• <

Wynik wyszukiwania - "foka " - Wiadomości

Nietypowy gość nieopodal Motławy. Młoda foka znaleziona daleko od morza

Takie spotkania nie zdarzają się często. W pobliżu Odpływu Motławy w Gdańsku spacerowicz zauważył przy miejskiej ławce... młodą fokę szarą. Natychmiast wezwał na pomoc Straż Miejską, która skontaktowała się z Błękitnym Patrolem WWF celem pomocy malcowi.
30.03.2023

Na plażach pojawiają się młode foki szare. WWF Polska wskazuje, jak zachowywać się w razie spotkania

Na przełomie marca i kwietnia na plażach Bałtyku pojawiają się pierwsze, tegoroczne szczeniaki foki szarej, najliczniejszego gatunku zwierzęcia z rodziny fokowatych w Bałtyku. Jest to normalne zjawisko, ale niekiedy ich obecność wiąże się również z zagrożeniami. Wolontariusze z Błękitnego Patrolu WWF Polska wskazują na to, co zrobić, kiedy spacerowicze natkną się na fokę odpoczywającą na piasku.
23.03.2023

Nieoczekiwany sojusz obrońców zwierząt i rybaków przeciw polowaniom na foki

Organizacje ochrony zwierząt stanęły po raz kolejny w obronie kanadyjskich fok przed masowymi polowaniami. Ich sojusznikiem są rybacy, którzy obawiają się, że nie sprzedadzą złowionych ryb. Do polowań zachęca konserwatywny polityk.
17.03.2023

Seria pogryzień przez foki na plażach Morza Kaspijskiego w Kazachstanie

W ostatnich dniach foki kaspijskie, zwane też nerpami, pogryzły kilka osób na plażach w Aktau, mieście leżącym nad Morzem Kaspijskim w Kazachstanie - poinformowała we wtorek kazachstańska agencja informacyjna zakon.kz.
23.08.2022

Foka w Motławie w Gdańsku. Ekspert: To zjawisko normalne, choć rzadkie [WIDEO]

Niecodzienny widok młodej foki szarej pływającej w Motławie zaskoczył spacerujących wzdłuż Motławy na wysokości Wyspy Spichrzów we wtorkowy poranek.
12.04.2022

Gdynia. Strażnik graniczny pomógł młodej foczce, która znalazła się na Skwerze Kościuszki

Strażnik graniczny pomógł młodej, wychudzonej i odwodnionej foczce szarej, która wyszła z wody na Skwer Kościuszki w Gdyni. Zwierzę zostało zabrane do Stacji Morskiej w Helu - przekazał we wtorek PAP rzecznik Straży Granicznej.
05.04.2022

Foka szara spacerowała ulicami Władysławowa [WIDEO]

Foka szara wyszła na ląd i przepełzła do centrum Władysławowa. Młodego samczyka przypadkowy kierowca zapakował do samochodu i odwiózł do straży miejskiej. Stamtąd zwierzę trafiło do Stacji Morskiej w Helu.
30.03.2022

Puma, Narwal, Nerpa i Manat już ochrzczone. Wody Polskie mają nowe lodołamacze [WIDEO]

Symboliczne nadanie imion nowym lodołamaczom odbyło się we wtorek (30 listopada) na Ołowiance w Gdańsku. Wielofunkcyjne lodołamacze warte w sumie 80 mln zł zbudowała szczecińska stocznia "Gryfia" dla Wód Polskich. Jednostki zostały przeznaczone do pracy na Dolnej Wiśle.
30.11.2021

Dar Młodzieży w Porcie Gdańsk [ZDJĘCIA, WIDEO]

W piątek rano Dar Młodzieży wpłynął do Portu Gdańsk. Największy polski żaglowiec można było podziwiać przez weekend przy Westerplatte.
12.07.2021

„Dar Młodzieży” – wyjątkowy gość w Gdańsku

Już w najbliższy piątek 9 lipca 2021 Dar Młodzieży – statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zacumuje w Gdańsku. Przez trzy dni będzie można podziwiać najpiękniejszy polski żaglowiec na ogólnodostępnym nabrzeżu na Westerplatte, a w sobotę „Dar” będzie otwarty dla zwiedzających.
08.07.2021

Morze Czarne przełowione? Ekologiczny i ekonomiczny kryzys

Zasoby ryb w Morzu Czarnym drastycznie się kurczą. Rybołówstwo komercyjne powoduje coraz większe szkody w tym wrażliwym środowisku, wywołując zaniepokojenie, które przykuło uwagę organizacji pozarządowych i organów UE.
15.06.2021

Lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek zawieszone do środy

Lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek w środkowym biegu Wisły, od Płocka do Włocławka, jest zawieszone do środy z uwagi na panujące obecnie niekorzystne warunki hydrologiczno-meteorologiczne - poinformowały w poniedziałek Wody Polskie. Lodołomania prowadzono tam w sobotę i w niedzielę.
15.02.2021

25. rocznica powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata

10 lutego 2021 roku mija 25 lat od powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata. Okręt wrócił na 70. urodziny Gdyni. Rejs trwał 300 dni (301 licząc linię zmiany daty). W tym czasie przebył 37 739,9 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. To doskonała okazja aby powspominać. A jak to widzą po 25 latach ówczesny dowódca okrętu i jego zastępca, a także podchorążowie, którzy brali udział w rejsie, znajdziecie poniżej.
11.02.2021

Lodołamacze wyruszyły na patrol

Dyrektor Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku, Aleksandra Bodnar, podjęła decyzję o rozpoczęciu patrolowania Dolnej Wisły przez zespół lodołamaczy. Dzisiaj, o godz. 9.00, dwie jednostki: Narwal i Foka opuściły przystań w Przegalinie.
10.02.2021

Na czym najlepiej szkolić żeglarzy?

Wystarczy Omega czy lepiej sprawdzi się duży jacht morski? Od kursu na patent żeglarza jachtowego ludzie często rozpoczynają przygodę z żeglarstwem. Jakie znaczenie dla instruktorów i kursantów ma rodzaj jachtu?
04.06.2020

Plażowicze nękają foki. Jedna z nich nie przeżyła

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że w Gdyni, na Molo Południowym pojawiły się szczeniaki foki szarej, które już się usamodzielniły i podróżują po wodach Zatoki Gdańskiej. To nowe miejce, gdzie można spotkać te dzikie zwierzęta. Niestety, nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy takim spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, a dzikie zwierzę z maskotką.
18.05.2020

Dajmy spokój fokom

Urodzone na przełomie lutego i marca młode foki odwiedzają gdyńskie wybrzeże. Nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, dzikie zwierzę z maskotką.
14.05.2020

W majówkę nietypowa atrakcja na Skwerze Kościuszki w Gdyni - foka wygrzewała się na kamieniach

1 maja ok. południa na Skwerze Kościuszki w Gdyni spacerowiczów spotkała nietypowa atrakcja. Przy cumującym Darze Młodzieży na kamieniach wygrzewała się foka. Widocznie postanowiła się przyłączyć to akcji podziękowania marynarzom oraz walczącym z epidemią koronawirusa.
01.05.2020

30 młodych fok trafiło na rehabilitację

Jeszcze miesiąc temu nikt nie podejrzewał, że epidemia koronawirusa rozprzestrzeni się na cały świat, a ludzie zostaną zamknięci w swoich domach. Opustoszały nie tylko ulice wielu miast w Polsce, ale również nadmorskie plaże. Natura, w odróżnieniu od nas, nie stanęła w miejscu. Wręcz przeciwnie, na Wybrzeżu pojawiły się już pierwsze urodzone w tym roku bałtyckie foki.
03.04.2020

Straż Graniczna uratowała trzytygodniową fokę

Funkcjonariusze Straży Granicznej znaleźli odwodnioną młodą fokę na plaży na Mierzei Wiślanej. Zwierzę prawdopodobnie zbyt szybko odłączyło się od matki. Foczy samiec jest już na rehabilitacji w Stacji Morskiej w Helu.
02.04.2020

Młoda foka na gdyńskiej plaży

Na orłowskiej plaży znaleziono młodą fokę, która odpoczywała na piasku, w słonecznym miejscu. Teren zabezpieczyła Straż Miejska. Wszystko po to, żeby ani spacerowicze, ani ekipa wykonująca prace na plaży, nie zakłócili spokoju zwierzęcia. Po krótkiej chwili foka wróciła do wody i odpłynęła pod osłoną morskich fal.
30.03.2020

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

Sezon porodów w helskim fokarium rozpoczęty! (foto, wideo)

Jak poinformowało na swojej stronie helskie fokarium: rozpoczął się sezon narodzin młodych fok szarych. Na świat przyszły już dwie małe foki, które otrzymały imiona Szekla i Skiper. Pracownicy Stacji Morskiej czekają na trzeci poród a na stronie internetowej można obserwować relację live z foczej porodówki.
12.03.2019

Marine Works zaprasza na Targi Wiatr i Woda

Marine Works zaprasza na 31 edycję największej w Polsce imprezy branży żeglarskiej i motorowodnej – Targów Wiatr i Woda. Rozpoczyna się on 28 lutego w halach EXPO XXI w Warszawie.
27.02.2019

Skarby bałtyckiej przyrody w zasięgu naszego wzroku

Przyroda nie zna świąt ani wakacji. Kiedy późnozimowe, chłodne wiatry skłaniają nas do pozostania w domu, bałtycka przyroda budzi się do życia. Początek nowego roku już zapowiada, że w kolejnych miesiącach dziać się będzie dużo.
13.02.2019

Zabójstwa fok na polskim wybrzeżu – czy są traktowane poważnie?

Już pół roku mija od kiedy sprawa zabijanych na polskim wybrzeżu fok wstrząsnęła opinią publiczną. Od kwietnia do sierpnia tego roku na polskim wybrzeżu znaleziono 20 martwych fok z obrażeniami wskazującymi na ingerencję człowieka, takimi jak rozcięte powłoki brzuszne, uszkodzenia głowy i inne. Wśród nich przeważały młode, niedoświadczone foki, m.in. foka o imieniu Helenka, która wcześniej w ciężkim stanie trafiła na rehabilitację do Stacji Morskiej w Helu.
14.11.2018

Kajakarz dostał w twarz macką ośmiornicy. Zaatakowała go foka (wideo)

Tego się nie spodziewali. Grupa kajakarzy obserwowała polującą fokę. Po chwili zwierzę wynurzyło się spod wody i olbrzymią macką ośmiornicy uderzyło w twarz jednego z uczestników wyprawy. Niesamowitą sytuację udało się zarejestrować, a film podbija Internet.
27.09.2018

Razem mamy moc

Dzięki WWF Polska udało się przywrócić polskiej przyrodzie bliskie wyginięciu i rzadkie gatunki zwierząt, takie jak wilk, ryś, niedźwiedź czy foka szara. Działania Fundacji przyczyniły się do powstania dwóch parków narodowych - Ujścia Warty i Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mieliśmy znaczny udział w zatrzymaniu dewastującej wycinki w Puszczy Białowieskiej i ochronie najcenniejszych siedlisk zwierząt w Puszczy Karpackiej. Jako organizacja działająca na rzecz ochrony przyrody w Polsce przeciwdziałamy również zmianie klimatu, uczym
27.08.2018

Foka, której nigdy nie było

Ten rok był wyjątkowo trudny dla foki szarej. Wiosną i latem na polskim wybrzeżu znaleziono przeszło 150 martwych zwierząt, z tego kilkanaście ciał nosiło ślady prawdopodobnej ingerencji człowieka, która w trzech przypadkach została potwierdzona przez prokuraturę.
13.08.2018

Kolejna martwa foka znaleziona na sopockiej plaży

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele informacji o brutalnie zabitych fokach na Pomorzu. Sprawcy bywali wyjątkowo okrutni - rozcinali zwierzętom brzuchy, innym razem do szyi przywiązali cegły. W weekend otrzymaliśmy wiadomość od naszych czytelników - na sopockiej plaży znaleźli kolejne martwe zwierzę. Zdjęcia mogą przerażać. Foka jest bez skóry a na wysokości pępka ma krwawiącą ranę. Poprosiliśmy o wypowiedź przedstawicieli helskiego fokarium.
02.07.2018

Kolejne martwe foki na Wybrzeżu; wg biologów raczej nie zabił ich człowiek

W ostatnich dwóch dniach na polskim wybrzeżu Bałtyku znaleziono około 10 martwych młodych fok. Wstępnie – m.in. na podstawie zdjęć - pracownicy Stacji Morskiej w Helu oceniają, że do ich śmierci raczej nie przyczynił się człowiek.
15.06.2018

PK: na początku tygodnia zostaną przeprowadzone sekcje zwłok trzech fok

Na początku przyszłego tygodnia zostaną przeprowadzone sekcje zwłok trzech fok znalezionych na pomorskich plażach - poinformowała w środę prokurator Agnieszka Goździk z Prokuratury Krajowej.
13.06.2018

WWF - petycja ratująca foki

To właśnie teraz foki potrzebują nas najbardziej. W ciągu ostatnich 2 tygodni na polskim wybrzeżu znaleziono ciała 5 martwych fok, które noszą ślady brutalnego traktowania przez człowieka. Foka szara jest gatunkiem prawnie chronionym i ostatnie wydarzenia niweczą działaniaWWF, wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF, ekspertów i ludzi, którym leży na sercu los zwierząt.
13.06.2018

Według Stacji Morskiej w Helu do śmierci trzech fok nie przyczynił się człowiek

Do śmierci trzech fok, znalezionych ostatnio na pomorskich plażach, raczej nie przyczynił się człowiek – orzekli biolodzy ze Stacji Morskiej w Helu po oględzinach ciał zwierząt. Wcześniej na plażach odkryto ciała pięciu fok najprawdopodobniej zabitych przez ludzi.
13.06.2018

Pomorze: Prokuratura łączy śledztwa w sprawie martwych fok

Jak poinformowała PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, zapadła decyzja o połączeniu spraw, dotyczących martwych fok odnalezionych nad Zatoką Pucką.
12.06.2018

Znaleziono kolejne dwie martwe foki. Jedna była owinięta linkami

Giną kolejne foki. Tym razem dwa martwe osobniki znaleziono w Rewie. O sprawie poinformował Maciej Naskręt, dziennikarz portalu trójmiasto.pl.
11.06.2018

Świętujemy Światowy Dzień Oceanów

Ten szczególny dzień został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2009 roku i jest doskonałą okazją, aby pokazać piękno podwodnego świata, jak i problemy z którymi się zmaga. W tym dniu, ludzie na całym świecie podejmują szereg akcji mających na celu nagłośnienie jeszcze większego wsparcia na rzecz ochrony środowiska morskiego i dzikiej przyrody z nim związanej. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, wszyscy jesteśmy zależni od mórz i oceanów oraz odpowiedzialni za ich stan. To właśnie woda stanowi ok. 70% powierzchni naszej planety.
08.06.2018

Puck: Policja sprawdza, czy w miejscach, gdzie znaleziono martwe foki, był monitoring

Jak poinformowała PAP oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Pucku sierż. Ewa Bresińska, policja przyjęła kilka hipotez dotyczących sprawstwa śmierci fok. Sprawdza też monitoring w miejscach, w których znaleziono martwe zwierzęta.
08.06.2018

Pomorze: Policja nadal szuka sprawcy odpowiedzialnego za śmierć fok

Policja nadal prowadzi postepowanie w sprawie martwych fok znalezionych w ostatnich dniach w okolicach Gdyni i Pucka. Foki nosiły poważne obrażenia, wskazujące na ingerencję człowieka. Katowicka fundacja ekologiczna wyznaczyła nagrodę pieniężną za wskazanie sprawcy.
07.06.2018

Piąta martwa foka na polskim Wybrzeżu

Piąta martwa foka na polskim wybrzeżu. Wolontariusz WWF znalazł ją w środę w Jastrzębiej Górze. Zwierzę miało rozcięty brzuch.
06.06.2018

Znaleziono kolejną martwą fokę

Kolejna martwa foka na Bałtyckiej plaży. Tym razem kilkumiesięczne zwierzę z rozciętym brzuchem znaleziono niedaleko Kuźnicy. To już czwarty taki przypadek w ciągu ostatnich kilku dni.
05.06.2018

Foki szare wracają do domu

4 młode foki szare we wtorek zostały wypuszczone do Morza Bałtyckiego przez pracowników Stacji Morskiej w Helu, Słowińskiego Parku Narodowego, Fundacji WWF Polska oraz wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF. Zwierzęta śmiało wyszły ze specjalnych skrzyń, w których zostały przywiezione, rozejrzały się po otoczeniu, następnie ruszyły w kierunku morza. Przez kilkanaście minut trzymały się blisko brzegu i próbowały przyzwyczaić do nowej sytuacji, po czym odpłynęły ku wolności.
04.06.2018

W Helu znaleziono kolejną martwą fokę

Na plaży w Helu znaleziono martwą młodą fokę, która – jak sądzą biolodzy, została zabita uderzeniem w głowę. To już trzecie martwe zwierzę tego gatunku znalezione w ostatnich dniach nad Bałtykiem i noszące ślady wskazujące na to, że zabił je człowiek.
02.06.2018

Wyjątkowo śliska i zabawna foka (wideo)

Czasami mokre futro nie ułatwia sytuacji. Udowodniła to ta zabawna foka, która bardzo chciała na desce surfingowej powygrzewać się na słońcu. Efekt? Sami zobaczcie.
22.04.2018

Już 20 fok na rehabilitacji w helskim fokarium

W piątek informowaliśmy, że na plaży w okolicach Klifu Orłowskiego znaleziono młode szczenię foki szarej. Najprawdopodobniej oddaliło się od matki i zgubiło, niedożywione zostało przewiezione przez pracowników WWF do Stacji Morskiej w Helu. Zwierzę znaleźli późnym popołudniem spacerowicze, którzy zaalarmowali straż miejską. Foka czuje się już lepiej, otrzymała pożywną zupę rybną i elektrolity. Jak się okazuje - to niejedyne znalezione w ostatnim czasie focze szczenię.
16.04.2018

Prawdopodobnie najsłodsze foki świata (wideo)

Wygrzewające się na słońcu szczenięta fok mogli oglądać w piątek mieszkańcy Windawy na Łotwie. Te puszyste maluchy od razu przyciągnęły tłum ludzi. Jak bardzo urocze to zwierzęta, można zobaczyć na nagraniu, którym po prostu musieliśmy się z Wami podzielić.
25.03.2018

Podwójne narodziny w helskim fokarium (foto, wideo)

Szczęśliwa wiadomość z fokarium w Helu. Unda Marina została mamą wczoraj wieczorem a dziś rano foka Ewa. Jak tylko focze mamy pozwolą - pracownicy Stacji Morskiej zbadają, zważą, określą płeć i nadadzą imiona maleństwom.
09.03.2018

Marine Works na Targach Wiatr i Woda w Warszawie

Marine Works zaprasza na jubileuszową 30. edycję największej w Polsce imprezy branży żeglarskiej i motorowodnej – Targów Wiatr i Woda. Odbędzie się ona w dniach 8-11 marca w halach EXPO XXI w Warszawie.
07.03.2018

Wojskowe foki Putina (wideo)

Rosyjskie wojsko pokazało swój zespół fok trenowanych specjalnie do podkładania bomb, drobnych napraw okrętów i "atakowania wrogów ich ostrymi jak brzytwa zębami".
20.02.2018

Foka szara spędziła 6 miesięcy z frisbee na szyi (foto)

Po tym, jak ciekawska foka z Horsey Beach w angielskim Norfolk złapała podczas zabawy na szyję frisbee, ratownicy z różnych grup próbowali miesiącami ją złapać aby jej pomóc. Niestety nikomu nie udało się podejść wystarczająco blisko. W miarę upływu czasu, foka rosła, a frisbee coraz bardziej wrastało w jej szyję aż w końcu ledwie mogła jeść i pić.
13.02.2018

Najsłodszy obrazek świata? (wideo)

Jeśli nie, to na pewno może znaleźć się w pierwszej dziesiątce. Film opublikowany w sieci przedstawia fokę, która tuli się do deski surfera.
16.11.2017

Ta foka naprawdę ma poczucie humoru (wideo)

Niezwykły pasażer na gapę. W Meksyku foka wdrapała się na pokład łodzi i tam wygrzewała się na słońcu. Niecodzienne zdarzenie zarejestrowali przepływający obok turyści.
19.10.2017

Foka Race - Gdańsk 2017

Takiego charytaywnego biegu jeszcze w Polsce nie było. 23 września Fundacja Pomagam na Medal oraz trójmiejscy biegacze pobiegną dla fok ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego na Helu. Jak podkreślają organizatorzy, te przesympatyczne stworzenia wciąż potrzebują pomocy, ponieważ są zagrożonym gatunkiem.
22.08.2017

Dr Pawliczka: foki giną w Bałtyku najprawdopodobniej przez człowieka

Do śmierci fok w Bałtyku najprawdopodobniej przyczynia się działalność człowieka - uważa szefowa Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, dr Iwona Pawliczka. W ciągu dwóch ostatnich dni fale wyrzuciły na polski brzeg kilkanaście martwych zwierząt.
03.06.2017

Dzień otwarty na Zawiszy Czarnym

To była prawdziwa gratka dla fanów żaglowców i żeglarstwa. W niedzielę (9.04) odbył się pierwszy dzień otwarty na żaglowcu Zawisza Czarny. W tym roku czekają nas jeszcze trzy takie wydarzenia.
12.04.2017

Pierwsza w tym roku foka na rehabilitacji w Stacji Morskiej w Helu (foto)

Szczenię foki szarej na rehabilitacji w stacji Morskiej w Helu. Trafiło tam dzięki wolontariuszom Błękitnego Patrolu. Romuś, bo tak dostało na imię zwierzę, jest odwodniony i niedożywiony. Przechodzi teraz specjalną terapię, która pomoże mu wrócić do zdrowia.
29.03.2017

Morska Stocznia Remontowa Gryfia zbuduje lodołamacze dla RZGW Gdańsk

Morska Stocznia Remontowa Gryfia ze Szczecina wykonawcą lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jej oferta uznana została za najkorzystniejszą. Cena to 70 mln złotych.
26.03.2017

Pierwsza w tym roku foka przyszła na świat w helskim fokarium (foto)

Waży prawie 16 kilogramów i ma 117 cm długości. To Posejdon – nowy członek foczej rodziny w helskim fokarium. Samiec przyszedł na świat w poniedziałek o 5:22 rano.
28.02.2017

Lodołamacze dla RZGW. MARS odpowiada

Regionalny Zarząd Gospodarki wodnej w Gdańsku zwrócił się do MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. o sprostowanie informacji dotyczącej przetargu na budowę lodołamaczy. Poniżej publikujemy jego treść.
08.02.2017

Niecodzienny gość w Porcie Wojennym w Gdyni

To miejsce wybrała sobie nieprzypadkowo. Foka szara na stałe zadomowiła się w Porcie Wojennym w Gdyni. Zdaniem pracowników Stacji Morskiej w Helu, którzy regularnie obserwują zwierzę, ma tam po prostu święty spokój i może odpoczywać.
27.01.2017

Tygrys, Foka i Rekin w Porcie Władysławowo

Lodołamacze gotowe na sezon zimowy. To Tygrys, Rekin i Foka. Jednostki Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku kończą generalne remonty w stoczni „Szkuner” we Władysławowie.
22.10.2016

Rzadko spotykany gatunek foki znaleziony w sieci przez rybaka

W miniony weekend Błękitny Patrol WWF przyjął od łowiącego na Zalewie Wiślanym rybaka z Piasków zgłoszenie o zaplątanej w jego sieci foce. Informacja została rutynowo przekazana do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu w celu zidentyfikowania gatunku. Martwy ssak okazał się foką obrączkowaną – bardzo rzadko spotykanym gatunkiem na południowym Bałtyku.
30.09.2016

I kto powiedział, że foki to mało inteligentne stworzenia! (wideo)

Przerażona foka wskoczyła na pokład łodzi, ratując się przed polującymi na nią orkami. Niesamowity film został opublikowany kilka dni temu w sieci.
30.08.2016

Foki szare z polskim rodowodem

Bałtyk stał się domem dla czterech fok szarych, urodzonych w helskim fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Prof. Krzysztofa Skóry. 24 maja, podobnie jak w poprzednich latach, foki rozpoczęły swoje samodzielne życie w naturze na plaży w Czołpinie, w Słowińskim Parku Narodowym. Pierwsze miesiące ich wędrówki będziemy mogli śledzić na stronie www.wedrowkifok.wwf.pl. Od 2002 roku do Bałtyku trafiło blisko 30 fok będących potomkami helskiego stada – informują Stacja Morska IOUG i Fundacja W
27.05.2016

Bałtyk domem dla kolejnych czterech fok szarych

4 młode foki (Omułek, Ostoja, Oceanografia, Okrzemka) urodzone w tym roku w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zostały wypuszczone do Bałtyku. Każdego roku wypuszczane foki pracują, zbierając ważne dane naukowe, co jest częścią długofalowego programu realizowanego przez Grupę LOTOS – „Pomagamy bałtyckiej przyrodzie”.
25.05.2016

Sztutka – foczy maluch ze Sztutowa

Dzięki interwencji Błękitnego Patrolu WWF pierwsza mała foka szara trafiła na rehabilitację do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Szczenię otrzymało imię Sztutka, od miejsca znalezienia, na plaży w Sztutowie.
25.03.2016

Za nami finał V edycji Pantaenius Jacht Foto!

Znamy już zwycięzców konkursu fotograficznego Pantaenius Jacht Foto. Jak co roku, na scenie głównej targów Wiatr i Woda w Warszawie ogłoszono laureatów konkursu. Tym razem nagroda główna trafiła do Piotra Lisowskiego za zdjęcie „Ostatnia wachta sezonu”.
14.03.2016

W Stacji Morskiej urodziły się cztery młode foki

Przełom lutego i marca to już tradycyjnie wyczekiwany czas foczych narodzin w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W tym roku pojawiły się już cztery młode foki.
04.03.2016

Raportowanie szkód wyrządzanych przez foki – ważny komunikat dla rybaków

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR – PIB) apeluje o zgłaszanie się do instytutu rybaków, którzy odnieśli szkody w swoich połowach wyrządzone przez foki.
01.02.2016

Dwie foki nie żyją. Zginęły zaraz po wypuszczeniu na wolność

Dzięki specjalnym nadajnikom znamy losy dziewięciu fok szarych wypuszczonych do Bałtyku w maju i czerwcu tego roku. Niestety dwie z nich, urodzone na wolności, zginęły. Kuzia została znaleziona martwa w czerwcu na Mierzei Wiślanej w niespełna dwa tygodnie po wypuszczeniu, a Cypelka w pierwszych dniach sierpnia na wybrzeżu łotewskim – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
25.08.2015

Dziewięć fok szarych oddanych morzu

W tym roku do Bałtyku trafi dziewięć fok szarych. Trzy z nich, to urodzone w fokarium Stacji Morskiej IO UG w Helu szczenięta, które dziś zostały wypuszczone do swojego naturalnego środowiska w Słowińskim Parku Narodowym. Pozostałe sześć fok przyszło na świat w naturze, ale osobniki te wymagały rehabilitacji i pomocy ekspertów. Zostaną one wypuszczone na morzu, w rejonie Zatoki Gdańskiej, w miejscu ich znalezienia – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
29.05.2015

Foka w Helu, foka w Kołobrzegu

Ostatni tydzień lutego rozpoczął się pod znakiem fok. Na plaży w rejonie Kołobrzegu, nadal pojawia się samiec foki szarej. Nad zapewnieniem mu spokoju czuwają wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, którzy również stale monitorują stan zdrowia tego osobnika. Tymczasem w fokarium Stacji Morskiej IOUG urodziła się pierwsza w tym roku foka.
24.02.2015

Samiec foki szarej po pierwszej pomocy

Samiec foki szarej, który od ponad tygodnia był obserwowany na odcinku między Kołobrzegiem a Ustroniem Morskim, dzięki interwencji wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF i weterynarza, otrzymał pierwszą pomoc.
16.02.2015

W Morzu Bałtyckim żyje coraz więcej fok szarych

Populacja fok szarych liczy ponad 32 tys. osobników - to dane fińskiego Centrum Zasobów Naturalnych. To o prawie trzy tysiące wię­cej niż rok wcze­śniej.
19.01.2015

165 fok u polskich brzegów

To już pewne. Po dokładnym przeliczeniu fok w Ujściu Wisły mamy pierwszą obserwację 165 fok szarych, odpoczywających w tym samym czasie, w jednym miejscu, u polskich brzegów – informuje WWF Polska. Obserwację zgłosił dr Szymon Bzoma, z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling.
17.11.2014

136 fok na polskim brzegu

Rekordową obserwację fok na polskim wybrzeżu odnotowali w rezerwacie Mewia Łacha wolontariusze Grupy Badawczej Ptaków Wodnych „Kuling” i Błękitnego Patrolu WWF. Aż 135 fok szarych i jedna foka pospolita odpoczywało na jednej z piaszczystych wysp.
28.07.2014

Trzy foki z helskiego fokarium wypuszczono do Bałtyku

Maszop, Maszoperia i Łebek – takie imiona noszą trzy młode foki szare, które dorastały w fokarium Stacji Morskiej w Helu, a które we wtorek wypuszczono do Bałtyku. Wyposażono je w nadajniki pozwalające śledzić ich morską wędrówkę.
28.05.2014

Foka bez głowy w kanale portowym w Świnoujściu

Martwa foka w jednym z kanałów portowych w Świnoujściu. Ssaka, bez głowy, zauważył jeden z wędkarzy łowiący ryby w prawobrzeżnej części miasta.
06.05.2014

Finał Wiosennych Wykładów już w sobotę w Poznaniu

W ostatnią sobotę marca – ostatnia w tym roku szansa na wzięcie udziału w Wiosennych Wykładach 2014. To doskonała okazja dla każdego wodniaka, aby odświeżyć wiedzę żeglarską przed nadchodzącym sezonem. Tym razem spotykamy się w siedzibie Wielkopolskiego Związku Żeglarskiego, 29 marca o godz. 11:00.
26.03.2014

Już 22 marca Wiosenne Wykłady w Szczecinie

Półmetek drugich Wiosennych Wykładów za nami. Prelekcje te są dla każdego wodniaka doskonałą okazją do odświeżenia wiedzy żeglarskiej. Po udanych spotkaniach w Gdyni i Warszawie Wiosenne Wykłady zawitają do Szczecina. Zapraszamy już w najbliższą sobotę (22.03) do szczecińskiej Tawerny pod Zardzewiałą Kotwicą.
20.03.2014

O foce która zamieszkała w usteckim porcie

W usteckim porcie ku zadowoleniu ekologów i mieszkańców zadomowiła się foka szara. Zwierzę nie zważając na kutry i łodzie rybackie poluje w porcie na trocie i łososie, które płyną z morza w górę rzeki na tarło.
22.11.2013

Którędy najbezpieczniej przekopać Mierzeję Wiślaną?

Przekopanie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w Piaskach albo Nowym Świecie będzie najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego; najbardziej negatywne skutki dla przyrody pociągnie za sobą przekopanie Mierzei w Skowronkach i Przebrnie - ocenili naukowcy.
14.10.2013

94 foki jednocześnie i Łodzik

Aż 94 foki jednocześnie zaobserwowali członkowie Błękitnego Patrolu WWF w Ujściu Wisły. Wśród nich pojawił się również Łodzik, jedna z fok szarych, która w tym roku urodziła się w helskim fokarium i w czerwcu została wypuszczona do Bałtyku.
23.08.2013

Do Bałtyku wypuszczono cztery foki

Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek to cztery foki, które w środę wypuszczono do Bałtyku. Trzy z nich przyszły na świat w helskim fokarium, a czwartą uratował Błękitny Patrol WWF. Ich morskie wędrówki będzie można śledzić dzięki nadajnikom satelitarnym.
27.06.2013

Pierwsza foka na polskim brzegu!

Pierwsza tegoroczna foka szara urodzona w naturze pojawiła się na polskim wybrzeżu. Została zaobserwowana w czasie patrolu, prowadzonego przez WWF Polska w ramach projektu na rzecz ochrony tych ssaków.
14.03.2013

Wolontariusze pomagają fokom i morświnom

Minęły już trzy lata, odkąd na polskim wybrzeżu pojawili się wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, którzy niosą pomoc ssakom morskim, zbierają dane na ich temat i monitorują polskie wybrzeże. Dziś obchodzą swoje święto, podobnie jak wszystkie osoby zaangażowane w wolontariat.
07.12.2012

Opracowanie i konsultacje programów ochrony foki szarej i morświna

Rozpoczęły się prace nad opracowaniem i konsultacjami projektów krajowych programów ochrony foki szarej i morświna. Zgodnie z priorytetami polskiej polityki ekologicznej, a także przepisami prawa krajowego i międzynarodowymi zobowiązaniami Polski, wymagane jest opracowywane krajowych programów ochrony gatunków umieszczonych na polskich i międzynarodowych listach gatunków zagrożonych. Na liście tej znajdują się również ssaki bałtyckie: foka szara i morświn.
08.02.2012

Na polskim wybrzeżu zaobserwowano rzadkiego gościa

Na Wyspie Sobieszewskiej pojawiła się foka obrączkowana. Jej obserwację zgłosiła wolontariuszka z Błękitnego Patrolu WWF, Katarzyna Sidorczak.
29.09.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.