• <
gryfia_70lat

Ukraina. Premier: jesienią odczujemy brak magazynów na 10-15 mln ton zboża

gm

11.06.2022 21:37 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Ukraina. Premier: jesienią odczujemy brak magazynów na 10-15 mln ton zboża

Partnerzy portalu

Ukraina. Premier: jesienią odczujemy brak magazynów na 10-15 mln ton zboża - GospodarkaMorska.pl

Ukraina w październiku może odczuć deficyt magazynów na 10-15 mln ton zboża; Kijów byłby wdzięczny RFN za pomoc w odblokowaniu eksportu zboża - powiedział w sobotę premier Denys Szmyhal na spotkaniu w Kijowie z niemieckim ministrem rolnictwa Cemem Ozdemirem.

"Według wstępnych ocen w październiku może nam nie wystarczyć pomieszczeń magazynowych do przechowywania zboża, na 10-15 mln ton. Ministerstwo rolnictwa rozpatruje możliwość zorganizowania magazynów mobilnych" - powiedział Szmyhal. Podkreślił, że Rosja celowo niszczy obiekty gospodarcze, takie jak terminal w Mikołajewie, jeden z największych na Ukrainie.

W terminalu tym, zniszczonym przez ostrzał rosyjski przed tygodniem, znajdowało się do 300 tys. ton zboża - powiedział w sobotę w telewizji ukraińskiej wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Według danych z 24 lutego, czyli z początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, w magazynach w Mikołajewie przechowywano od 250-300 tys. ton zboża, głównie pszenicy i kukurydzy.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.