• <
gryfia_70lat

Zełenski: blokada portów czarnomorskich wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności

gm

21.04.2022 21:31 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Zełenski: blokada portów czarnomorskich wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności

Partnerzy portalu

Zełenski: blokada portów czarnomorskich wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności - GospodarkaMorska.pl
Port w Odessie

Blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności - wskazał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.

Zełenski powiedział, że zakończenie wojny to jedyny sposób na powstrzymanie światowego kryzysu żywnościowego. Jak wskazał, blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności.

Prezydent stwierdził też, że Ukraina potrzebuje 7 miliardów dolarów miesięcznie, aby zrekompensować straty gospodarcze spowodowane wojną z Rosją. "A na odbudowę będziemy potrzebować setek miliardów dolarów" – dodał Zełenski w wystąpieniu online, cytowany przez agencję AFP.

Zaapelował również do społeczności międzynarodowej o wykluczenie Rosji z instytucji finansowych i wezwał wszystkie kraje do natychmiastowego zerwania stosunków z Moskwą.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, który również zabrał głos w dyskusji, ocenił, że ukraiński PKB może zmaleć w tym roku o ponad 50 proc., a jego kraj będzie potrzebował planu odbudowy analogicznego do planu Marshalla.

O powodowanych przez blokadę ukraińskich portów problemach na rynku żywności eksperci mówili już wcześniej. Ukraina jest m.in. jednym z największych eksporterów zbóż. Brak lub zmniejszenie dostaw będzie szczególnie odczuwalne w najbardziej narażonych regionach, jak Afryka czy niektóre rejony Azji. Niemniej jednak także w Europie ceny podstawowych produktów już idą w górę. Na początku marca wypowiadał się na ten temat m.in. Soares dos Santos, prezes grupy Jeronimo Martins, do której należy m.in. sieć Biedronka. Dos Santos wskazał, że jeśli port w Odessie pozostanie zamknięty, wystąpią niedobory zbóż. Zaznaczył, że w efekcie doszłoby w Europie do drastycznego wzrostu cen produktów spożywczych.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.