• <
gryfia_70lat

Port Władywostok ma stać się hubem kontenerowym dla Północnego Szlaku Morskiego

05.09.2021 21:04 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port Władywostok ma stać się hubem kontenerowym dla Północnego Szlaku Morskiego

Partnerzy portalu

Port Władywostok ma stać się hubem kontenerowym dla Północnego Szlaku Morskiego - GospodarkaMorska.pl
Fot. Fesco

Rosyjska firma transportowa Fesco Transportation Group i Atomenergoprom JSC, część Rosatomu, planują stworzenie węzła transportowo-logistycznego w Morskim Porcie Handlowym we Władywostoku.

Duet podpisał umowę o współpracy podczas Wschodniego Forum Gospodarczego (EFZ) odbywającego się we Władywostoku.

Jak wyjaśniono, Eastern Transport and Logistics Hub jest przeznaczony do obsługi kontenerów pomiędzy statkami klasy Arctic a statkami dowozowymi.

Wschodnia TLU będzie częścią projektu Eurasian Container Transit, który zakłada rozwój przewozów kontenerowych ładunków w kierunku Azja Wschodnia – Europa Północno-Zachodnia, w tym z wykorzystaniem Północnej Drogi Morskiej (NSR). Przewiduje się ponadto utworzenie dwóch węzłów transportowych i logistycznych – na zachodzie i wschodzie Rosji oraz organizację przewozów kontenerowych pomiędzy tymi węzłami za pomocą statkami klasy lodowej.

Aby osiągnąć te cele, strony planują stworzenie infrastruktury portowej na terenie Morskiego Portu Handlowego. Zwiększy to przepustowość obiektu i przyciągnie dodatkowy ruch towarowy na trasie.

Putin zapowiada regularne przewozy

Podczas forum prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że w 2022 roku kraj ma rozpocząć regularne przewozy kontenerowe przez NSR.

W ostatnich latach Rosja inwestuje w infrastrukturę, aby rozwijać obiecujący nowy korytarz transportowy.

Pomimo przewagi konkurencyjnej, jaką ta trasa stanowi dla sektora żeglugowego, kilka głównych firm żeglugowych, w tym CMA CGM, Hapag-Lloyd i MSC, zobowiązało się, że nie będzie korzystać z NSR.

Według tych firm stosowanie NSR stanowiłoby poważne zagrożenie dla ekosystemu ze względu na możliwość zanieczyszczenia olejami, kolizji i wypadków.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.