• <

Śmiercionośny rosyjski poduszkowiec [wideo]

22.07.2020 15:27 Źródło: Popular Mechanics

Partnerzy portalu

Śmiercionośny rosyjski poduszkowiec [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. YouTube/Russian Ministry of Defense

Film opublikowany wczoraj przez moskiewskie Ministerstwo Obrony przedstawia żołnierzy z obwodu kaliningradzkiego przeprowadzających ziemnowodne ćwiczenia na wybrzeżu Bałtyku. Na wideo zaprezentowany jest jeden z dwóch rosyjskich poduszkowców Zubr w akcji, który wypuszcza marynarzy i pojazdy opancerzone na plażę. Klasa Zubr jest prawdopodobnie jedyną uzbrojoną klasą poduszkowców na świecie.

Evgeny Kocheshkov jest jednym z dwóch rosyjskich poduszkowców klasy Zubr („Bison”). Pojazdy zbudowane w 1991 roku w Petersburgu są przeznaczone do przewożenia dużej liczby marynarzy podczas nalotów desantowych na krótkie odległości. Kocheshkov i jego siostrzany statek Mordovia ważą 415 ton z normalnym ładunkiem, wymagają 33-osobowej załogi i mogą przewozić do 10 transporterów opancerzonych BTR-82A, trzy czołgi podstawowe, 360 marynarzy lub kombinację wszystkich trzech. Zubrowy mogą również pełnić rolę stawiaczy min, przechowując miny morskie w ładowniach i zrzucając je na morze.

Każdy Zubrs jest wyposażony w pięć silników z turbiną gazową, każdy o mocy 12 100 koni mechanicznych. Statek może podróżować do 300 mil z prędkością 55 węzłów.

Chociaż Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone budują poduszkowce wojskowe, tylko te rosyjskie są uzbrojone. (Wiadomo, że Korea Północna obsługiwała uzbrojone poduszkowce w niedawnej przeszłości, ale nie wiadomo, czy nadal są one w służbie.)

Każdy z Zubrów jest uzbrojony w dwie wyrzutnie rakiet ziemia-powietrze Fasta-4M. Każda wyrzutnia jest załadowana 16 pociskami Igla-M, odpowiednikami amerykańskiego pocisku Stinger. Poduszkowce są również uzbrojone w dwa działa AK-630M Gatling. Wreszcie, każdy posiada dwie wyrzutnie rakietowe.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.