• <
gryfia_70lat

Rosja przywraca na Bałtyk starą fregatę

jm

14.04.2022 11:38 Źródło: defence24.pl

Partnerzy portalu

Rosja przywraca na Bałtyk starą fregatę - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wikipedia

W połowie kwietnia do Floty Bałtyckiej dołączy fregata Nieustraszimyj, która osiem ostatnich lat spędziła w stoczni Jantar w Kaliningradzie.

O ruchu poinformowali sami Rosjanie. Jak zauważa portal Defence24, Nieustraszimyj jest jednak okrętem przestarzałym koncepcyjnie i technologicznie. Jest to jednostka projektu 11540 typu „Jastrieb”, nad którymi prace rozpoczęły się w 1972 roku.

„Jastrieb” nie jest jednak najbardziej udanym projektem. Seria została ograniczona do dwóch jednostek, obie z nich zostały włączonej do Floty Bałtyckiej, stosunkowo mało ważnej dla rosyjskich sił zbrojnych. Okręty nie cieszą się pozytywnymi opiniami ze strony samych marynarzy, okazały się także dość kosztowne w eksploatacji, a także mało efektywne pod względem zdolności bojowej.

Portal zwraca także uwagę, że pomimo długotrwałego remontu, Nieustraszimyj nie został doprowadzony technologicznie do aktualnego poziomu panującego w marynarkach wojennych na całym świecie. Usprawnione zostały jedynie najważniejsze systemy okrętowe. Nie miała jednak miejsca głęboka modernizacja, która uwzględniałaby wymianę przestarzałego okrętowego systemu walki. Defence24 dodaje, że prace miały w zasadzie przywrócić jednostce charakterystykę i możliwości z początku jego służby, czyli z 1990 roku. Według doniesień portalu nie wiadomo, czy okręt został wyposażony w nowszy system rakietowy niż poprzednio. Jeśli nie, oznacza to, że Nieustraszumij jest praktycznie bezbronny w walce z nowoczesnymi samolotami.

W zeszłym roku Nieustraszimyj przechodził testy morskie. Próby zdawcze natomiast miały miejsce w lutym 2022.

W okręcie wymieniony został napęd. Pierwotne dwie turbiny gazowe M-27 były produkcji ukraińskiej. Po aneksji Krymu i części obwodów Ługańskiego i Donieckiego Rosjanie nie mogli liczyć na dostawę oryginalnych części zamiennych. Nowe turbiny wykonały zatem rosyjskie zakłady. Ostatnia z nich dotarła do stoczni latem 2021 roku.

Okręty typu „Jastrieb” mają 129,8 metra długości i szerokość 15,6 metra. Na ich pokładzie znajduje się m.in. długie lądowisko dla śmigłowca i będący częścią nadbudówki hangar. Miało ty być także pierwsze radzieckie fregaty wybudowane w technologii stealth, jednak wysiłki projektantów wprowadzających zmiany konstrukcyjne zniweczyło dołączenie do bryły okrętu dużej ilości wyposażenia, które sprawiło, że jednostki są łatwo dostrzegalne na radarach.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.