• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

"Moda na bursztyn". Zobacz prace Mariusza Gliwińskiego w Muzeum Rybołówstwa w Helu [ZDJĘCIA]

gm

12.06.2022 08:53
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu "Moda na bursztyn". Zobacz prace Mariusza Gliwińskiego w Muzeum Rybołówstwa w Helu [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

"Moda na bursztyn". Zobacz prace Mariusza Gliwińskiego w Muzeum Rybołówstwa w Helu [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Muzeum Rybołówstwa w Helu

Od setek lat bursztyn, jako niezwykle interesujący materiał, wykorzystywany jest w zdobnictwie i medycynie ludowej. Jest inspiracją dla wielu artystów i stanowi element polskiej kultury. W Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentowane są prace Mariusza Gliwińskiego, który w branży bursztynniczej działa od końca lat 70. Ten znany i ceniony na całym świecie projektant biżuterii prezentuje swój dorobek artystyczny z lat 1982–2022.

Mariusz Gliwiński jest właścicielem firmy Ambermoda, w której tajemnice pracy z bursztynem bałtyckim przekazywane są już od trzech pokoleń. Biżuteria z jego pracowni jest wykonywana przy użyciu tradycyjnych metod i naturalnych materiałów takich jak certyfikowany bursztyn bałtycki, diamenty, złoto, srebro i kolorowe kamienie z różnych stron świata. Kolekcje Ambermoda można oglądać na wystawach i targach sztuki, biżuterii i mody na całym świecie.

Mariusz Gliwiński jako pierwszy polski projektant prezentował swoje prace w prestiżowej sekcji Design Center na targach brylantów JCK Las Vegas. Dowodem uznania dla artysty jest także wieloletni udział w rządowym programie "Design in Poland", promującym polskie wzornictwo za granicą. Jego kolekcje prezentowane są na wybiegach m.in. w Chinach, USA, Belgii, Niemczech i Hiszpanii. Biżuterię sygnowaną MG mają w swoich zbiorach m.in. Kylie Minogue, Rod Stewart i Venus Williams.

– Postrzegam bursztyn jako zjawisko - tym bardziej fascynujące, im mniej poznane w znaczeniu naukowym. Ten naturalny fenomen, który dla naukowca ma wartość kroniki historii Ziemi, dla mnie jest czystą poezją. Niespotykana ilość kształtów, bogactwo barw, faktur powierzchni, a także różnorodna zawartość organiczna daje mi wielkie możliwości i inspiracje. To właśnie sensualny stosunek do bursztynu daje artyście przewagę w wyzwalaniu wyobraźni, a jeżeli poparty jest zdobytą wiedzą techniczną i w jakimś zakresie naukową, pozwala tę wyobraźnię przekuć w dzieła sztuki – mówi Mariusz Gliwiński.

Na wystawę w ramach cyklu „Gdańsk – światowa stolica bursztynu prezentuje” zaprasza Narodowe Muzeum Morskie oraz Zawiązek Miast i Gmin Morskich. 

Retrospektywna wystawa "Moda na bursztyn" Mariusza Gliwińskiego będzie otwarta dla zwiedzających do 2 października.

Mariusz Gliwiński - absolwent Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, laureat wielu międzynarodowych nagród. Jego kolekcje inspirowane są modą, sztuką, architekturą i podróżami. Jest nie tylko projektantem biżuterii, ale również autorem prac z pogranicza instalacji i rzeźby, które stanowią dowcipny, czasem nawet bulwersujący, komentarz do otaczającego nas świata. Mariusz Gliwiński - w 2021 roku został odznaczony nagrodą Bursztynnik Roku, przez pięć kadencji pełnił funkcje Prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Za swoje zasługi został odznaczony medalem prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz złotą odznaką Izby Rzemieślniczej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.