• <
gryfia_70lat

Rosjanie wysyłają unikalny statek do badań Arktyki w pierwszy rejs

jm

06.09.2022 14:05
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Rosjanie wysyłają unikalny statek do badań Arktyki w pierwszy rejs

Partnerzy portalu

Rosjanie wysyłają unikalny statek do badań Arktyki w pierwszy rejs - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pol Fedenko / MarineTraffic.com

83-metrowy Siewiernyj Polus, nowy, charakterystyczny statek badawczy Rosji, wyruszył w swój pierwszy rejs na północ.

Siewiernyj Polus, najnowszy statek badawczy Rosji, który powstawał przez ostatnie dwa lata w Stoczni Admiralicji w Petersburgu, wyruszył w swój pierwszy rejs na północ 2 września. 15 września ma przybyć do Murmańska, a następnie wyruszyć dalej, w stronę Wysp Nowosyberyjskich. Według zapowiedzi rosyjskich władz, będzie on kluczowym narzędziem w badaniach bieguna północnego.

Sami konstruktorzy twierdzą, że Siewiernyj Polus to nie statek, a „platforma”. Ma kształt wanny, a jedną z jego ważniejszych możliwości jest autonomiczne funkcjonowanie w arktycznym lodzie morskim przez nawet dwa lata. Ma też zapewniać komfortowe warunki do życia i pracy naukowcom i załodze przy temperaturach sięgających minus 50 stopni Celsjusza.

Na jego pokładzie znalazło się 15 laboratoriów. Siewiernyj Polus ma być stacją do prowadzenia badań geologicznych, akustycznych, geofizycznych i morskich w najtrudniejszych warunkach. Jednak rejs, w który właśnie wyruszył, nie jest jeszcze jego docelową wyprawą. Ta nastąpi dopiero w przyszłym roku, kiedy jednostka wypłynie na dwuletnią ekspedycję, podczas której platforma będzie nieprzerwanie dryfować z prądami arktycznymi. Podczas aktualnej wyprawy załoga będzie testować podstawowe wyposażenie, by wszystko było zapięte na ostatni guzik w przyszłym roku.

Siewiernyj Polus ma szansę otworzyć nowy etap w historii rosyjskiej eksploracji Arktyki. Dotychczas badania oparte były na organizowane od lat 30. XX wieku ekspedycje polegające na badaniach kry lodowej. Niemniej jednak ocieplenie klimatu sprawiło, że lód morski coraz szybciej znika, co z kolei zabrało sens tym wyprawom.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
waltoria_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.