• <
gryfia_70lat

Białoruś targuje się o tranzyt ukraińskiego zboża do portów

gm

14.06.2022 20:30
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Białoruś targuje się o tranzyt ukraińskiego zboża do portów

Partnerzy portalu

Białoruś targuje się o tranzyt ukraińskiego zboża do portów - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka stwierdził, że Białoruś może wydać zgodę na transportu ukraińskiego zboża przez swoje terytorium do portów państw bałtyckich jeśli te zezwolą na transport białoruskich towarów.

Łukaszenka odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. ONZ pracuje nad rozwiązaniem problemu transportu ukraińskich zbóż – rosyjska blokada ukraińskich portów nad Morzem Czarnym powoduje, że Ukraina nie może efektywnie eksportować plonów, co wpływa na bezpieczeństwo żywnościowe w wielu regionach świata. Jak podają media, na Ukrainie na eksport czeka ponad 20 milionów ton ziarna.

Ukraińskie władze wspólnie z administracjami krajów sąsiadujących próbują opracowywać alternatywne drogi eksportu towarów – głównie do portu w rumuńskiej Konstancy oraz do portów w Polsce. Jednakże połączenia drogowe i kolejowe są mniej efektywne, problemem są także różnice w rozstawie osi kolejowych, przepustowość terminali, brak taboru, a w końcu także nieustające zagrożenie ze strony Rosjan, którzy co jakiś czas biorą na cel infrastrukturę kolejową w Ukrainie. Potrzebne są zatem kolejne alternatywy.

Jedną z nich chce przedyskutować Białoruś, czyli sojusznik Rosji, równie mocno dotknięty europejskimi sankcjami. Prezydent kraju, Aleksandr Łukaszenka, miał w rozmowie z Guterresem wyrazić gotowość do umożliwienia transportu ukraińskich towarów przez Białoruś do portów m.in. na Litwie, o ile kraje bałtyckie odstąpią od sankcji transportowych i umożliwią przewóz przez swoje terytoria towarów białoruskich.

Nie wiadomo jednak czy dojdzie do porozumienia na takich warunkach. Nie znane są także dokładne żądania strony białoruskiej. Akceptacja warunków w zasadzie sprawiłaby, że jedne z najważniejszych gospodarczych sankcji nałożonych w reakcji na agresję na Ukrainę przestałyby być w mocy.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.