• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Foka w Helu, foka w Kołobrzegu

Partnerzy portalu

Foka w Helu, foka w Kołobrzegu - GospodarkaMorska.pl

Ostatni tydzień lutego rozpoczął się pod znakiem fok. Na plaży w rejonie Kołobrzegu, nadal pojawia się samiec foki szarej. Nad zapewnieniem mu spokoju czuwają wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, którzy również stale monitorują stan zdrowia tego osobnika. Tymczasem w fokarium Stacji Morskiej IOUG urodziła się pierwsza w tym roku foka.

W Helu, jako pierwsza urodziła w tym roku samica o imieniu Unda Marina. Focze szczenię przyszło na świat w poniedziałek nad ranem. Jeżeli wszystko się powiedzie, to wkrótce urodzą jeszcze dwie kolejne foki, które znajdują się pod opieką helskiego fokarium. Ich potomstwo, po okresie treningu, zostanie wypuszczone do Bałtyku. Dzięki specjalnym nadajnikom dowiemy się więcej o wędrówkach fok.
 
Przełom lutego i marca jest początkiem narodzin u fok szarych – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Wciąż nie mamy udokumentowanych narodzin foki szarej na polskim brzegu. Do Błękitnego Patrolu WWF docierają informacje o foczych szczeniętach, często pokrytych jeszcze białym futrem, tak zwanym lanugo.
 
Tymczasem na zachodnim wybrzeżu, w rejonie Kołobrzegu, już od ponad dwóch tygodni pojawia się dorosły samiec foki szarej. Ze względu na ranę na pysku, weterynarze już dwukrotnie podali zwierzęciu antybiotyki. Po pierwszym podaniu zmniejszył się obrzęk wokół rany. Teraz najważniejsze jest zapewnienie spokoju zwierzęciu. Dlatego miejsce, w którym foka się pojawia jest zabezpieczane przez wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF.
 
Przypominamy, że każdą obserwację foki, żywej lub martwej, należy niezwłocznie zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, pod numerem telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej w Helu, telefon 601 88 99 40 – przypomina Pietrasik. – Zapewnijmy spokój zwierzęciu. Do czasu przybycia Patrolu WWF nie podchodźmy do niej, i zadbajmy o to, aby żaden z plażowiczów nie zbliżał się do zwierzęcia.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło:
wwf.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.