Litewska firma LTG Cargo uruchamia nowe połączenie intermodalne między Kownem a DCT w Gdańsku.
Z terminala intermodalnego w Kownie (KIT) pociągi pojadą do terminala kontenerowego DCT w Porcie Gdańsk, a także do terminala kolejowego w Małaszewiczach.
LTG Cargo zapowiada, że przewozy będą organizowane na zamówienie klienta. Pierwsze pilotażowe podróże już się odbyły.
– Wraz z umacnianiem się pozycji Grupy w Polsce poszukujemy nowych możliwości i wychodzimy naprzeciw szybko zmieniającym się potrzebom rynku w wyniku wojny rosyjskiej na Ukrainie. Pracujemy, aby pozostać silną częścią logistyki kraju i pomóc krajowym firmom otwierać nowe trasy na rynki europejskie. Na początku kwietnia z sukcesem uruchomiliśmy naszą usługę intermodalną do Duisburga w Niemczech i zakończyliśmy już naszą pierwszą podróż z pełnym ładunkiem. Oferujemy naszym klientom wykorzystanie potencjału zgromadzonego przez Grupę w Polsce – mówi Eglė Šimė, prezes LTG Cargo.
Klienci wysyłający do/z Gdańska będą mieli dostęp do jednego z najważniejszych portów dalekomorskich na Bałtyku, do którego zawijają największe kontenerowce z Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. To centrum logistyczne jest jedynym portem w regionie, który regularnie przyjmuje ładunki z Dalekiego Wschodu.
Tymczasem Terminal Intermodalny Małaszewicze we wschodniej Polsce może odbierać ładunki z lądu z Azji Wschodniej i przeładowywać je na dalszy transport do krajów Unii Europejskiej. Małaszewicze to siedziba wielu najważniejszych firm spedycyjnych, logistycznych i transportowych w regionie. Litewskie koleje w ten sposób mogą ominąć Białoruś, która zablokowała ich obsługę w rewanżu za nałożenie unijnych sankcji po agresji Rosji na Ukrainę.
Trasa z Kowna do Gdańska i z powrotem będzie miała około 1100 kilometrów. Transport w jedną stronę ma zająć około 30 godzin. Podczas jednej podróży można przewieźć do 42 kontenerów towarów różnego rodzaju.
PERN planuje kolejne modernizacje i remonty usprawniające spedycję kolejową
Port Gdynia – premiera filmu o żołnierkach AK
Suwnica STS w DB Port Szczecin oddana do użytku
Stacja zlewcza do odbioru ścieków komunalnych w kołobrzeskim porcie już czynna
Port Gdańsk – atrakcyjna działka w pobliżu Baltic Hubu czeka na dzierżawcę
Chaos, czyli codzienność dla żeglugi. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 43-46/2023)