynął do Kaliningradu. Od trzech tygodni jednostka cumuje w Kaliningradzie.

Jak donosi Reuters, Gazprom odmówił komentarza na temat zadań i rejsów statku.

Komentatorzy wskazują, że przywrócenie Marshala Vasilevskiyego do pierwotnych zadań może świadczyć o potrzebie zabezpieczenia przez Rosjan dostaw surowca dla Obwodu Kaliningradzkiego w obliczu spodziewanych sankcji lub planowanych przerw w dostawach gazu na z Rosji na do innych krajów, co wpłynęłoby także siłą rzeczy na dostępność LNG w Kaliningradzie.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.