• <
pge_baltica_390x100_duży

"Stop gas, stop war!". Akcja Greenpeace przy Nord Stream 1 [WIDEO, ZDJĘCIA]

gm

09.06.2022 11:35 Źródło: Greenpeace
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska "Stop gas, stop war!". Akcja Greenpeace przy Nord Stream 1 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

"Stop gas, stop war!". Akcja Greenpeace przy Nord Stream 1 [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mariusz Czajka

Greenpeace wraz z grupą nurków dotarł do położonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 1, który dostarcza rosyjski gaz do Niemiec. Organizacja opublikowała dziś zdjęcia i nagrania, na których nurkowie z hasłami "Nie dla gazu", "Stop gas, stop war!" i "Gas embargo now" protestują wobec uzależnienia krajów członkowskich od paliw kopalnych. Obecnie w Parlamencie Europejskim trwają prace dotyczące tzw. taksonomii, czyli unijnego aktu prawnego, który ma promować finansowanie zielonych, zrównoważonych projektów w sektorze energetycznym. Europosłanki i europosłowie mają zdecydować, czy w systemie wsparcia znajdzie się również gaz. 

Współpracująca z Greenpeace grupa nurków zeszła pod powierzchnię wód Bałtyku na głębokość 48 m, by w miejscu, w którym rurociąg Nord Stream 1 leży na dnie, przeprowadzić pokojową akcję na rzecz embarga na rosyjski gaz. Miejsce wydarzenia znajdowało się około 45 mil morskich od Kołobrzegu w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Do tej pory żadna grupa polskich nurków nie przeprowadziła takiej akcji w Morzu Bałtyckim.

– Gazociągiem  Nord Stream 1 dzień i noc płynie gaz, którego sprzedaż przynosi Federacji Rosyjskiej ogromne zyski. Te pieniądze zasilają armię Putina, która od ponad trzech miesięcy prowadzi wojnę w Ukrainie. Jedynym sposobem na odcięcie Kremla od dopływu finansów na dalsze działania wojenne jest wprowadzenie pełnego embarga na paliwa z Rosji, w tym embarga na gaz – powiedziała Katarzyna Bilewska z Greenpeace. 

Podwodna akcja Greenpeace i nurków technicznych zbiegła się w czasie z publikacją wyników śledztwa przeprowadzonego przez francuski oddział Greenpeace. Wynika z niego, że lobbyści z rosyjskich koncernów Gazprom, Łukoil i Rosatom lobbowali w Parlamencie Europejskim za wpisaniem między innymi gazu na listę inwestycji uznawanych przez UE za zrównoważone względem środowiska i klimatu.

Przedstawiciele rosyjskich spółek spotkali się z komisarzami UE i wyższymi urzędnikami bezpośrednio lub za pośrednictwem spółek zależnych oraz grup lobbingowych co najmniej 18 razy od czasu opublikowania przez Komisję Europejską planu działania w 2018 r. Według raportu, przez dalszą rozbudową mocy gazowych w Europie (i w efekcie pogłębienia unijnego uzależnienia od gazu) Rosja mogłaby zarobić dodatkowe 4 miliardy euro rocznie, a do 2030 roku łącznie 32 miliardy euro. 

– W przyszłym tygodniu Parlament Europejski rozpocznie prace nad unijną taksonomią, dzięki której projekty związane z rozwojem zielonej energetyki mają mieć ułatwione pozyskiwanie finansowania. Uwzględnienie w niej gazu jest absurdem. Dalsze inwestowanie w gaz nie tylko będzie napędzać kryzys klimatyczny ale również grozi jeszcze większym uzależnieniem krajów członkowskich od jego dostaw z Rosji i będzie policzkiem dla bohaterskich obrońców Ukrainy. Dlatego apelujemy do polskich europosłanek i europosłów za odrzuceniem tej propozycji – dodaje Katarzyna Bilewska.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.