• <

Znaleziono kolejne dwie martwe foki. Jedna była owinięta linkami

pc

11.06.2018 20:22 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Znaleziono kolejne dwie martwe foki. Jedna była owinięta linkami

Partnerzy portalu

Znaleziono kolejne dwie martwe foki. Jedna była owinięta linkami - GospodarkaMorska.pl

Giną kolejne foki. Tym razem dwa martwe osobniki znaleziono w Rewie. O sprawie poinformował Maciej Naskręt, dziennikarz portalu trójmiasto.pl.

„Ze smutkiem informuje, że kolejne dwie martwe foki zostały znalezione w Rewie - Zatoka Pucka - jedna była owinięta linkami i dostała prawd. obuchem w głowę” – napisał na twitterowym profilu dziennikarz. Martwe zwierzęta odnalazł na spacerze Maciej Zaremba.

Policja bada kilka hipotez dotyczących sprawstwa śmierci fok, a w miejscach, gdzie znaleziono martwe zwierzęta, sprawdzany jest monitoring. Za wskazanie sprawcy wyznaczono nagrody. Fundacja Świat Zwierzętom zaoferowała 30 tys. złotych, 20 tys. złotych natomiast pisarka Maria Nurowska.

Łącznie w ostatnich tygodniach znaleziono już siedem martwych zwierząt. 6 czerwca na plaży w Jastrzębiej Górze znaleziono fokę z rozciętym brzuchem, podobnie 3 czerwca  niedaleko Kuźnicy. 29 maja na plaży w Helu natrafiono na Helenkę, podopieczną Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry. Foka została zabita uderzeniem w głowę. 26 maja natomiast na plaży w Gdyni Oksywiu znaleziono dwie foki z pętlami ze sznurów na szyjach, do których przywiązano cegły.

Foki należą do gatunków zagrożonych. Według danych z 2014 roku, w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok szarych. Liczba tych morskich ssaków – m.in. dzięki licznym programom podejmowanym przez przyrodników i naukowców – systematycznie rośnie: na przełomie lat 70. i 80. XX w. w akwenie było ich tylko 3-4 tys., podczas gdy na początku XX w. Bałtyk zamieszkiwało około 100 tys. tych ssaków.

W naszym kraju liczne zabiegi mające na celu powiększanie foczej populacji w Bałtyku prowadzi –będąca częścią Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry. Stacja współpracuje z WWF Polska, która to organizacja prowadzi m.in. akcję Błękitny Patrol WWF. W jej ramach zespół wolontariuszy mieszkających wzdłuż wybrzeża monitoruje plaże, aby w razie potrzeby pomóc m.in. znajdowanym tam fokom i morświnom.

Członkowie WWF apelują, aby w razie natrafienia na plaży na żywe lub martwe zwierzę zadzwonić na numer Błękitnego Patrolu (795 536 009) lub do Stacji Morskiej (601 889 940).


escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.