• <

Kapitan statku, który rozbił się na Mauritiusie, próbował uciec z więzienia

05.09.2021 14:40 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kapitan statku, który rozbił się na Mauritiusie, próbował uciec z więzienia

Partnerzy portalu

Kapitan statku, który rozbił się na Mauritiusie, próbował uciec z więzienia - GospodarkaMorska.pl
Fot. imo.un / Wikipedia

Przebywający w więzieniu kapitan MV Wakashio, który przed rokiem osiadł na mieliźnie u wybrzeży Mauritiusu powodując katastrofę ekologiczną, prawdopodobnie był w grupie więźniów próbujących uciec z placówki.

MV Wakashio, statek transportujący rudę, zbliżył się do wybrzeży Mauritiusu 25 lipca 2020 roku w drodze do Brazylii. Jednostka osiadła na rafach Poinde-d'Esny powodując wyciek ropy, w konsekwencji pokaźnych rozmiarów katastrofę ekologiczną na Mauritiusie. Wypadek odbił się mocno na ekonomii całego kraju, który w dużej mierze bazuje na turystyce.

Śledztwo wykazało, że Wakashio wpłynął na rafę dlatego, że kapitan chciał wprowadzić statek na terytorium, na którym możliwe było złapanie zasięgu telefonicznego, by jego załoga mogła skontaktować się z bliskimi.

Od czasu zatonięcia statku jego kapitan Sunil Kumar Nandeshwar oraz drugi oficer Subodha Janendra Tilakaratna przebywają w areszcie. Grozi im do pięciu lat więzienia oraz grzywna w wysokości 30 milionów rupii, czyli około 596 tysięcy euro.

Kapitan przebywa w areszcie od trzynastu miesięcy. Najpierw został osadzony w więziennym kompleksie Line Barracks w Port-Louis, następnie w więzieniu Petit-Verger w miejscowości Pointe-aux-Sables. W ciągu jego dotychczasowego aresztu odmówiono mu zwolnienia warunkowego, jako że miejscowe służby obawiały się, że jako doświadczony marynarz ucieknie z wyspy. Nandeshwar za murami więzienia przeszedł też covid.

Obecnie Służba Więzienna Mauritiusu podejrzewa, że Nandeshwar mógł być jedną z osób, które wzięły udział w zuchwałej próbie ucieczki z więzienia. Grupa kilkunastu więźniów wyłamała przeżarte korozją spowodowaną przez sól morską kraty w oknie. Przy pomocy związanych ze sobą prześcieradeł, które razem miały ponad 15 metrów długości, więźniowie zaczęli opuszczać cele. Udało się to czterem, którzy jednak szybko zawrócili na widok strażnika z psami. Po podniesieniu alarmu rozpoczęło się wewnętrzne śledztwo mające na celu ustalenie prowodyrów nieudanej próby ucieczki. Źródła podają, że w grupie więźniów zaangażowanej w zorganizowanie ucieczki poza Nandeshwarem było także kilku przemytników narkotyków oraz mężczyźni podejrzewani o gwałt i morderstwo. Obecnie wszyscy zostali umieszczeni w izolatkach Więzienia Centralnego w Beau-Bassin.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.