• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Na Morzu Norweskim tajemnicza awaria kabla do zbierania danych

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Na Morzu Norweskim tajemnicza awaria kabla do zbierania danych

Partnerzy portalu

podmorski

Na Morzu Norweskim, na północ od Lofotów, doszło w połowie maja do awarii podmorskiego kabla służącego do zbierania danych przez obserwatorium oceaniczne LoVe. Trzy lata temu zaginęły ponad 4 km tej samej infrastruktury - podają norweskie media.

Norweski Instytut Badań Morskich od 2013 roku wykorzystuje sieć z czujnikami i kamerami do dokumentacji życia w morzu, w tym populacji ryb i skorupiaków, ale też do śledzenia ruchu okrętów, w tym podwodnych.

"W (obserwatorium) LoVe brakuje prądu, ale nie wiemy dlaczego" - twierdzi cytowana przez agencję NTB Marie Hauge z instytutu. Trwają poszukiwania źródła usterki, a o awarii zostały poinformowane służby specjalne Norwegii PST.

Według norweskiego nadawcy publicznego NRK sytuacja przypomina incydent z 2021 roku, gdy również najpierw stwierdzono brak napięcia w kablu. W wyniku śledztwa policja potwierdziła zaginięcie 4,2 km kabla z sieci o długości 66 km. Wówczas postawiono hipotezę, że doszło prawdopodobnie do przerwania podmorskiej infrastruktury przez statek rybacki. Nie zdołano jednak dowieść, czy był to sabotaż.

W 2022 roku rząd Norwegii przekazał 58,3 mln koron (ok. 21 mln złotych) na naprawę kabla, który został oddany do użytku i miał być już lepiej chroniony.

Daniel Zyśk

zys/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.