• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Panama. Pierwsi przesiedleńcy klimatyczni opuszczają wyspę zagrożoną rosnącym poziomem wody

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Panama. Pierwsi przesiedleńcy klimatyczni opuszczają wyspę zagrożoną rosnącym poziomem wody

Partnerzy portalu

Około 1200 osób z rdzennej społeczności Guna opuści przeludnioną i zagrożoną rosnącym poziomem morza wyspę Carti Sugdupu. W środę otrzymali oni od władz Panamy nowe domy na kontynencie. Media określają ich jako pierwszych przesiedleńców klimatycznych w kraju.

W czasie ceremonii z udziałem prezydenta Laurentino Cortizo mieszkańcy otrzymali 300 domów w wybudowanej kosztem 12,2 mln dolarów miejscowości Nuevo Carti w prowincji Guna Yala na karaibskim wybrzeżu Panamy. Na osiedlu jest prąd, bieżąca woda i parki – podał dziennik "La Prensa".

"Jestem podekscytowana. Domy są piękne. Są małe, ale bardzo wygodne" – powiedziała AFP 57-letnia Vidalma Yanez na progu swojego nowego domu.

Na wyspie społeczność żyła w prymitywnych chatach z klepiskiem zamiast podłogi. Nie mieli wody pitnej, kanalizacji, stałych dostaw prądu. Ich domy regularnie zalewała woda, a eksperci ostrzegali, że sytuacja będzie się dodatkowo pogarszać wraz z podnoszeniem się poziomu morza – podała AFP.

"Kryzys klimatyczny, jakiego doświadcza świat (…) zmusił nas, tutaj w Panamie, do przeniesienia (społeczności) z wyspy do tego projektu miejskiego złożonego z około 300 domów" – powiedział Cortizo, wręczając klucze do nowego mieszkania pierwszej rodzinie z wyspy.

Przeprowadzki rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Podróż łodzią z wyspy do nowej miejscowości trwa około 15 minut – podała AFP.

wia/ sp/
fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.