• <
PZT_980x120_gif_2020

Prezydent Władimir Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego kraju

Strona główna Porty, logistyka Prezydent Władimir Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego kraju
Prezydent Władimir Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego kraju - GospodarkaMorska.pl

pc

14.05.2019 Źródło: PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego, która m.in. głosi, że sankcje i przeciwdziałanie rosyjskim projektom energetycznym przeszkadzają udziałowi Rosji w zapewnieniu międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego.

"Udziałowi Federacji Rosyjskiej na pełną skalę w zapewnieniu międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego przeszkadzają działania o charakterze ograniczającym, wprowadzone przez obce państwa wobec FR, w tym w odniesieniu do branży naftowej i gazowej jej kompleksu paliwowo-energetycznego" - głosi dokument podpisany przez prezydenta Rosji we wtorek.

Przeszkodę taką stanowi również "przeciwdziałanie, wywierane przez obce państwa i organizacje międzynarodowe" w odniesieniu do "projektów w sferze energetyki realizowanych z udziałem FR" - napisano w doktrynie.

Wśród wyzwań zewnętrznych dla bezpieczeństwa energetycznego Rosji wymieniono m.in. wzrost produkcji gazu skroplonego na świecie i kształtowanie się globalnego rynku gazu skroplonego. Do owych wyzwań zaliczono także takie czynniki zewnętrzne, jak przemieszczenie się centrum światowego wzrostu gospodarczego w region Azji i Pacyfiku czy spowolnienie wzrostu popytu na nośniki energii na świecie.

Jako zagrożenie polityczne dla bezpieczeństwa energetycznego określono stosowanie przez inne państwa mechanizmów prawa międzynarodowego, wynikających z umów i mechanizmów finansowych "w celu wyrządzenia szkody kompleksowi paliwowo-energetycznemu RF i ogółem jej gospodarce".

W doktrynie jest też mowa o "dyskryminacji organizacji rosyjskich" na światowych rynkach energetycznych poprzez "zmiany międzynarodowych regulacji normatywnych i prawnych w sferze energetyki", w tym "pod pretekstem dywersyfikacji źródeł importu" energii. Jako zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Rosji oceniono ponadto ograniczenie dostępu instytucji rosyjskich do nowoczesnych technologii i sprzętu i możliwości przyciągnięcia finansowania przez podmioty rosyjskie.

Dokument nakreśla także różnorodne wyzwania, czynniki ryzyka i zagrożenia o charakterze wewnętrznym i transgranicznym dla bezpieczeństwa energetycznego Rosji.

Nowa doktryna, która obejmuje perspektywę na lata 2025-2030, zastąpi poprzednią z 2012 roku.

Wśród różnych kierunków działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rosji dokument przewiduje rozwijanie infrastruktury kompleksu paliwowo-energetycznego m.in. na Krymie - anektowanym przez Rosję w 2014 roku - oraz w obwodzie kaliningradzkim. Jako jedno z zadań mających na celu technologiczną niezależność rosyjskiej energetyki wskazano rozwój wewnętrznego rynku gazu skroplonego.

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak mówił pod koniec 2018 roku, zapowiadając doktrynę, iż przewidziano w niej kroki mające na celu obronę interesów rosyjskich z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Jako jeden z kierunków minister wymienił wzmożone prace w celu zastępowania importu produkcją krajową. Celem miałoby być przestawienie przemysłu rosyjskiego w zakresie "krytycznych technologii" w pełnym zakresie na własną produkcję - mówił Nowak.

Źródło:
PAP
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.