• <
bulk_cargo_port_szczecin

Port w Noworosyjsku przechodzi ważną rozbudowę

PMK

29.05.2018 14:49 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Port w Noworosyjsku przechodzi ważną rozbudowę - GospodarkaMorska.pl

Rosyjski rząd przeznaczył ok. 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.

Inwestycja mające na celu przełamanie silnej pozycji Ukrainy na Morzu Czarnym rozpoczęła się w pierwszej połowie tego roku. Budowa zakończy się prawdopodobnie w 2020 roku. Rosyjski rząd spodziewa się po zakończeniu inwestycji wzrostu przeładunków w Noworosyjsku o 10-15 proc. rocznie.
 
Zarządcą portu jest NCSP Gruop, trzeci największy operator portów w Europie i niekwestionowany lider w tej branży na rosyjskim rynku. W swoim portfolio grupa ma jeszcze dwa bałtyckie porty: Primorsk i Bałtyjsk w obwodzie kaliningradzkim.
 
Podobnie jak inne rosyjskie porty, Noworosyjsk, drugi największy terminal kontenerowy w Rosji, cierpi z powodu spadku cen ropy, sankcji ekonomicznych i słabego rubla. Z tego powodu część przeładunków przejęły ukraińskie porty w Jużnym i Illicziwśku. Nowa inwestycja, który umożliwi zawijanie do portu panamaxom, ma odwrócić tę sytuację.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.