• <
gryfia_70lat

Terlecki na Łotwie: kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności

gm

27.06.2022 21:36 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Terlecki na Łotwie: kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności

Partnerzy portalu

Terlecki na Łotwie: kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności - GospodarkaMorska.pl

Kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności - powiedział Polskiej Agencji Prasowej wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki w poniedziałek podczas wizyty na Łotwie.

„Przyjechaliśmy przede wszystkim w sprawach parlamentarnych, by nawiązać jeszcze bliższe relacje między naszymi sejmami. Oczywiście tematy były zdominowane przez wojnę i pomoc dla Ukrainy, ale także kwestie polityczne związane z perspektywą przyjęcia Ukrainy do UE” - mówił Terlecki.

W kwestii bezpieczeństwa rozmawiano o obecności NATO na wschodniej flance, która miałaby charakter stały, a nie rotacyjny. Poruszono też temat zakupów i produkcji broni.

„I Polska, i Łotwa podniosły procent PKB, który będzie przeznaczony na obronę. Przyszły groźne czasy, więc armia, jej uzbrojenie i wyszkolenie staje się priorytetem politycznym” - wskazał Terlecki, który w Rydze spotkał się m.in. z wicemarszałek łotewskiego sejmu Dagmarą Beitenere-Le Gallą.

Zaznaczył też, że na nadchodzącym szczycie NATO Sojusz będzie rozstrzygać nie tylko sprawę obecności wojsk, ale też rozszerzenia organizacji o Finlandię i Szwecję, czyli przekonania Turcji, by wycofała weto w tej sprawie. „Ale są też inne kwestie, np. wspólnego zakupu broni, co pozwoliłoby nieco obniżyć koszty” - wskazał.

„Mówiliśmy też o tym, że obwód kaliningradzki stał się punktem zapalnym świata - przynajmniej tak to oceniają media, opinia publiczna, eksperci” - podkreślił polityk.

Pytany, na jaką pomoc Polska i kraje bałtyckie liczą w związku z mierzeniem się ze skutkami agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie, zaznaczył: „Oczekujemy solidarności europejskiej. Kraje frontowe, te, które graniczą z Rosją, potrzebują bezpieczeństwa i jego gwarancji”.

Wicemarszałek przypomniał, że jesienią na Łotwie odbędą się wybory parlamentarne. "Mam nadzieję, że główne ramy polityki zagranicznej nie zmienią się i po wyborach Łotwa będzie podobnie bliskim nam krajem jak obecnie” - podsumował polityk.

Wizyta Terleckiego odbywa się na koniec dwóch tygodni przepełnionych wizytami polskich polityków w Rydze: niedawno byli tu prezydent Andrzej Duda, minister obrony Mariusz Błaszczak, a także delegacja Sejmu - przypomniał wicemarszałek.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.