• <

Wynik wyszukiwania - "kaliningradzki" - Wiadomości

Eskalacja zakłóceń GPS w regionie bałtyckim. Finlandia wskazuje na Rosję

Zakłócenia sygnału GPS, które znacząco nasilają się od dłuższego czasu, wynikają z działań Rosji – oświadczyła szefowa MSZ Elina Valtonen w piątek po posiedzeniu komisji polityki zagranicznej i bezpieczeństwa z prezydentem Alexandrem Stubbem. Działamy w tej sprawie razem z sojusznikami NATO oraz partnerami w UE – przekazano w oficjalnym komunikacie władz.
04.05.2024

Pożar na rosyjskiej korwecie w Obwodzie Królewieckim. Okręt unieruchomiony

Do niecodziennego zdarzenia doszło w bazie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim). Stacjonująca tam mała korweta proj. 21630 (określana też jako Bujan-M) Sierpuchow została uszkodzona w wyniku pożaru, który z nieznanych powodów wybuchł na jej pokładzie.
08.04.2024

Kuriozalne przyczyny pożaru rosyjskiego trawlera. Ogień to efekt... uderzenia rakietą podczas wojskowych ćwiczeń

Pojawia się więcej informacji na temat pożaru, który strawił statek rybacki Kapitan Łobanow. Jak twierdzą świadkowie i za nimi niezależne, rosyjskie media, przyczyną pojawienia się ognia miało być... uderzenie rakietą, prawdopodobnie wystrzeloną w związku z trwającymi nieopodal ćwiczeniami morskimi. W wyniku zdarzenia zmarło trzech członków załogi, a czterech pozostałych zostało poszkodowanych.
22.03.2024

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
26.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

W Zatoce Fińskiej przebywa rosyjski statek reperujący kabel telekomunikacyjny

Należący do Rosji statek znajduje się obecnie w Zatoce Fińskiej, gdzie naprawia kabel telekomunikacyjny należący do rosyjskiego koncernu Rostelecom i częściowo ułożony w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej - poinformowała w poniedziałek telewizja ERR.
06.11.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

Port Szczecin-Świnoujście: strategia rozwoju, inwestycje, modernizacja

O strategii rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, planach modernizacji infrastruktury oraz adaptacji do przyjmowania większych jednostek i obsługi projektów offshore wind rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem ZMPSiŚ.
29.08.2023

Rosja. Ćwiczenia taktyczne myśliwców nad Morzem Bałtyckim

Ministerstwo obrony Rosji przeprowadza ćwiczenia taktyczne myśliwców nad Morzem Bałtyckim, których głównym celem jest sprawdzenie gotowości do prowadzenia operacji bojowych i zadań specjalnych - podał we wtorek Reuters.
27.06.2023

Podejrzany statek od kilku dni stoi na kotwicy nieopodal polskiej platformy wiertniczej

Pływający pod banderą Wysp Marshala masowiec Agia Irini od kilku dni praktycznie stoi nieopodal platformy do wydobycia ropy, należącej do Lotos Pertobaltic.
18.06.2023

Trzy rosyjskie jednostki operowały na Bałtyku przed wysadzeniem Nord Stream

Trzy rosyjskie okręty wojenne "widma" operowały na Bałtyku przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu przez kilka godzin, a w jednym przypadku przez prawie dobę - ujawniają w środę nadawcy publiczni krajów nordyckich.
03.05.2023

Duda: Mierzeja Wiślana ma strategiczne znaczenie dla obrony terytorium i granic Rzeczypospolitej

Rejon Mierzei Wiślanej ma strategiczne znaczenie dla obrony granic i terytorium Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, który obserwował we wtorek przy przekopie Mierzei ćwiczenia Zalew-23.
18.04.2023

Rosja przeładowuje ropę pod nosem Polski?

Reuters twierdzi, że Rosjanie przepompowują ropę naftową ze statku na statek na Zatoce Gdańskiej.
02.03.2023

W Japonii jest zainteresowanie tematem kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej

W papierowym wydaniu japońskiego dziennika Asahi Shimbun (trzecia gazeta świata pod względem nakładu) pojawił się artykuł poświęcony tematowi kanału prowadzącego przez Mierzeję Wiślaną. W jego powstanie był zaangażowany m.in. wykładowca z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski.
18.01.2023

CNN: weteran amerykańskiej marynarki wojennej uwolniony z aresztu w Rosji. Przybył do Polski

Weteran amerykańskiej marynarki wojennej Taylor Dudley, zatrzymany w kwietniu 2022 roku w obwodzie kaliningradzkim, został uwolniony z aresztu w Rosji i przybył w czwartek do Polski; w negocjacje w sprawie Dudleya były zaangażowane Departament Stanu, a także ambasady USA w Warszawie i Moskwie - poinformowała CNN.
12.01.2023

Rosyjska ropa jest sprzedawana za granicę za pół ceny osiąganej na rynkach międzynarodowych

Główny typ ropy naftowej eksportowanej z Rosji sprzedawany jest po cenie o ponad połowę niższej od ceny na rynkach międzynarodowych - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Ma to być efekt unijnych sankcji i limitu ceny.
09.01.2023

Rosyjskie okręty ćwiczą na Bałtyku. NATO w gotowości

W ramach dużych ćwiczeń z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, rosyjskie okręty wchodzące w skład Floty Bałtyckiej przeprowadziły m.in. rakietowy ostrzał celów nabrzeżnych i morskich.
19.12.2022

Nie będzie tymczasowej zapory na 850-metrowej granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej

850-metrowy odcinek granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej jest właściwie nadzorowany, a system ochrony i zabezpieczenia na tę chwilę są wystarczające - powiedział PAP rzecznik MOSG w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak. Zaznaczył, że w razie potrzeby strażnicy będą reagować adekwatnie do sytuacji.
09.11.2022

Rosja znacznie zmniejszyła swoją obecność wojskową w regionie Morza Bałtyckiego

Podczas wojny na Ukrainie Rosja znacznie zmniejszyła swą obecność militarną w regionie Morza Bałtyckiego. Kreml przerzucił na front większość spośród 30 tys. żołnierzy, którzy stacjonowali dotąd w obwodzie kaliningradzkim oraz w pobliżu granic z państwami bałtyckimi i Finlandią - powiadomił amerykański magazyn "Foreign Policy".
29.09.2022

Żaryn: rosyjska propaganda powraca do krytyki przekopu Mierzei Wiślanej

Rosyjskie ośrodki propagandowe powracają do krytyki przekopu Mierzei Wiślanej. Władze Kaliningradu wyraziły obawy, co do stanu ekologii Zatoki Kaliningradzkiej, na który wpływ ma mieć przekop - podkreślił pełnomocnik ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.
21.09.2022

Niemcy. "FAZ": otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to dla Polski wolność i niezależność od Rosji

Polska zrealizowała swój zamiar i otworzyła kanał łączący Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim, omijający rosyjski obwód kaliningradzki – pisze niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jak podkreśla, data otwarcia kanału była symboliczna, bo to 17 września 1939 roku ZSRR niedługo po Niemcach zaatakował Polskę w ramach realizacji paktu Ribbentrop-Mołotow.
19.09.2022

Szrot: kanał na Mierzei Wiślanej to ważna inwestycja ze względu na bezpieczeństwo Polski

Kanał na Mierzei Wiślanej to ważna inwestycja ze względu na bezpieczeństwo Polski; otworzy nowe możliwości rozwojowe dla całego regionu; ta inwestycja ma pełne uznanie prezydenta Andrzeja Dudy - podkreślił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
17.09.2022

Nowa ofensywna doktryna morska Federacji Rosyjskiej. Komu zagraża Rosja na morzu? [ROZMOWA]

Z prof. dr hab. Piotrem Mickiewiczem, politologiem i historykiem dziejów najnowszych, kierownikiem Zakładu Polityk Publicznych i Administracji w Instytucie Politologii UG, rozmawia Marek Grzybowski.
30.08.2022

Port Wojenny w Gdyni. Prezydent podpisze w piątek ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

W piątek w Porcie Wojennym w Gdyni prezydent Andrzej Duda podpisze ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - poinformowali PAP prezydenccy ministrowie Paweł Soloch i Paweł Szrot. Wskazywali, że poszerzenie Sojuszu o te dwa państwa wzmocni bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego.
21.07.2022

Problemy z dostawami do Kaliningradu. Statki załadowane po brzegi

Po wprowadzeniu wynikających z unijnych sankcji obostrzeń w rosyjskim transporcie przez terytorium Litwy pojawiły się problemy z dostawami do Obwodu Kaliningradzkiego. Jak donoszą media, statki pływające do Bałtyjska z Ust Ługi są załadowane po brzegi, ale nie zaspokaja to potrzeb.
08.07.2022

Państwa basenu Morza Bałtyckiego zacieśnią współpracę. Na ten cel czekają miliony euro

Agresja na Ukrainę spowodowała zamrożenie wartego ponad 43 mln EUR programu Interreg Polska-Rosja i wykluczenie Mińska z projektu Interreg Polska-Białoruś-Ukraina. Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), finansującego współpracę transgraniczną, są przekierowywane m.in. na zacieśnianie współpracy między państwami basenu Morza Bałtyckiego i wsparcie dla Kijowa.
29.06.2022

Terlecki na Łotwie: kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności

Kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki w poniedziałek podczas wizyty na Łotwie.
27.06.2022

Litwa odcina Kaliningrad, Rosja odpowiada manewrami na Bałtyku

Litwa wprowadziła zakaz tranzytu przez swoje terytorium objętych sankcjami towarów z Rosji do Kaliningradu. Moskwa chce ją przestraszyć manewrami wojskowymi na Bałtyku.
21.06.2022

Rewolucja w rosyjskich portach Bałtyku - czy grozi im upadek?

Federacja Rosyjska posiada na Bałtyku kilka kluczowych węzłów portowych, stanowiących strategiczne punkty logistyczne w zachodniej części Rosji. To przez nie do tej pory odbywał się import oraz eksport znaczącej ilości dóbr ważnych dla dominującej na tle całego kraju jego europejskiej części. Rocznie obsługiwano w nich około kilkadziesiąt milionów ton różnorodnych ładunków, głównie masowych: suchych i płynnych. Jak wojna Rosji z Ukrainą przełoży się na kondycję portów rosyjskich na Bałtyku?
12.04.2022

TLP: zakaz dla przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi odetnie Rosję od dostaw drogą morską

Zapowiadany unijny zakaz dla przewoźników z Rosji i Białorusi oznacza odcięcie rosyjskiego rynku od dostaw większości towarów z Europy, a także towarów spoza naszego kontynentu, które trafiały na ten rynek za pośrednictwem unijnych portów morskich. Sankcje uderzą nie tylko w gospodarkę Rosji i Białorusi, ale także w ich obywateli - uważa Maciej Wroński, prezes Transport i Logistyka Polska. Wroński uspokaja także, że zakaz nie załamie polskiej branży transportowej.
07.04.2022

Terminal LNG w Kłajpedzie całkowicie zaopatruje Litwę w gaz. Koniec z importem z Rosji

W odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji wobec Europy i wojnę na Ukrainie oraz w celu osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu - poinformowało w sobotę ministerstwo energetyki w Wilnie.
02.04.2022

Port Elbląg zamyka się na węgiel z Rosji. Prezes: Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, Port Elbląg postanowił wstrzymać transport towarów z Rosji i do Rosji.
07.03.2022

Rosjanie mają nowy prom. Będzie pływał do Bałtijska

W trakcie, kiedy rosyjskie oddziały atakują Ukrainę, na północy Rosji odbyła się ceremonia wciągnięcia flagi na nowy dwupaliwowy prom.
07.03.2022

Województwo pomorskie wypowiada umowy z Obwodem Kaliningradzkim

Podczas dzisiejszej XL sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni przyjęli uchwały w sprawie wypowiedzenia porozumienia o współpracy między Województwem Pomorskim i Administracją Obwodu Kaliningradzkiego a także porozumienia o współpracy pomiędzy Sejmikiem Województwa Pomorskiego a Dumą Obwodu Kaliningradzkiego.
28.02.2022

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

Kolejne gazowce na Bałtyku. Rosja zabezpiecza dostawy gazu do Kaliningradu od strony morza

Minęły 3 tygodnie od zacumowania rosyjskiego gazowca FSRU w Obwodzie Kaliningradzkim. 2 kolejne gazowce LNG z ładunkami gazu z Kamerunu przybyły na Bałtyk w celu zaopatrzenia Kaliningradu. Czy oznacza to perspektywę odcięcia dostaw gazu rurociągowego do krajów bałtyckich?
24.02.2022

Rosyjski statek znów transportuje LNG do Kaliningradu

Należący do Gazpromu rosyjski gazowiec Marshal Vasilevskiy po pracy w czarterze dla innych klientów powrócił do swojej głównej roli – dostarczania LNG do Obwodu Kaliningradzkiego. Ma zapewnić rosyjskiej enklawie zasoby gazu pomimo napięć wokół Ukrainy i problemów z dostawami rosyjskiego gazu do Europy.
27.01.2022

Nowy szef brytyjskich sił zbrojnych ostrzega przed podwodną aktywnością Rosji

Nowy szef brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin ostrzegł Rosję, że każda próba przecięcia przez nią kluczowych podwodnych kabli telekomunikacyjnych może zostać uznana za akt wojny. Ujawnił też, że przedstawił rządowi wojskowe opcje w razie inwazji Rosji na Ukrainę.
08.01.2022

USA rozważają zaproponowanie Rosji wzajemnej redukcji sił w Europie Wschodniej, w tym w Polsce i na Bałtyku

Administracja USA jest gotowa zaproponować podczas przyszłotygodniowych rozmów z Rosją wzajemną redukcję obecności wojskowej i ćwiczeń militarnych w Europie Wschodniej, w tym w Polsce i obwodzie kaliningradzkim - informuje w piątek stacja NBC News, opierając się na źródłach w rządzie USA.
07.01.2022

Morska obrona to system obrony morza, wybrzeża i przestrzeni powietrznej

W czasie obrad XII Konwentu Morskiego premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rosną inwestycje w politykę obronną, w tym Marynarkę Wojenną. Dodał również, że będą one rosły.
29.11.2021

Rosjanie na manewrach Zapad ćwiczą desant i niszczenie okrętów

Siły rosyjskiej Floty Bałtyckiej przy wsparciu sił Floty Północnej ćwiczyły w niedzielę w obwodzie kaliningradzkim, podczas różnych epizodów manewrów Zapad-2021, zadania m.in. z zakresu desantu i niszczenia okrętu podwodnego umownego przeciwnika.
12.09.2021

Port w Bałtyjsku. Baza floty będzie jedną z najnowocześniejszych na świecie

Modernizacja bazy rosyjskiej Floty Bałtyckiej w Bałtyjsku, porcie leżącym u wejścia do Zalewu Wiślanego, zakończy się na przełomie 2020 i 2021 roku i ten obiekt wojskowy stanie się jedną z najnowocześniejszych baz na świecie - piszą czwartkowe "Izwiestija".
29.07.2021

Strategia dla Bałtyku na lata 2021-2027. Czas na partnerów, projekty i euro

Praktycznie zakończyły się już finalne prace nad skonkretyzowaniem priorytetów i działań, które realizowane będę w ramach „Programu działania państw bałtyckich na lata 2021-2027”. Teraz nadszedł czas na poszukiwanie partnerów i podejmowanie wspólnych projektów.
11.07.2021

Rosja: dodatkowe myśliwce Su-30SM zasilą Flotę Bałtycką

Ministerstwo obrony Rosji chce wzmocnić Flotę Bałtycką dodatkowymi nowoczesnymi myśliwcami Su-30SM - podał w środę dziennik "Izwiestija". Terminy ich dostarczenia nie są znane. Obecnie jedną eskadrę Su-30SM ma 4. pułk lotnictwa szturmowego w Kaliningradzie.
09.06.2021

Region Morza Bałtyckiego, współpraca i zrównoważony rozwój pod projektowym parasolem

Społeczności Regionu Bałtyckiego intensywniej niż dotąd będą w najbliższej dekadzie działać wspólnie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Takie cele i zdania wyznacza „Baltic 2030 Action Plan”. Lokalne samorządy i organizacje otoczenia biznesu, które chcą się zaangażować we wspólne przedsięwzięcia będą działały pod parasolem wsparcia partnerów projektu Umbrella 2.0.
28.04.2021

Rosja umacnia się od Arktyki do Morza Czerwonego

W strategicznych dla Rosji regionach wzdłuż jej granic umacnia ona swoje siły zbrojne, rozbudowuje infrastrukturę i testuje uzbrojenie. Powraca militarnie w rejon Morza Czerwonego, którym interesowała się od XIX wieku i z którego znikła po rozpadzie ZSRR.
27.04.2021

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu

23 lipca w nowej siedzibie, w XIV-wiecznym Wielkim Młynie, otwarte zostanie w Gdańsku Muzeum Bursztynu. W dotychczasowym miejscu, w zabytkowym Zespole Przedbramia, przez 15 lat działalności placówki zorganizowano 103 wystawy czasowe.
14.04.2021

Rosja "Izwiestija": armię przy granicy z Polską wzmacniają zwiadowcy dalekiego zasięgu

Siły lądowe Rosji w obwodzie kaliningradzkim, regionie przy granicy z Polską, są wzmacniane zwiadowcami dalekiego zasięgu - podał w środę dziennik "Izwiestija". Kompania rozpoznawcza wejdzie w skład formowanej obecnie w regionie 18. dywizji zmechanizowanej.
10.03.2021

"Izwiestija": drony Orłan-10 wzmocniły obronę obwodu kaliningradzkiego

Rosyjskie bezzałogowe aparaty latające Orłan-10 wzmocniły armię w obwodzie kaliningradzkim; ich zadaniem jest wsparcie piechoty morskiej, artylerii i obrony wybrzeża, a przede wszystkim będą pełnić zadania zwiadowcze - podał w czwartek dziennik "Izwiestija".
25.02.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

U granic Polski wzmacnia się rosyjska Flota Bałtycka - rozlokowane nowe rakiety, czołgi i okręty

Rosja, tłumacząc się obecnością NATO w krajach bałtyckich, wzmacnia stacjonujące w regionie swoje siły m.in. o nowe okręty, czołgi i rakiety. "Tak silnej ochrony wybrzeża, jak na Bałtyku nie ma chyba żadna inna flota rosyjskich sił zbrojnych" - oceniła gazeta "Krasnaja Zwiezda".
05.01.2021

Rosja się zbroi: nowe rakiety, dla których system przeciwrakietowy USA "nie będzie przeszkodą"

Do rosyjskiej armii trafiły w 2020 r. m.in. nowe okręty, systemy rakietowe i zmodernizowane czołgi. Nowa broń rozmieszczana jest w strategicznych regionach kraju. Trwają prace nad perspektywicznym uzbrojeniem, zapowiedzianym przez prezydenta Władimira Putina.
30.12.2020

Wzrost przewozów kolejowych UE-Chiny szansą dla Polski

Wzrost przewozów kolejowych UE-Chiny jest szansą na rozbudowę i większe znaczenie Polski jako hubu transportowego - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE pod względem udziału przewozów kolejowych w handlu zagranicznym.
12.11.2020

Putin gotowy nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części kraju

„Rosja jest gotowa nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części swojego terytorium” –poinformował dziś prezydent Rosji. Warunkiem są analogiczne decyzje ze strony NATO. Stosowanie przez Rosję tych rakiet było powodem wyjścia USA z traktatu INF.
26.10.2020

Ruszają nowe połączenia multimodalne z Chin do Hamburga

Rosyjskie koleje państwowe uruchamiają projekt przewozów multimodalnych (łączących różne środki transportu) pomiędzy granicą z Chinami, poprzez Kaliningrad, do Hamburga w Niemczech. Trasą tą, drogą kolejową i morską, transportowane będą kontenery z Chin do UE.
24.09.2020

Rosyjski okręt zderzył się z kontenerowcem na duńskich wodach

Okręt rosyjskiej marynarki wojennej zderzył się ze szwajcarskim kontenerowcem na wodach duńskich w środę w pobliżu mostu Oresund łączącego Danię ze Szwecją - poinformowała agencja Reuters.
24.09.2020

Żaryn: przekop Mierzei Wiślanej od początku budzi sprzeciw Rosji

Realizowana przez polski rząd budowa kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną od samego początku budzi opór Rosji. Wraz z postępem prac rośnie aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych - napisał rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn,
11.09.2020

Manewry morskie „Tarcza oceaniczna 2020” pod Kaliningradem [wideo]

Na poligonie Floty Bałtyckiej Chmelewka w obwodzie kaliningradzkim rozpoczęły się w poniedziałek zakrojone na wielką skalę manewry morskie „Tarcza oceaniczna 2020”. Ćwiczenia odbywają się pod nadzorem naczelnego dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej admirała Nikołaja Jewmenowa.
05.08.2020

Elbląg będzie portem towarów, dla których duże porty są za drogie

Po przekopaniu Mierzei Wiślanej Elbląg stanie się portem, przez który będą przepływać towary, dla których duże porty były za drogie - uważa minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.
30.07.2020

OSW: Twierdza Kaliningrad - istotny element dla państw regionu Morza Bałtyckiego [film]

Bałtyk to polskie okno na Europę, to także przestrzeń, w której Europa spogląda ku Rosji. Dla niej tym oknem jest obwód kaliningradzki – dla wszystkich państw regionu Morza Bałtyckiego bardzo istotny element obecność wielkiego sąsiada ze wschodu. Ośrodek Studiów Wschodnich w materiale filmowym przybliża jego znaczenie i dzisiejszą sytuację.
24.07.2020

Śmiercionośny rosyjski poduszkowiec [wideo]

Film opublikowany wczoraj przez moskiewskie Ministerstwo Obrony przedstawia żołnierzy z obwodu kaliningradzkiego przeprowadzających ziemnowodne ćwiczenia na wybrzeżu Bałtyku. Na wideo zaprezentowany jest jeden z dwóch rosyjskich poduszkowców Zubr w akcji, który wypuszcza marynarzy i pojazdy opancerzone na plażę. Klasa Zubr jest prawdopodobnie jedyną uzbrojoną klasą poduszkowców na świecie.
22.07.2020

Rzecznik koordynatora służb: przekop Mierzei celem rosyjskiej propagandy

Wraz z postępem prac przy budowie kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną, rośnie aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych, które próbują podważyć lub ośmieszyć zasadność tej inwestycji - wskazuje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
17.07.2020

Sputnik Polska: Polacy ze swoim przekopem Mierzei Wiślanej powtórzą błąd Robinsona Cruzoe

Temat budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną nabiera obrotów. Na poparcie głośnego dla Polski projektu padają coraz to nowe argumenty, choć stale powtarzającym się motywem pozostaje upragniona niezależność od Rosji.
09.07.2020

Rosyjska prasa: wojska amerykańskie znajdą się bliżej Rosji

Wojska amerykańskie przerzucane są bliżej granic Rosji - podkreśla w piątek rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta", komentując spotkanie prezydentów USA i Polski, Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Zdaniem "Niezawisimej Gaziety" zagrożenie dla Rosji się zwiększa.
26.06.2020

Powstała ekspertyza w sprawie militarnego wykorzystania przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Podczas czerwcowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego wrócił temat przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Stało się tak za sprawą projektu apelu, nad którego przyjęciem dyskutowali radni. Jednym z elementów przywołanych w dyskusji, stała się ekspertyza dotycząca znaczenia przekopu w kontekście militarnego bezpieczeństwa państwa. Dokument został opracowany przez zespół ekspertów Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.
22.06.2020

Szczerski: przekop Mierzei Wiślanej zmieni położenie Polski na mapie geopolitycznej

Przekop Mierzei Wiślanej ma znaczenie z punktu widzenia polskiej suwerenności; jest jedną z inwestycji, które zmienią położenie Polski na mapie geopolitycznej - uważa szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Stawką tych wyborów prezydenckich jest, czy te inwestycje zostaną zrealizowane, czy nie - dodał.
02.06.2020

Gróbarczyk: opowieści, że wielkie kontenerowce wpłyną nad Zalew Wiślany są bzdurą

Opowieści, że wielkie kontenerowce miałyby wpływać nad Zalew Wiślany są jedną wielką bzdurą - powiedział w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odnosząc się do budowy przekopu Mierzei Wiślanej.
27.05.2020

Wodorosty - lokalny problem czy wielkie możliwości?

Słowo wodorosty tradycyjnie opisuje ogół glonów i roślin morskich rosnących na dnie morza. Naukowy termin to makrofito bentos. Słowa tego używa się także aby opisać martwe szczątki roślin morskich wyrzucane na plażę, choć teoretycznie właściwy termin to kidzina. Składa się ona nie tylko z rozkładających się glonów i trawy morskiej, ale także szczątków zwierząt i roślin wyrzuconych z morza, czy napływających z lądu. Turyści widzą to jako niewygodę, także z powodu zapachu siarkowodoru który często im towarzyszy, zaś samorząd
13.03.2020

Litwa rozpoczyna budowę swojego odcinka gazociągu GIPL

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy litewskiego odcinka interkonektora gazowego z Polską GIPL; organizowany jest już przewóz wyprodukowanych w Polsce rur – poinformował w czwartek litewski operator przesyłowy Amber Grid.
02.01.2020

Ruszył projekt „Połączeni bursztynem” muzeów z Gdańska i Kaliningradu

Muzeum Gdańska oraz Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie zainaugurowały w poniedziałek projekt „Połączeni bursztynem”, wsparty w kwocie prawie 2,3 mln euro z budżetu UE. Gdańska placówka przeznaczy dotację na adaptację Wielkiego Młyna na siedzibę Muzeum Bursztynu.
25.11.2019

Rosyjskie drony będą patrolować wybrzeże i akwen Bałtyku

Zgrupowanie sił zbrojnych Rosji w obwodzie kaliningradzkim zostało wzmocnione oddziałem dronów Forpost, które wkrótce zostaną uzupełnione nowocześniejszymi bezpilotowymi maszynami typu Orion i Korsar - podał we wtorek dziennik "Izwiestija".
05.11.2019

Gróbarczyk: jestem przygotowany na kolejnej protesty ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Jestem przygotowany na kolejne protesty ws. przekopu Mierzei Wiślanej, do zablokowania inwestycji nie ma żadnych podstaw - mówił w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Poinformował, że podjęto decyzję o rozbudowie terminala DCT w Gdańsku.
04.11.2019

Wyrok w sprawie pijanego kapitana

Pod koniec września, rosyjski statek towarowy Baltic Carrier wszedł na mieliznę w pobliżu Helsingborga w południowej Szwecji. Jak się okazało, kapitan był pod wpływem alkoholu i zasnął za sterem. Teraz został ukarany przez sąd okręgowy w Malmö.
28.10.2019

IMGW ostrzega przed sztormem na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w czterech nadmorskich powiatach województwa pomorskiego: słupskim, lęborskim, wejherowskim i puckim. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy sztormu na południowo-wschodnim Bałtyku.
27.10.2019

Podpisano umowę ws. budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną (wideo)

Umowę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną podpisano w piątek w Elblągu. Nową drogę wodną, łączącą Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, wybuduje za 992 mln zł polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.
06.10.2019

Rząd Ukrainy zamierza zalegalizować wydobycie bursztynu

Rząd Ukrainy wniesie do parlamentu projekty ustaw, które uporządkują nielegalne obecnie w dużym stopniu wydobycie i wywóz bursztynu poza granice kraju oraz zalegalizują gry hazardowe - zapowiedział w poniedziałek premier Ołeksij Honczaruk.
30.09.2019

Zlikwidowano polsko-rosyjski kanał przerzutowy na Zalewie Wiślanym (foto)

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach zlikwidowali polsko-rosyjski kanał przerzutowy na Zalewie Wiślanym. Mężczyźni zajmowali się przemytem i obrotem nielegalnych papierosów oraz bursztynu na ogromną skalę. Gdyby nielegalny towar trafił na polski rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 6,5 mln zł. To finał śledztwa prowadzonego od 2015 roku przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu.
28.08.2019

MON: Trwają analizy nad pozyskaniem okrętów podwodnych oraz zdolności pomostowej w tym zakresie

Trwa faza analityczno-koncepcyjna, która ma określić sposób pozyskania nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Jednocześnie trwają prace nad pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach rozwiązania pomostowego - poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
13.08.2019

Gazprom wynajął pływający terminal LNG Austriakom

Marszałek Wasilewski, pływająca jednostka magazynowania i regazyfikacji (FSRU) należąca do Gazpromu, zakończyła swoją pracę w Kaliningradzie. Rosyjski koncern zdecydował się wynająć terminal LNG Austriakom.
07.08.2019

Pyromagic 2019: Do Szczecina przypłynie 30 łodzi

Już 9 sierpnia jednostki z Niemiec, Polski, Litwy, Danii i Chorwacji wpłyną do Szczecina na Pyromagic 2019. To uczestnicy rejsu organizowanego w ramach projektu South Coast Baltic.
01.08.2019

Litwa: Myśliwce z misji NATO przechwyciły dwa rosyjskie samoloty

Stacjonujące na Litwie i w Estonii myśliwce NATO-wskiej misji ochrony powietrznej państw bałtyckich w ubiegłym tygodniu dwukrotnie startowały w trybie alarmowym, by przechwycić rosyjskie samoloty – poinformował w poniedziałek litewski resort obrony.
29.07.2019

Amerykańska Komisja Helsińska obradowała w Gdańsku

Zagrożenie w regionie Morza Bałtyckiego wzrosło z powodu agresywnej polityki Rosji, odpowiedzią sojuszników jest zwiększanie zdolności obronnych: więcej wojsk, sprzętu i ćwiczeń - mówili uczestnicy posiedzenia Komisji Helsińskiej USA.
02.07.2019

Litwa: Kolejne przechwycenia rosyjskich samolotów przez myśliwce NATO

W ubiegłym tygodniu myśliwce NATO-wskiej misji ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich Baltic Air Policing sześć razy startowały w trybie alarmowym, by przechwycić łącznie osiem rosyjskich samolotów – podał w poniedziałek litewski resort obrony.
04.06.2019

Rosja planuje budowę portu głębokowodnego w obwodzie kaliningradzkim

Rosja planuje budowę portu głębokowodnego w miejscowości Jantarny w obwodzie kaliningradzkim; władze regionu mają przygotować biznesplan i przedstawić go rządowi Rosji. Maksymalna możliwość przeładunkowa portu ma sięgać 48 mln ton.
27.05.2019

Prezydent Władimir Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego kraju

Prezydent Władimir Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego, która m.in. głosi, że sankcje i przeciwdziałanie rosyjskim projektom energetycznym przeszkadzają udziałowi Rosji w zapewnieniu międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego.
14.05.2019

Rosyjski gubernator: plany przekopu Mierzei Wiślanej niepokoją Kaliningrad

Plany budowy w Polsce kanału przez Mierzeję Wiślaną stanowią zagrożenie dla ekologii, samej mierzei i wywołują obawy w Kaliningradzie - powiedział gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow w wywiadzie dla agencji TASS, opublikowanym w poniedziałek.
15.04.2019

Rosja: Żaglowiec Siedow może kontynuować rejs bez zawijania do portów

Rosyjski żaglowiec szkoleniowy "Siedow" może kontynuować rejs bez zawijania do portów - poinformował właściciel jednostki, Kaliningradzki Państwowy Uniwersytet Techniczny, po piątkowej decyzji Polski o braku zgody na wpłynięcie "Siedowa" na jej wody terytorialne.
13.04.2019

Ukraina: Szef MSZ dziękuje Morawieckiemu za decyzję ws. rosyjskiego żaglowca

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin podziękował premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję o odmowie wstępu na polskie wody terytorialne rosyjskiego żaglowca „Siedow”.
13.04.2019

Rosyjski żaglowiec z kursantami z Krymu nie został wpuszczony przez władze Estonii. Teraz zmierza do Gdyni

Rosyjski żaglowiec szkolny "Siedow nie został wpuszczony przez władze Estonii na wody terytorialne tego kraju i obrał kurs na port w Gdyni - poinformowała w czwartek agencja TASS, powołując się na biuro prasowe Bałtyckiej Państwowej Akademii Rybołówstwa.
12.04.2019

Blisko 1,6 tys. km nowych linii kolejowych do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego

Ok. 1,6 tys. km nowych linii kolejowych ma powstać do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała w poniedziałek spółka CPK. Przed otwarciem Portu Lotniczego Solidarność ma być gotowy m.in. odcinek dużych prędkości łączący Warszawę z CPK i Łodzią,
25.03.2019

Fotyga: w rezolucji PE w sprawie Rosji krytyczne zapisy dotyczące Nord Stream 2

Do rezolucji w sprawie relacji UE z Rosją udało się wprowadzić krytyczne zapisy dotyczące projektu gazociągu Nord Stream 2, który nie służy bezpieczeństwu Unii Europejskiej – powiedziała PAP w PE w Strasburgu europosłanka Anna Fotyga (PiS).
12.03.2019

Rosja: Wojska w obwodzie kaliningradzkim wzmocnione pułkiem S-400

Siły obrony przeciwlotniczej obwodu kaliningradzkiego w Rosji zostały wzmocnione pułkiem systemu rakietowego S-400 Triumf - poinformowały w poniedziałek służby prasowe Floty Bałtyckiej. Do końca tygodnia baterie S-400 zostaną wprowadzone do służby.
04.03.2019

CASiB: Fregaty miały bronić polskiego nieba, ale nie obronią nawet same siebie

Fregaty obrony przeciwlotniczej, które miały zostać zakupione dla Marynarki Wojennej, nie wzmocnią zdolności obronnych naszej armii – jak wynika z raportu Fundacji Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa (CASiB) pt. „Tarcza broni tarczy”. Bliskość Obwodu Kaliningradzkiego i rozmieszczonych tam systemów antydostępowych powoduje, że nie będzie można operacyjnie użyć fregat w czasie konfliktu w pobliżu polskiego wybrzeża, nie narażając ich na pewne zniszczenie. Okręty te będą więc albo walczyć daleko od naszego kraju, albo bę
19.02.2019

Szef MSZ Litwy dla PAP: gra o Nord Stream 2 nie jest zakończona

Dyrektywa gazowa dotycząca Nord Strem 2 to ważna zmiana, ale nie koniec gry o ten gazociąg - powiedział PAP szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius. Wyraził też nadzieję, że postęp w relacjach między Polską i Litwą pozwoli rozwiązać pozostające między tymi krajami problemy.
18.02.2019

Komisja spraw zagranicznych PE przyjęła krytyczny raport ws. Nord Stream 2

Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego przyjęła w poniedziałek krytyczny raport ws. Rosji. Europosłowie wskazują w nim, że Nord Stream 2 zagraża UE, więc należy wstrzymać jego budowę. Krytykuję też Rosję za wrogie działania na Morzu Bałtyckim.
04.02.2019

Flota Bałtycka wzmocniona myśliwcami Su-27

Siły rosyjskie w obwodzie kaliningradzkim zostały wzmocnione pułkiem lotnictwa myśliwskiego, w którego skład wchodzą samoloty Su-27; krok ten jest odpowiedzią na wzmacnianie sił NATO w rejonie Morza Bałtyckiego - podał w sobotę dziennik "Kommiersant".
03.02.2019

Litwa: Myśliwce NATO startowały do rozpoznania rosyjskich samolotów

Chroniące przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing myśliwce NATO dwukrotnie startowały w ubiegłym tygodniu w trybie alarmowym do rozpoznania rosyjskich samolotów – poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Litwy.
28.01.2019

Uczestnicy forum morskiego: Marynarka Wojenna konieczna do zapewnienia bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo państwa wymaga działań na morzu i sprawnej Marynarki Wojennej; istotne są organizacje międzynarodowe, stąd konieczność utrzymania ich jedności – mówili przedstawiciele władz, którzy wzięli udział w czwartek w Warszawie w Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa.
24.01.2019

Litwa: Polskie F-16 z misji NATO były podrywane do rosyjskich samolotów nad Bałtykiem

Polskie myśliwce F-16, patrolujące obecnie przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii w ramach misji NATO Baltic Air Policing, były w zeszłym tygodniu dwukrotnie podrywane w celu rozpoznania rosyjskich samolotów wojskowych lecących nad Morzem Bałtyckim.
24.01.2019

Rosja/Prasa: Okręt rakietowy Karakurt przyjęty do służby we Flocie Bałtyckiej (wideo)

Flota Bałtycka w obwodzie kaliningradzkim przyjęła do służby mały okręt rakietowy Mytiszczy projektu 22800 Karakurt - podał w piątek dziennik "Izwiestija". Okręt będzie stacjonował w bazie marynarki wojennej w Bałtyjsku. Dowódcą Mytiszczy jest Adil Azimow.
18.01.2019

Uruchomienie drugiego na Bałtyku pływającego terminalu LNG

W ostatni wtorek, w Obwodzie Kaliningradzkim odbyło się uroczyste przekazanie do użytku terminalu odbioru gazu i pływającej jednostki magazynowania i regazyfikacji Marshal Vasilevskiy. Jak czytamy w komunikacie prasowym Gazpromu: "to wydarzenie ma przenieść bezpieczeństwo energetyczne Obwodu Kaliningradzkiego na nowy poziom".
10.01.2019

Rosja/ Putin: obwód kaliningradzki stał się niezależny od tranzytu gazu

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił we wtorek podczas uruchomienia w obwodzie kaliningradzkim pływającego terminalu LNG "Marszałek Wasilewski", że region ten stał się niezależny od tranzytowych dostaw gazu. Obecnie gaz trafia tam tranzytem, m.in. przez Litwę.
08.01.2019

Okręty z pociskami manewrującymi Kalibr będą stacjonować w Bałtyjsku

W bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej w Bałtyjsku w obwodzie kaliningradzkim stacjonować będą małe okręty rakietowe typu Karakurt. Okręty te mają na wyposażeniu pociski manewrujące Kalibr i mogą być uzbrojone również w pociski przeciwokrętowe Oniks.
21.12.2018

Rosja przymierza się do uruchomienia pierwszego pływającego terminalu importowego LNG. Ma pracować w Kaliningradzie

Rosja przymierza się do uruchomienia w Kaliningradzie pierwszego pływającego terminalu importowego LNG. Jak poinformował Andre Lambine, starszy analityk ds. gazu w Platts Analytics, zajmującym się dostawą informacji i analiz dla rynków energii i towarów, rozpoczęcie jego działalności planowane jest na styczeń przyszłego roku. Będzie to jednostka Marshal Vasilevskiy – terminal FSRU (Floating Storage and Regasification Unit), która w sobotę z ładunkiem LNG z Singapuru dotarła na kotwicowisko bałtyjskiego portu.
17.12.2018

Instytut Jagielloński: Zakup fregat dla Marynarki Wojennej szkodzi jej interesom

Ostatnie wydarzenia związane z rosyjską agresją na Morzu Azowskim pokazały, jak ważna jest ochrona Bałtyku – podkreślają eksperci. Tymczasem polska Marynarka Wojenna nie ma żadnych zdolności odstraszania. MON chce zakupić dla niej trzy fregaty przeciwlotnicze za około 12 mld zł, ale eksperci Instytutu Jagiellońskiego podkreślają, że taki zakup mija się z celem. Bliskość naszpikowanego rakietami Obwodu Kaliningradzkiego powoduje, że przeciwlotnicze fregaty mogą zostać zniszczone w pierwszych minutach konfliktu. Czas lotu najnowszy
13.12.2018

MON zaprzecza, że podjęło decyzję w sprawie fregat przeciwlotniczych z Danii

Tydzień temu, media obiegło stanowisko Instytutu Jagiellońskiego - niezależnego ośrodka analitycznego w sprawie rzekomej decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej o zakupie trzech fregat przeciwlotniczych z Danii. Analiza ta wzbudziła jednak sporo wątpliwości, tym bardziej, że opierała się jedynie na doniesieniach medialnych. MON zaprzecza bowiem, że taka decyzja została podjęta.
06.12.2018

Coraz bliżej powstania terminalu Baltic LNG

Rozpoczął się kolejny etap projektu Baltic LNG. Wspólne studium wykonalności zostało pomyślnie zakończone i rosyjski Gazprom razem z Royal Shellem idą za ciosem.
01.12.2018

MON chce wydać 12 mld zł na fregaty przeciwlotnicze nieprzydatne do obrony Polski. W czasie wojny okręty te nie przetrwają nawet kilku minut

Niezależny ośrodek analityczny opublikował stanowisko, w którym komentuje decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej o zakupie trzech fregat przeciwlotniczych. Zdaniem ekspertów, koszt zakupu takich okrętów szacować można, opierając się na danych z innych państw europejskich, na kwotę około 12 miliardów złotych. Instytut Jagielloński przypomina, że jest to kolejna próba zakupu fregat przez MON, po zamieszaniu z nieudanym zakupem używanych australijskich okrętów latem 2018 r.
29.11.2018

Rosja: Niewłaściwe zatopienie doku z lotniskowcem Admirał Kuzniecow. Może być uszkodzony

Dok pływający, w którym umieszczono na czas remontu jedyny rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow, został zatopiony w niewłaściwy sposób i być może okręt został przy tym uszkodzony - podały we wtorek rosyjskie media.
30.10.2018

SSC Zvezda zbuduje cztery jednostki offshore dla Gazpromu

Gazprom i Zvezda Shipbuilding Complex (SSС Zvezda) podpisały umowę na budowę czterech jednostek. Trzy z nich to statki zaopatrzeniowe dla platform offshore, a jedna z nich to pasażerowiec do przewożenia załogi tych obiektów.
10.10.2018

Baltic LNG wchodzi w następną fazę realizacji

Witalij Markelow z Gazpromu i Maarten Wetselaar z Royal Dutch Shell podpisali wstępne porozumienie o wspólnym stworzeniu projektu terminala Baltic LNG. Ceremonia podpisania odbyła się na ósmym forum St. Petersburg International Gas Forum.
09.10.2018

Rosja - Putin podpisał umowy o programie współpracy transgranicznej z Polską i Łotwą

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dwa porozumienia dotyczące finansowania i realizacji programów współpracy transgranicznej z Polską i Łotwą do 2020 roku.
02.10.2018

Rosyjscy eksperci: Baza USA w Polsce głównie zagrożeniem politycznym

Zagrożenie związane z rozmieszczeniem bazy USA w Polsce głównie nosiłoby polityczny, a nie wojskowy charakter; dla Rosji największym zagrożeniem byłby "nieproporcjonalny" wpływ USA na sprawy europejskie - twierdzą rosyjscy eksperci cytowani w czwartek przez agencję TASS.
27.09.2018

Kuczyński: Dobre spotkanie, jesteśmy krok bliżej do stałych baz USA

Nie widać sygnałów, które można traktować niepokojąco, za to widać, że postępuje proces zacieśniania sojuszu między Polską a USA i jesteśmy krok bliżej do stałych baz USA w Polsce - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński po spotkaniu Duda-Trump.
19.09.2018

Spotkanie Zastępców Pełnomocników Granicznych

Zastępcy Pełnomocników Granicznych Rzeczypospolitej Polskiej Odcinka Bałtyckiego i Federacji Rosyjskiej Odcinka Kaliningradzkiego spotkali się 14 sierpnia w Mamonowie (Federacja Rosyjska). Polskiej delegacji przewodniczył Zastępca Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciech Heninborch.
16.08.2018

Eksperci krytykują plan zakupu 30-letnich fregat od Australijczyków. Nie mogą one zastąpić nowych okrętów

Zakup używanych, 30-letnich fregat Adelaide od Australii jest błędem – ocenia kmdr por. rez. Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl. Jak podkreśla, te jednostki nie odpowiadają potrzebom nowoczesnych sił morskich i będą nieskuteczne w przypadku ewentualnych zagrożeń na Bałtyku. Drogie w pozyskaniu i kosztowne w eksploatacji całkowicie uzależnią też Marynarkę od zagranicznej pomocy technologicznej, bo do ich serwisowania i napraw trzeba będzie ściągać specjalistów z USA i Australii.
06.08.2018

Naimski: W 2009 r. rząd zmienił nastawienie w negocjacjach z Gazpromem

Rządowe instrukcje negocjacyjne na rokowania z Gazpromem z marca i lipca 2009 r. są całkowicie odmienne, ta zmiana to "istota całego zdarzenia" - ocenił minister Piotr Naimski, omawiając raport NIK nt. umów gazowych z Rosjanami z lat 2006-2011.
19.07.2018

Międzynarodowe Regaty Rektorów AMG i Kaliningradzkiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego

W dniach 5 do 7 lipca odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Regat o Puchar Rektorów Akademii Morskiej w Gdyni i Kaliningradzkiego Uniwersytetu Technicznego w Kaliningradzie. W tym roku uroczystość otwarcia regat oraz start do pierwszego etapu, odbył się w Bałtyjsku. Portem docelowym regat był Hel. Był to pierwszy wyścigu o Puchar Kruzenszterna.
13.07.2018

Ukraina: Zarekwirowano rekordową partię nielegalnie wydobytego bursztynu

Ponad dwie tony nielegalnie wydobytego bursztynu przejęli funkcjonariusze policji w trakcie akcji śledzenia podejrzanego samochodu w obwodzie żytomierskim - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.
04.07.2018

Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków

Od 28 do 30 czerwca na wodach Zalewu Wiślanego wokół Krynicy Morskiej, odbędą się Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków.
26.06.2018

Spółka z Grupy Kapitałowej OT Logistics ma umowę o współpracy przy organizacji przewozów z Kolejami Rosyjskimi RŻD

STK S.A., spółka z Grupy Kapitałowej OT Logistics, podpisała umowę dot. współpracy z Koleją Kaliningradzką, będącą filią Kolei Rosyjskich (RŻD OAO). Dzięki temu porozumieniu Grupa będzie mogła prowadzić przewozy kolejowe pomiędzy Polską a Obwodem Kaliningradzkim, rozszerzając tym samym zakres usług, które może świadczyć swoim klientom w ramach przewozów z oraz do Polski.
21.06.2018

Rosja: Flota Bałtycka zapowiada ochronę mundialu

Okręty rosyjskiej Floty Bałtyckiej stacjonującej w rejonie Kaliningradu i Petersburga będą prowadzić patrole na Bałtyku podczas mistrzostw świata piłki nożnej, rozpoczynających się 14 czerwca. Armia angażuje także siły ochrony wybrzeża w tym regionie.
04.06.2018

Port w Noworosyjsku przechodzi ważną rozbudowę

Rosyjski rząd przeznaczył ok. 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
29.05.2018

Gróbarczyk: Przekop przez Zalew Wiślany to projekt także pod kątem bezpieczeństwa kraju

Przekop przez zalew Wiślany ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, ale jednocześnie jest projektem realizowanym pod kątem bezpieczeństwa kraju - powiedział w czwartek w radiowej Trójce minister gospodarki i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
17.05.2018

GPC: Jedwabny szlak ominie Polskę?

Rosyjska spółkowa kolejowa RŻD Logistics i niemiecka firma DB Cargo chcą przekierować dostawy ładunków z Chin do Kaliningradu i Petersburga, a potem do niemieckich portów. Oznacza to pominięcie Polski - pisze we wtorek "Gazeta Polska Codziennie".
15.05.2018

Torf po raz pierwszy w Porcie Elbląg. Przypłynął z obwodu kaliningradzkiego

Torf w Porcie Elbląg. Historyczna pierwsza dostawa z obwodu kaliningradzkiego trafiła tam w poniedziałek na zamówienie firmy z Pasłęka. Jak poinformował portal portel.pl Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego Elbląg, w piątek spodziewana jest kolejna barka z torfem.
03.05.2018

Wiedomosti: będą raje podatkowe dla oligarchów objętych sankcjami

Władze Rosji chcą stworzyć raje podatkowe, do których oligarchowie, objęci sankcjami USA, mogliby sprowadzić kapitały z zagranicy; omawiany jest projekt powołania dwóch takich specjalnych stref: w Kaliningradzie i Władywostoku - piszą we wtorek "Wiedomosti".
10.04.2018

„Die Welt”: Z powodu rosyjskich manewrów nerwowo na Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim zrobiło się nerwowo z powodu rosyjskich ćwiczeń wojskowych w pobliżu polskiego i łotewskiego wybrzeża - pisze w czwartkowym artykule w "Die Welt" Pavel Lokshin. Zaznacza jednak, że na akwenie tym silniejszą flotą wojenną dysponuje NATO.
05.04.2018

U wybrzeży Szwecji rozpoczęły się manewry rosyjskiej marynarki wojennej

Na Bałtyku u południowych wybrzeży Szwecji rozpoczęły się w środę manewry rakietowe rosyjskiej marynarki wojennej. Pływające między Gdynią a szwedzką Karlskroną promy zmuszone zostały do zmiany kursu.
04.04.2018

Rosjanie planują modernizację jednego ze swoich ważniejszych portów

Rosyjski rząd przeznaczył ok. 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
03.04.2018

Premier: Pierwsze systemy Patriot trafią do Polski w 2022 roku

Pierwsze systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot trafią do Polski w 2022, a kolejne w 2024 roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że umowa to dowód na to, że Amerykanie ufają Polsce i jesteśmy jednym z najważniejszych ich sojuszników.
27.03.2018

Rosja i Polska wymieniły dokumenty w sprawie współpracy transgranicznej

W Moskwie dokonano w piątek wymiany podpisanych oryginałów dokumentów o finansowaniu i realizacji Programu Współpracy Transgranicznej (PWT) Polska-Rosja 2014-2020, wspieranego ze środków Unii Europejskiej - poinformowało przedstawicielstwo UE w Rosji.
16.03.2018

Korpus NATO: jeżeli zajdzie potrzeba zareagujemy natychmiast

Jeśli zajdzie taka potrzeba, zareagujemy natychmiast, ponieważ dla NATO zobowiązanie to nie tylko słowa – powiedział w czwartek w Szczecinie dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO gen. broni Manfred Hofmann.
08.03.2018

Grupa PKP CARGO z Kolejami Kazachskimi o współpracy na Nowym Jedwabnym Szlaku

28 lutego br. w siedzibie PKP CARGO S.A. odbyło się spotkanie delegacji Grupy PKP CARGO z delegacją Kolei Kazachskich. Głównym tematem rozmów była współpraca obu przewoźników w obsłudze przewozów kontenerowych między Chinami i Europą.
01.03.2018

Czołowy rosyjski port nad Morzem Czarnym przejdzie modernizację

Rosyjski rząd przeznaczył ok. 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
08.02.2018

Izwiestija: Rosja wzmacnia siły powietrzne w regionie Bałtyku

Rosja przystąpiła do konsekwentnego wzmacniania swych sił powietrznych w regionie Bałtyku - piszą w czwartek "Izwiestija". Jak informuje dziennik, ministerstwo obrony zamierza przywrócić 689. Gwardyjski Myśliwski Pułk Lotniczy i wyposażyć go w samoloty Su-35.
11.01.2018

Podpisano umowy na rekultywację jeziora Gołdap

Gmina Gołdap podpisała umowy, które umożliwią rekultywację jeziora położonego na polsko-rosyjskiej granicy. Prace ruszą na początku grudnia. Do oczyszczenia akwenu zostanie użyte 300 ton preparatu z glinki bentonitowej, która ma wiązać nadmiar biogenów.
30.11.2017

Rosja pogłębia czołowy port nad Morzem Czarnym

Rosyjski rząd przeznaczył ok 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
12.11.2017

Rosja: 4 dywizje powstały w Zachodnim Okręgu Wojskowym przez pięć lat

W ciągu ostatnich pięciu lat w Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji sformowane zostały cztery dywizje, w tym pancerna oraz dwie brygady artyleryjskie - oznajmił we wtorek szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych gen. Walerij Gierasimow.
07.11.2017

Siemoniak: Ustawa o zwiększaniu wydatków na armię - próba odwrócenia uwagi od problemów

Popieramy zwiększanie budżetu na obronność, ale ustawa w tej sprawie, to próba odwrócenia uwagi od problemów, takich jak "zahamowanie" modernizacji armii, czy "pasmo" porażek ministra obrony Antoniego Macierewicza - powiedział w poniedziałek wiceszef PO Tomasz Siemoniak.
23.10.2017

Za 6 lat na Bałtyku może pojawić się konkurencja dla świnoujskiego terminalu

Za 6 lat na Bałtyku może pojawić się konkurencja dla świnoujskiego terminalu. Jak podaje Reuters, w 2022-2023 produkcję LNG rozpocząć ma rosyjska instalacja Baltic LNG. Projektem Gazpromu już teraz zainteresowani są inwestorzy z Biskiego Wschodu oraz Japonii.
08.10.2017

Słodko-gorzka podróż brzegiem Bałtyku

Na swoim koncie ma już przepłynięcie Wisły kajakiem. Tym razem postanowił wybrać się na wyprawę suchym lądem. Częściowo. Andrzej Michalik pod koniec sierpnia rozpoczął swoją podróż brzegiem morza ze Świnoujścia, by w ostatnim tygodniu września podejść pod rosyjską granicę. Na trasie jego podróży znajduje się oczywiście Gdynia. Wyprawa jest ekstremalna z kilku powodów. Oprócz walki z żywiołami podróżnik choruje na cukrzycę typu pierwszego. Swoim wyczynem chce jednak pokazać, że nie stanowi to przeszkody w aktywnym życiu.
18.09.2017

Gen. R. Polko: Armia rosyjska intensywnie się modernizuje

Od 2008 r. armia rosyjska intensywnie się modernizuje, w tym czasie w siłach zbrojnych krajów europejskich zauważalna była odwrotna tendencja; współczesna walka coraz częściej toczy się również w cyberprzestrzeni – przypomina gen. Roman Polko.
18.09.2017

Na manewrach Zapad-2017 Flota Bałtycka ćwiczyła strzelanie artyleryjskie

Okręty rosyjskiej Floty Bałtyckiej przeprowadziły w niedzielę na poligonach morskich strzelanie artyleryjskie w ramach ćwiczeń Zapad-2017, niszcząc cele powietrzne umownego przeciwnika – poinformował rzecznik floty w Zachodnim Okręgu Wojskowym Roman Martow.
17.09.2017

Szef MON: Zaproszenie obserwatorów na Zapad nie rozwiewa obaw

Zaproszenie przez Białoruś obserwatorów z wybranych państw, w tym z Polski, nie rozwiewa obaw związanych z ćwiczeniami Zapad-17 - powiedział PAP minister obrony Antoni Macierewicz. Prezydent Putin pragnie zastraszyć Zachód, zastraszyć Polskę, ale nic mu z tego nie wyjdzie - oświadczył.
15.09.2017

Współpraca transgraniczna Polska-Rosja

11 września br. na pokładzie Kruzernsztern odbyło się spotkanie przedstawicieli Akademii Morskiej w Gdyni oraz Politechniki w Kaliningradzie w celu omówienia możliwości współpracy w ramach Programu Transgranicznego Polska-Rosja.
15.09.2017

Rosja: Resort obrony poinformował o rozpoczęciu ćwiczeń Zapad-2017

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, iż w czwartek rozpoczęły się strategiczne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2017, które przebiegać będą na sześciu poligonach na Białorusi i trzech w Rosji z udziałem łącznie 12 700 żołnierzy z obu krajów.
14.09.2017

Premier Skvernelis: jesteśmy przygotowani na manewry Zapad-2017

Litwa jest należycie przygotowana na zbliżające się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2017 – powiedział we wtorek w wywiadzie dla litewskiego radia publicznego LRT premier Saulius Skvernelis. Zapewnił, że nie ma powodów do niepokoju.
12.09.2017

Lokalizacja przekopu Mierzei Wiślanej prawie pewna

Już w przyszłym roku ma dojść do przekopu Mierzei Wiślanej. Takie są zapewnienie rządu, mimo braku istotnych dla sprawy decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych.
06.09.2017

Rosja/ Media: Putin i Łukaszenka będą na manewrach Zapad-2017

Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, pojawią się na manewrach sił zbrojnych obu krajów Zapad-2017, które odbędą się w połowie września; prezydenci odwiedzą jeden z poligonów na terytorium Rosji - podały w piątek "Izwiestija".
02.09.2017

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.