• <
gryfia_70lat

Szczerski: przekop Mierzei Wiślanej zmieni położenie Polski na mapie geopolitycznej

ew

02.06.2020 07:25 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Szczerski: przekop Mierzei Wiślanej zmieni położenie Polski na mapie geopolitycznej

Partnerzy portalu

Szczerski: przekop Mierzei Wiślanej zmieni położenie Polski na mapie geopolitycznej - GospodarkaMorska.pl

Przekop Mierzei Wiślanej ma znaczenie z punktu widzenia polskiej suwerenności; jest jedną z inwestycji, które zmienią położenie Polski na mapie geopolitycznej - uważa szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Stawką tych wyborów prezydenckich jest, czy te inwestycje zostaną zrealizowane, czy nie - dodał.

Prezydencki minister był pytany we wtorek w TVPInfo o znaczenie przekopu Mierzei Wiślanej dla relacji międzynarodowych Polski. "Otwarty dostęp do portów Zalewu Wiślanego oznacza także otwarty dostęp do mórz międzynarodowych dla naszych partnerów ze Wschodu - Białorusi i Ukrainy, która będzie miała kolejny, alternatywny port dla importu i eksportu swoich towarów; więc to jest też ważne regionalnie, wpisuje się w projekt Trójmorza" - mówił Szczerski. Jak dodał, projekt ten ma też znaczenie europejskie. "Europa po pandemii koronawirusa chce się rozwijać poprzez wielkie inwestycje europejskie" - powiedział.

Według Szczerskiego przekop Mierzei Wiślanej ma też znaczenie z punktu widzenia polskiej suwerenności. "Musimy odzyskać suwerenność nad naszymi własnymi wodami terytorialnymi, nad swoim wybrzeżem, które jest dodatkowo położone w newralgicznym geopolitycznie fragmencie Europy, na styku między wschodnią flanką NATO i sąsiadami NATO ze Wschodu" - zaznaczył.

Szczerski zauważył, że położony w pobliżu Okręg Kaliningradzki jest "jedną wielką bazą wojskową". "Mamy fragment polskiego wybrzeża, polskiego morza, który sąsiaduje z niezwykle zmilitaryzowanym fragmentem Federacji Rosyjskiej, do którego dostępu nie ma polska żegluga, polska bandera; do którego dostęp kontroluje właśnie ów zmilitaryzowany Okręg Kaliningradzki" - mówił prezydencki minister.

Jak dodał przekop Mierzei Wiślanej - obok m.in. budowy Via Carpatia, Via Baltica, Centralnego Portu Komunikacyjnego - jest jedną z inwestycji, które "całkowicie zmienią podmiotowość Polski na mapie gospodarczej i na mapie infrastrukturalnej suwerenności regionalnej".

"Tych kilka najważniejszych inwestycji, które zmienią położenie Polski na mapie geopolitycznej, albo będzie zrealizowanych albo - jak mówi jeden z konkurentów czy nawet kilku z konkurentów prezydenta Andrzeja Dudy - nie będziemy tych inwestycji w Polsce mieli. To jest stawka tych wyborów" - powiedział minister.

W jego ocenie zwycięstwo Andrzeja Dudy "oznacza, że Polska znajdzie wyższe miejsce na mapie gospodarczej Europy i świata, że będziemy podmiotowi, sami będziemy kształtować swoją przyszłość terytorialną i energetyczną". "Albo, jeśli nie daj Boże wygra ktoś inny, tych inwestycji nie będzie i powrócimy do stanu, który był przez wiele lat, czyli stan zależności gospodarczej od zewnętrznych podmiotów" - podkreślił szef gabinetu prezydenta RP.

Partnerzy portalu

waltoria_390x100_2022
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.