• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Samiec foki szarej po pierwszej pomocy

16.02.2015 07:00 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Samiec foki szarej po pierwszej pomocy - GospodarkaMorska.pl

Samiec foki szarej, który od ponad tygodnia był obserwowany na odcinku między Kołobrzegiem a Ustroniem Morskim, dzięki interwencji wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF i weterynarza, otrzymał pierwszą pomoc.

 Foka została zaobserwowana już w ubiegłym tygodniu. Miała wyraźną ranę na pysku, ale nie udało się przeprowadzić dokładniejszych oględzin zwierzęcia. Dla podjęcia dalszych kroków konieczne było ustalenie czy rana obejmuje urazy szczęki, czy jest to powierzchowna rana. Niestety warunki atmosferyczne oraz fakt, że foka pojawiała się na brzegu w godzinach wieczornych skutecznie utrudniały przeprowadzenie akcji. Tym razem kiedy zwierzę pojawiło się w rejonie Chłop, szybko zapadła decyzja o rozpoczęciu działań.

Wczoraj ekspertom ze Stacji Morskiej udało się bliżej przyjrzeć foce – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – W zabezpieczeniu terenu pomagali nasi wolontariusze, którzy wcześniej zadbali o spokój zwierzęcia. Weterynarz podał foce leki, po czym zwierzę ruszyło do morza.

 Akcje, jak ta przeprowadzona w Chłopach, wymagają bardzo precyzyjnych działań i przede wszystkim czasu na monitoring stanu danego osobnika. Dorosłego dzikiego zwierzęcia nie powinno się narażać na zbędne sytuacje stresowe, dlatego też każde oględziny muszą odbywać się w ostrożny sposób. Ważna jest również stała obserwacja prowadzona przez wolontariuszy Patrolu WWF, informacje o  stanie konkretnego osobnika są  na bieżąco przekazywane do Stacji Morskiej IOUG w Helu.
 
 Foki są zwierzętami wodno-lądowymi. Na brzeg wychodzą, żeby odpocząć. Już wkrótce, w związku z okresem narodzin u fok szarych, który przypada na okres lutego i marca, mogą się też pojawić zgłoszenia o obserwacji foczych szczeniąt. WWF apeluje o zgłaszanie każdego przypadku obserwacji foki, żywej lub martwej, do Błękitnego Patrolu WWF, pod numerem telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej w Helu, telefon 601 88 99 40

wwf.pl
fot.: © Katarzyna Jęczkowska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.