• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Cyklon Remal zabił co najmniej 65 osób w Bangladeszu i Indiach

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Cyklon Remal zabił co najmniej 65 osób w Bangladeszu i Indiach

Partnerzy portalu

Fot. X/@Yogenet1

Co najmniej 65 osób zginęło w Bangladeszu i Indiach w wyniku przejścia cyklonu Remal – podały w środę władze obydwu państw, cytowane przez agencję AFP. Cyklon, któremu towarzyszył silny wiatr oraz ulewne deszcze dotarł do wybrzeży Zatoki Bengalskiej w niedzielę wieczorem.

Przyczyną powstania cyklonu, "jednego z najdłuższych w historii kraju", są zmiany klimatu – ocenił Azizur Rahman, dyrektor biura meteorologicznego w Bangladeszu.

Policja poinformowała, że zginęło co najmniej 17 Banglijczyków. Cześć z nich utonęła, inni zginęli przygnieceni przez drzewa, spadający gruz lub słupy linii energetycznych.

Według raportu opublikowanego przez indyjski rząd, w północno-wschodniej części kraju śmierć poniosło 48 osób. Wśród ofiar jest 14 pracowników, którzy zginęli we wtorek w wyniku zawalenia się kamieniołomu po ulewnych opadach – podały lokalne media.

Obecnie władze Bangladeszu szacują straty gospodarcze w wyniku przejścia cyklonu. Fala monsunowa zadała potężny cios około 350 tys. rodzin, które hodują krewetki – powiedział w rozmowie z agencją Reutera prof. Abdullah al-Mamun, zajmujący się rybołówstwem i nauką o morzu. Lokalne media podają, że Remal spowodował straty w sektorze rybołówstwie rzędu 1,7 mld taka (14,55 mln dolarów).

Meteorolodzy z Bangladeszu informują, że liczba cyklonów, które uderzają w nisko położone, ale gęsto zaludnione wybrzeże Zatoki Bengalskiej wzrosła z jednego do trzech rocznie. Według naukowców przyczyną są zmiany klimatu, które podwyższają temperaturę powierzchni mórz.

Remal był pierwszym cyklonem przed tegoroczną porą monsunową, trwającą od czerwca do września. 

mzb/ szm/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.