Siły zbrojne dziewięciu państw NATO uczestniczą w rozpoczętych we wtorek u wybrzeży południowej Hiszpanii manewrach Flotex-22. W ćwiczeniach bierze udział ponad 4 tys. żołnierzy.
Jak poinformowało ministerstwo obrony Hiszpanii, w trakcie manewrów żołnierze będą ćwiczyć m.in. operacje desantowe, obronę przeciwlotniczą, a także działania służące powstrzymaniu wrogich okrętów podwodnych.
W manewrach Flotex-22, jak sprecyzował resort obrony, bierze udział zarówno marynarka wojenna Hiszpanii, jak też siły powietrzne tego kraju. W środę w Kadyksie spotka się z wojskowymi hiszpański monarcha Filip VI.
W trwających do 24 czerwca ćwiczeniach prowadzonych w Zatoce Kadyksu i na Morzu Alborańskim uczestniczy brytyjski lotniskowiec Prince of Wales oraz hiszpański okręt desantowy - lotniskowiec Juan Carlos I.
W sumie w manewrach bierze udział ponad 30 jednostek marynarki wojennej Hiszpanii, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Kanady, Włoch, Grecji oraz Belgii. Okręty, jak podał hiszpański resort obrony, są wspierane podczas ćwiczeń przez myśliwce oraz śmigłowce.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty