• <

Wynik wyszukiwania - "mauritius" - Wiadomości

Rosyjskie tankowce płyną do Afryki. Moskwa szuka nowych rynków zbytu

Objęta zachodnimi sankcjami Rosja zwiększa dostawy oleju napędowego i benzyny do Afryki, która po Azji staje się kolejnym ważnym rynkiem dla jej surowców. W kwietniu do Sudanu dotarły już dwa tankowce z przetworzoną ropą, trzeci jest w drodze.
12.04.2024

Zatopiony przez rebeliantów Huti statek zagraża środowisku

Statek Rubymar, który zatonął w Zatoce Adeńskiej po ostrzale jemeńskich separatystów Huti, zagraża środowisku naturalnemu Morza Czerwonego. Wraz Rubymar na dno poszło 21 tys. ton nawozów sztucznych.
03.03.2024

Norweski wycieczkowiec dostał zgodę na wejście do portu. Istniało podejrzenie epidemii cholery

Norweski wycieczkowiec firmy Norwegian Cruise Line, zawrócony z Port Louis na Mauritiusie w poniedziałek z powodu podejrzenia wybuchu epidemii cholery na statku, dostał zgodę na wejście do portu – podało BBC.
26.02.2024

Hague-Visby Rules – Paramount Clause

Obok obowiązywania Reguł Hasko-Visbijskich 1924/1968/1979 z mocy prawa (na podstawie ratyfikacji przez dane państwo Konwencji Brukselskiej z 1924 z ewentualnymi zmianami 1968/1979 - o ujednostajnieniu niektórych zasad dotyczących konosamentów, lub na podstawie inkorporacji Reguł do danego systemu prawnego na podstawie ustaw krajowych – np. COGSA 1971/MSA 1981 w prawie angielskim), Reguły mogą zostać inkorporowane do danej umowy przewozu (contract of affreightment) w drodze odrębnej, umownej klauzuli.
29.01.2024

Afryka odnotowuje wzmożone zapotrzebowanie na bunkier

Statki przekierowane z Morza Czerwonego opływają praktycznie cały kontynent afrykański. Z tego powodu w wielu tamtejszych portach zaroiło się od oceanicznych jednostek. Zanotowano także wzmożone zapotrzebowanie na operacje bunkrowania.
18.01.2024

[WIDEO] Australia. Propalestyński protest na kajakach zablokował izraelski kontenerowiec

Grupa propalestyńskich protestujących zablokowała wpłynięcie kontenerowca izraelskich linii ZIM do portu w australijskim Melbourne.
22.12.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2022 r.

Grudzień był kolejnym miesiącem obfitującym w rozmaite szkody i wypadki morskie.
08.01.2023

Mauritius i Wielka Brytania negocjują w sprawie spornego terytorium

Premier Mauritiusa Pravind Jugnauth ogłosił, że rządy obu państw rozpoczęły rozmowy w sprawie terytorium będącego od dekad kością niezgody między nimi.
02.01.2023

Widmo głodu krąży nad światem, mimo że globalny handel osiągnie 32 bln dolarów w 2022 r.

Globalny handel ma osiągnąć rekordowe 32 biliony dolarów w 2022 r., ale perspektywy na 2023 r. są coraz bardziej ponure. Ponieważ żywność staje się droższa, krajom rozwijającym się coraz trudniej jest powstrzymać miliony ludzi przed głodem – alarmują eksperci UNCTAD.
27.12.2022

Najnowszy Jacht Żaglowy X-yachts [ZDJĘCIA]

„Prawdopodobnie najlepszy cruiser, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy" - stwierdza stocznia, która wyprodukowała ponad 6 500 jachtów w ciągu ostatnich 43 lat i jest uznawana za jedną z najlepszych marek na świecie. Dyrektor generalny X-yachts Kræna Brincka Nielsen wraz z całym zespołem z dumą zaprezentował nowy projekt jachtu żaglowego Xc 47.
01.12.2022

Azimut Yachts Poland Warsaw Night

11 maja 2022 r. w Warszawie w podniebnej przestrzeni Warsaw SkyFall grono wyselekcjonowanych gości celebrowało wejście na rodzimy rynek luksusowej marki jachtowej - Azimut Yachts Poland. Organizatorem wieczoru był lider w dystrybucji łodzi żaglowych i motorowych w Polsce – firma Dobre Jachty, która od tego roku jest wyłącznym dealerem Azimut Yachts w kraju.
12.05.2022

Do Madagaskaru zbliża się cyklon Batsirai niosący "poważne zagrożenie"

Potężny cyklon Batsirai niosący ze sobą wichury i ulewne deszcze, który od czwartku pustoszył Mauritius i francuskie terytorium zamorskie Reunion, zbliża się do Madaskaru, stanowiąc "poważne zagrożenie" dla wyspy - podała francuska służba Meteo-France.
05.02.2022

Skazani kapitan i pierwszy oficer Wakashio wyjdą na wolność

Kapitan i pierwszy oficer masowca Wakashio, który roztrzaskał się o rafę koralową u wybrzeży Mauritiusa, wywołując najgorszą katastrofę ekologiczną na archipelagu Oceanu Indyjskiego, wyjdą wkrótce na wolność po tym, jak wczoraj złagodzono ich 20-miesięczny wyrok.
31.12.2021

Mauritius. Kapitan tankowca skazany na 20 miesięcy więzienia za wyciek paliwa do morza

Kapitan tankowca MW Wakashio i jego zastępca, odpowiedzialni za wyciek paliwa z tego statku do morza w 2020 roku, zostali skazani na 20 miesięcy więzienia - poinformował w poniedziałek maurytyjski sąd. Wypadek spowodował największą w historii Mauritiusu katastrofę ekologiczną.
27.12.2021

Kapitan statku zamordowany przez okrętowego kucharza

Na bulkerze Meghna Liberty, który płynął do Indii z RPA, doszło do morderstwa. Według mediów na Mauritiusie, gdzie statek został zatrzymany, okrętowy kucharz zamordował w trakcie rejsu kapitana.
27.11.2021

Kapitan statku, który rozbił się na Mauritiusie, próbował uciec z więzienia

Przebywający w więzieniu kapitan MV Wakashio, który przed rokiem osiadł na mieliźnie u wybrzeży Mauritiusu powodując katastrofę ekologiczną, prawdopodobnie był w grupie więźniów próbujących uciec z placówki.
05.09.2021

Śledztwo Al-Dżaziry: Indie budują bazę wojskową na wyspie Mauritius, widać wzmożony ruch masowców

Przeprowadzone przez Al-Dżazirę śledztwo wskazuje, że na należącej do Mauritiusa wyspie Agalega indyjska marynarka wojenna buduje bazę. Analitycy Al-Dżaziry uważają, że chodzi o rozszerzenie wpływów Indii na Afrykę, co jest elementem rywalizacji tego państwa z Chinami i ograniczenia ekspansji Państwa Środka na Oceanie Indyjskim.
07.08.2021

MOL planuje budowę statków o zerowej emisji netto

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zamierza posiadać we flocie statki o zerowej emisji netto w najbliższych latach zgodnie z wizją środowiskową osiągnięcia zerowych emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku.
21.06.2021

Wielka Brytania nie chce oddać Mauritiusowi wysp Czagos na Oceanie Indyjskim

Mimo opinii ONZ i międzynarodowych sądów Wielka Brytania nie chce oddać Mauritiusowi wysp Czagos na Oceanie Indyjskim, na których działa baza wojskowa USA. Londyn i Waszyngton twierdzą, że w grę wchodzi bezpieczeństwo świata, ale Mauritius nie ustępuje i oskarża mocarstwa o hipokryzję.
04.04.2021

Czy Australia wznowi poszukiwania samolotu, który 7 lat temu rozbił się na wodach Oceanu Indyjskiego?

Były szef Australijskiego Biura Bezpieczeństwa Transportu Peter Foley wezwał w poniedziałek do ponownych poszukiwań wraku lotu Malaysian Airlines 370 w związku z nowymi badaniami oceanografów i ekspertów lotnictwa. Samolot zaginął 7 lat temu.
09.03.2021

Mauritius: Chiński trawler osiadł na mieliźnie, obawy o wyciek ropy

Pływający pod chińską banderą trawler z 16 członkami załogi i 130 tonami ropy osiadł na mieliźnie u wybrzeży Mauritiusu. Na nagraniach z drona widać ciemne plamy w pobliżu statku, ale władze zapewniają, że wyciek jest niewielki i znajduje się pod kontrolą.
09.03.2021

Na Mauritiusie rozpoczyna się demontaż rufy MV Wakashio

Sześć miesięcy po zatopieniu dziobu MV Wakashio, w Pointe d'Esny na Mauritiusie w końcu rozpoczął się demontaż rufy statku.
18.02.2021

Właściciel MV Wakashio winą za katastrofę obarcza „brak świadomości” załogi

Nagashiki Shipping powiedział w piątek, że utknięcie na mieliźnie jednego ze swoich dużych masowców, które spowodowało poważną katastrofę ekologiczną na Mauritiusie, było spowodowane brakiem świadomości bezpieczeństwa i nieprzestrzeganiem zasad wśród załogi statku.
21.12.2020

Usuwanie wycieku paliwa na Mauritiusie zakończy się najszybciej w styczniu

Oczyszczanie ogromnego wycieku paliwa ze statku, do którego doszło w sierpniu br. u wybrzeży Mauritiusa, zostanie prawdopodobnie zakończone do stycznia - poinformował dzisiaj właściciel masowca, japońska firma Nagashiki Shipping.
05.11.2020

Mikroby do walki z wyciekami ropy w oceanach: indyjscy naukowcy opracowują nową technologię

Badanie wykazało, że degradację ropy naftowej można osiągnąć przy użyciu niedrogich nietoksycznych pozostałości rolniczych.
16.10.2020

Coraz więcej tajemniczych substancji w oceanie wokół Mauritiusa po wycieku paliwa [wideo]

Łamigłówka związana z wyciekiem paliwa z masowca u wybrzeży na Mauritiusa staje się coraz bardziej tajemnicza. W niedzielę 20 września lokalny instruktor kitesurfingu Denis Labeauté sfilmował tajemniczą ciemną substancję w wodach wokół południowej części wyspy.
24.09.2020

Plama oleju zauważona u wybrzeży Sri Lanki w pobliżu uszkodzonego tankowca

W pobliżu płonącego supertankowca u wschodniego wybrzeża Sri Lanki zauważono plamę paliwa. Urzędnicy ostrzegli, że będą potrzebować pomocy, jeśli statek zacznie wypuszczać olej, ponieważ brakuje im odpowiedniego sprzętu, aby sobie z tym poradzić.
10.09.2020

Demonstranci na Mauritiusie domagają się śledztwa ws. masowca i śmierci delfinów

Tysiące mieszkańców stolicy Mauritiusu demonstrowały dzisiaj w Port Luis, żądając śledztwa w sprawie osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca, z którego wyciekły setki paliwa, a także masowej śmierci 40 delfinów znalezionych na brzegu.
29.08.2020

Delfiny umierają z powodu masowca osiadłego na mieliźnie [wideo]

Do tej pory znaleziono co najmniej 13 martwych delfinów na plaży na Mauritiusie, ponad miesiąc po wycieku setek ton paliwa z osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca. Aktywiści środowiskowi twierdzą, że te tragiczne skutki wycieku są winą decyzji władz o zatopieniu dziobu statku.
26.08.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Chwila oddechu dla Ziemi w czasach zarazy

Światowy Dzień Długu Ekologicznego opóźniony przez COVID-19! Właśnie dziś zaczynamy żyć na ekologiczny kredyt. To trzy tygodnie później niż w zeszłym roku. Nadal przejadamy zasoby planety w tempie, które nie pozwala na ich odtwarzanie, ale epidemia pokazała, że możemy i musimy ograniczyć konsumpcję, emisję gazów cieplarnianych i eksploatację zasobów jeśli mamy przetrwać.
24.08.2020

Statek, który spowodował katastrofę ekologiczną, zboczył z kursu o ponad 102 km (wideo)

Japoński statek MV Wakashio, którego zatonięcie, spowodowało katastrofę ekologiczną u wybrzeży Mauritiusa, w momencie zderzenia z rafą koralową był ponad 100 km od szlaku morskiego - wynika z analizy firmy Windward. Nie wiadomo, dlaczego statek zboczył z kursu.
22.08.2020

Część afrykańskich wysp została zamknięta dla turystów

Część afrykańskich wysp, w tym Mauritius i Madagaskar została zamknięta dla turystów z powodu panującej pandemii COVID-19, a w części - w tym na Seszelach - obowiązują restrykcje - poinformował dziś MSZ na portalu "Polak za granicą".
19.08.2020

Masowiec w Mauritiusie rozpadł się na dwie cześci: jedna z największych katastrof ekologicznych w historii

Japoński statek towarowy, który osiadł na mieliźnie pod koniec lipca u wybrzeży Mauritiusa, teraz rozpadł się na dwie części.
17.08.2020

Mieszkańcy i wolontariusze Mauritiusu mierzą się z ogromnym wyciekiem paliwa z masowca [wideo]

Już piąty dzień tysiące mieszkańców Mauritiusu wraz ze studentami i działaczami środowiskowymi walczą ze szkodami, które wyspie wyrządził olbrzymi wyciek paliwa z masowca MV Wakashio. Do akcji używają liści, słomy, a nawet ... ludzkich włosów.
10.08.2020

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Mauritiusa. Japoński armator przeprasza (wideo)

Akihiko Ono, wiceprezes japońskiego armatora Mitsui OSK Lines, do którego należy osiadły na mieliźnie u wschodnich wybrzeży wyspy Mauritius masowiec, przeprosił oficjalnie za wyciek ok. 1000 ton ropy. Zapowiedział wysłanie ekipy do usuwania skutków wycieku.
09.08.2020

Duży masowiec wpłynął na mieliznę u wybrzeży Maurtiusa

MV Wakashio pod banderą Panamy płynął z Chin do Brazylii, kiedy w sobotę wieczorem osiadł na mieliźnie u wybrzeży Pointe d'esny na południowo-wschodnim wybrzeżu Mauritiusa.
27.07.2020

Gdynia: Kapitan Bartłomiej Skwara laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2020

Kapitan STS „Fryderyk Chopin” Bartłomiej Skwara został laureatem tegorocznej Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Został wyróżniony za żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo podczas regat The Tall Ships Races 2019 w klasie A.
03.02.2020

W. Brytania wbrew rezolucji ONZ nie zwróciła wysp Czagos Mauritiusowi

Wielka Brytania nie zwróciła Mauritiusowi spornego archipelagu Czagos na Oceanie Indyjskim, mimo że w piątek upłynął termin, który Londynowi wyznaczyło Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na największej z wysp - Diego Garcia - mieści się amerykańska baza wojskowa
25.11.2019

80 lat temu podpisano polsko-brytyjską umowę o statusie Polskiej Marynarki Wojennej

80 lat temu, 18 listopada 1939 r., w Londynie podpisano polsko-brytyjską umowę o funkcjonowaniu w Wielkiej Brytanii Polskiej Marynarki Wojennej. Układ umożliwił rozwój polskiej floty, która na wodach Atlantyku walczyła nieprzerwanie przez cały okres II wojny światowej.
18.11.2019

Ekspansja Grupy Fracht w Afryce – operator uruchamia nowy oddział w Egipcie

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, wzmacnia swoją ofertę i rozszerza działalność na afrykańskim rynku usług TSL. Firma otworzyła właśnie nowy oddział w Egipcie i rozpoczęła współpracę z klientami w północno-wschodniej części Afryki. Egipski oddział jest już czwartą placówką, którą w tym roku Grupa Fracht uruchomiła na tym kontynencie. Obecnie afrykańską sieć logistyczną Frachtu tworzą oddziały w 15 krajach.
19.09.2019

Od 30.03.2019 r. „nowa” lista „rajów podatkowych” dla marynarzy

Kilka miesięcy temu opublikowaliśmy artykuł dotyczący „rajów podatkowych”, które są podatkowo niekorzystne dla polskich marynarzy i skutkują każdorazowo obowiązkiem rozliczenia w Polsce dochodów uzyskanych od armatorów z faktycznymi zarządami w ww. krajach lub terytoriach. W ówczesnym czasie nie była znana nowa lista rajów podatkowych, którą do końca marca 2019 roku miało ustanowić Ministerstwo Finansów.
01.08.2019

75 lat temu z udziałem Polaków rozpoczęła się operacja „Overlord”

75 lat temu, 6 czerwca 1944 r., rozpoczęła się operacja „Overlord”. Jej pierwsza faza – lądowanie w Normandii – pozwoliła aliantom utworzyć w Europie drugi front, który w ciągu niespełna roku doprowadził do pokonania Niemiec. Mieli w tym udział również Polacy.
06.06.2019

Praca dla armatora w kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na przykładzie Brazylii

Czasami zgłaszają się do naszej kancelarii marynarze, którzy pracują u armatorów z krajów, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie: Czy marynarz w takiej sytuacji jest zobowiązany do zapłaty podatku? Dla ułatwienia w treści artykułu podajemy także przykład.
13.05.2019

Dar Młodzieży z powrotem w Porcie Gdynia

Z pierwszej po Rejsie Niepodległości podróży szkoleniowej w sobotę wraca do Portu Gdynia Dar Młodzieży. Biała fregata spodziewana jest o godz. 10:00 przy Nabrzeżu Pomorskim. Jak podał Uniwersytet Morski w Gdyni, po powrocie żaglowiec przejdzie niezbędny remont.
04.05.2019

Zakończenie Rejsu Niepodległości. „Złożyli wspaniały hołd obrońcom Rzeczypospolitej”

„Cieszę się, że w Gdyni, po trudach tak długiej wyprawy, znów możemy powitać piękny żaglowiec, który blisko rok niósł całemu światu wspaniałą wieść o odzyskaniu przez Polskę przed stu laty niepodległości”- napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników czwartkowej uroczystości powitania żaglowca „Dar Młodzieży”.
31.03.2019

„Ten rejs pokazał światu, jaka jest Polska” - opowieści prosto z Daru Młodzieży (wideo)

Wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi dobiegła końca. Żaglowiec, po 313 dniach, wrócił do Gdyni z Rejsu Niepodległości. W tym czasie opłynął glob, odwiedził 23 porty na całym świecie i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich. Białą Fregatę witały setki osób. Było radośnie, hucznie i uroczyście. Specjalnie dla was, rozmawialiśmy z członkami załogi najpiękniejszego polskiego żaglowca. Zobaczcie, jak wyglądał Rejs Niepodległości od kuchni!
29.03.2019

Obajtek: uczestnicy rejsu na 100-lecie niepodległości Polski najlepszymi ambasadorami naszego kraju

Uczestnicy rejsu żaglowcem Dar Młodzieży na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę byli najlepszymi ambasadorami naszego kraju, budując międzynarodowe relacje, które będą w przyszłości procentować - ocenił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, głównego sponsora zakończonego we wtorek rejsu.
28.03.2019

Dar Młodzieży wrócił do domu! (foto, wideo)

10 miesięcy podróży, 23 odwiedzone porty i ogromna promocja Polski oraz jej niepodległości. Dar Młodzieży, w asyście czterech jednostek Marynarki Wojennej – okrętów ORP Piorun i ORP Grom oraz dwóch łodzi hybrydowych wraca dziś do domu. Nasi dziennikarze byli obecni na pokładzie katamaranu Rubin, który jako pierwszy powitał fregatę w okolicach Helu i płynął z nią aż do Gdyni.
28.03.2019

Fundacja LOTOS przywita w Gdyni załogę Daru Młodzieży

W ciągu 10 miesięcy opłynął kulę ziemską. Pokonał 33 tysiące mil morskich i zawinął do 23 portów w kilkunastu krajach świata. Przez jego pokład przewinęło się prawie tysiąc młodych ludzi. O Białej Fregacie zrobiło się głośno na całym świecie, teraz czas na wielkie przywitanie. Już w czwartek 28 marca Dar Młodzieży zacumuje w Gdyni. Przywitają go mieszkańcy, przedstawiciele władz i Marynarka Wojenna. W wydarzeniu weźmie też udział Fundacja LOTOS, która wspierała Rejs Niepodległości.
27.03.2019

Dar Młodzieży wraca w czwartek do Gdyni z Rejsu Niepodległości

Po ponad 10 miesiącach Rejsu Niepodległości dookoła świata wróci w czwartek do Gdyni Dar Młodzieży. W trakcie rozpoczętej 20 maja ubiegłego roku podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach.
27.03.2019

Dar Młodzieży wraca do domu

Na morzu spędzili ponad 10 miesięcy. W tym czasie opłynęli ziemski glob i odwiedzili 23 porty na całym świecie. Kończy się wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi. Już za 3 dni, w czwartek 28 marca, żaglowiec wróci do Gdyni z Rejsu Niepodległości. Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się sporo atrakcji. Oficjalne powitanie Białej Fregaty rozpocznie się o godz. 11.00. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele władz centralnych, przedstawiciele władz miasta, Marynarka Wojenna czy przedstawiciele i stu
25.03.2019

Nowa lista rajów podatkowych a rozliczenie marynarza w Polsce za rok 2018

Wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową jest przekonanych, że praca najemna na statkach eksploatowanych przez przesiębiorców posiadających faktyczne zarządy w tzw. „rajach podatkowych” (np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Hongkong, Bahrajn, Monako, Liberia etc.) skutkuje dla nich brakiem powstania obowiązku podatkowego w Polsce. Niestety z uwagi na fakt, iż kraje/terytoria te są szczególnymi reżimami podatkowymi, w których funkcjonują liczne regulacje mające umożliwić podatnikom uzyskującym dochody lub zyski z tych
21.03.2019

Opinia MTS: Wielka Brytania powinna zrzec się administrowania wyspami Czagos

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) wydał w poniedziałek niewiążącą opinię doradczą, przyznającą Mauritiusowi rację w sporze z Wielką Brytanią o archipelag Czagos na Oceanie Indyjskim.
26.02.2019

Dar Młodzieży zmierza w kierunku Dżakarty

Żaglowiec "Dar Młodzieży" odbywający rejs dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wypłynął w czwartek z Port Louis (stolica Mauritiusa) i kieruje się do stolicy Indonezji - Dżakarty. Na Mauritiusie uczestnicy rejsu odwiedzili m.in. ubogie rodziny.
06.09.2018

100 dni Rejsu Niepodległości

Setny dzień historycznej, wokółziemskiej podróży Daru Młodzieży - Rejsu Niepodległości, minął 28 sierpnia. Fregata Akademii Morskiej w Gdyni odwiedziła w tym czasie 9 portów (Tallin, Kopenhaga, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad), cztery razy zmieniały się składy załóg szkolnych, składających się z uczniów ze Szczecina i Świnoujścia, studentów AMG i laureatów ogólnopolskiego konkursu. Wrażenia z portów, pokładu i masztów z pewnością większości z nich długo pozostaną w pamięci. Pełne relacje, bil
29.08.2018

Efekt Rejsu Niepodległości - współpraca Portu Gdynia z Transnet National Ports Authority

Rejs Niepodległości, który rozpoczął się w Gdyni 20 maja br., to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Akademii Morskiej w Gdyni i Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.
21.08.2018

Rejs Niepodległości dotarł do Kapsztadu. Minister Gróbarczyk powitał Dar Młodzieży

„Dar Młodzieży”, który opływa świat dookoła podczas Rejsu Niepodległości dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zawinął do portu V&A Waterfront. W uroczystościach powitania i pożegnania statku wziął udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wraz z licznie zgromadzoną Polonią.
21.08.2018

Młodzież, która popłynie w Rejsie Niepodległości, modliła się na Jasnej Górze

Około 150-osobowa grupa młodzieży, która za kilkadziesiąt godzin popłynie w Rejsie Niepodległości, we wtorek wieczorem modliła się na Jasnej Górze. W środę na Wyspach Kanaryjskich zaplanowano trzecią wymianę załogi rejsu.
11.07.2018

Dar Młodzieży w Bordeaux

Żaglowiec „Dar Młodzieży” zawinął w środę do portu w Bordeaux. To kolejny już przystanek w rejsie dookoła świata, zorganizowanym w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas którego żaglowiec zawinie do 22 portów w 18 państwach świata, promując Polskę, jej historię i kulturę.
28.06.2018

Dar Młodzieży w drodze do Bremerhaven. Zobacz pożegnanie w Szczecinie (foto, wideo)

Dar Młodzieży kontynuuje podróż dookoła świata. W piątek polska fregata na zakończenie Światowych Dni Morza wypłynęła ze Szczecina do Bremerhaven. Po raz kolejny w Polsce zobaczymy ją dopiero pod koniec marca przyszłego roku. Żaglowiec na Nabrzeżu Bułgarskim żegnały setki osób.
15.06.2018

Pure Ballast Alfa Laval pod żaglami Daru Młodzieży w czwartek dotrze do Tallina (foto, wideo)

Trwa Rejs Niepodległości. W czwartek polska fregata zawinie do Tallina, pierwszego portu na trasie rejsu dookoła świata. Na pokładzie jednostki pracuje nowoczesny system oczyszczania wód balastowych, dostarczony przez Alfa Laval.
24.05.2018

PFN: Rejs Niepodległości odbije się szerokim echem na całym świecie

Rejs Niepodległości to wspaniałe przedsięwzięcie, które znakomicie wpisuje się w misję naszej Fundacji - ocenił w komunikacie przekazanym w niedzielę PAP koordynator projektów żeglarskich PFN Dariusz Pękala. Jego zdaniem rejs "Daru Młodzieży" odbije się szerokim echem na całym świecie.
20.05.2018

Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni w rejs dookoła świata [FOTO, WIDEO]

Łącznie około 1 000 młodych osób weźmie udział w rejsie dookoła świata na pokładzie Daru Młodzieży. Polska fregata w Rejs Niepodległości wypłynęła z Gdyni w niedzielę. Odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata.
20.05.2018

W Gdyni uroczystość przed wypłynięciem Daru Młodzieży w Rejs Niepodległości

W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości.
20.05.2018

W Gdyni msza św. z udziałem premiera w związku z Rejsem Niepodległości Daru Młodzieży

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się w niedzielę w Gdyni msza św. w intencji uczestników rejsu dookoła świata "Daru Młodzieży" dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
20.05.2018

Niepodległa: Duma i radość uczestników rejsu dookoła świata na pokładzie Daru Młodzieży

Dumę i radość z rocznicy odzyskania niepodległości chcemy zawieźć do wszystkich krajów świata – mówi Dominik Lewicki, uczestnik Rejsu Niepodległości. "Dar Młodzieży" z misją uczczenia 100-lecia niepodległej Polski zawita do 22 portów w 18 krajach. W niedzielę żaglowiec wypływa z Gdyni.
20.05.2018

Za tydzień Dar Młodzieży wyrusza w rejs dookoła świata. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Dar Młodzieży prawie gotowy do drogi. Obecnie polska fregata w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni przechodzi ostatnie prace przygotowawcze przed podróżą dookoła świata. Start Rejsu Niepodległości już 20 maja w samo południe.
12.05.2018

Gdynia: Dar Młodzieży przechodzi ostatnie prace przed rejsem dookoła świata

W ramach przygotowań do rejsu dokoła świata "Dar Młodzieży" przechodzi ostatnie prace w stoczni, wyposażany jest m.in. w oczyszczalnię ścieków balastowych. W Rejs Niepodległości ma wypłynąć z Gdyni 20 maja i powrócić – po pokonaniu 35 tys. mil, w końcu marca 2019 r.
05.05.2018

Przetrzymywali 10 000 żółwi w straszliwych warunkach. Wiele z nich nie przetrwało (foto)

Szokującego odkrycia dokonali policjanci na Madagaskarze. W prywatnej posiadłości w Toliara znaleźli 10 000 żółwi promienistych przetrzymywanych w straszliwych warunkach. Wielu z nich nie udało się uratować. Trwa śledztwo w tej sprawie.
04.05.2018

Oficjalny harmonogram Rejsu Niepodległości

Publikujemy oficjalny, zatwierdzony harmonogram historycznej podróży Daru Młodzieży dookoła świata w latach 2018/2019 (PATRZ TUTAJ). Uroczyste pożegnanie w Gdyni zaplanowano na samo południe w niedzielę 20 maja.
02.05.2018

Dar Młodzieży za trzy tygodnie wyrusza w podróż dookoła świata. Sprawdziliśmy, czy wszystko już gotowe (foto, wideo)

Jeszcze trzy tygodnie i Dar Młodzieży wyruszy w Rejs Niepodległości. W piątek fregata z praktykantami na pokładzie wróciła do Gdyni. Teraz w Stoczni Remontowej Nauta przechodzi ostatnie prace remontowe, by 20 maja wypłynąć w 11-miesięczną podróż dookoła świata.
28.04.2018

Ruszyły szkolenia przed Rejsem Niepodległości

Za 32 dni rozpocznie się wielka morska wyprawa, w której wezmą udział. Teraz solidnie się do niej przygotowują. W Gdyni rozpoczęły się szkolenia dla uczestników Rejsu Niepodległości. Podczas zajęć uczą się m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy, czy technik ratunkowych. Młodzi ludzie odliczają też już dni do rejsu.
18.04.2018

Stulecie niepodległości uczczą w morskim stylu

Cztery rejsy, pięć różnych tras i niezwykłe przygody, a wszystko dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji tej ważnej rocznicy przygotowywane są te bliższe i te dalsze morskie wyprawy. W maju z Gdyni wystartują trzy z nich: Rejs Niepodległości, rejs „Do granic Niepodległej” i wyprawa „Śladami Biało-Czerwonej”. Z kolei w czerwcu do naszego miasta zawitają uczestnicy „Sail for Independence”. To rejs, w którym biorą udział przedstawiciele czterech krajów nadbałtyckich, w tym Polski. Morską przygo
26.03.2018

100 dni do Rejsu Niepodległości

Niezwykła morska wyprawa „Daru Młodzieży” zbliża się wielkimi krokami. Już za sto dni wypłynie on z Gdyni i ruszy w Rejs Niepodległości dookoła świata. W morzu spędzi 10 miesięcy i pokona 33 tysiące mil morskich. W tym czasie będzie pływającą wizytówką zarówno Polski, jak i Gdyni. A na pokład zabierze m.in. 400 młodych ludzi, którzy kochają morze i chcą stać się częścią tej wielkiej przygody.
09.02.2018

Malezja zapłaci 70 mln USD za odnalezienie wraku zaginionego samolotu

Rząd Malezji oznajmił w środę, że zapłaci amerykańskiej firmie Ocean Infinity do 70 mln dolarów za odnalezienie w ciągu 3 miesięcy wraku bądź czarnych skrzynek zaginionego nad Oceanem Indyjskim niemal 4 lata temu samolotu malezyjskich linii lotniczych.
11.01.2018

Uratowano Polaka, który 7 miesięcy dryfował w łodzi na Oceanie Indyjskim (wideo)

54-letni polski żeglarz został uratowany u wybrzeży francuskiej wyspy Reunion; jak utrzymuje, wcześniej przez siedem miesięcy dryfował wraz z kotem w łodzi na Oceanie Indyjskim - podała w środę agencja AFP.
27.12.2017

Współpraca gospodarcza tematem rozmów Szydło z przywódcami afrykańskimi

Zacieśnianie współpracy gospodarczej było jednym z tematów rozmów premier Beaty Szydło z przywódcami afrykańskimi, w tym m.in. premierami Etiopii i Algierii i prezydentami Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Senegalu, które odbyły się na marginesie szczytu UE-UA.
01.12.2017

Seaborn Networks i IOX Cable Ltd jako pierwsze położą na dnie oceanu kable łączące USA i Indie przez Brazylię i RPA

Firmy Seaborn Networks ("Seaborn") i IOX Cable Ltd („IOX") ogłosiły podpisanie dwustronnej umowy dostawczej na instalację nowej generacji podmorskiej sieci światłowodowej łączącej USA i Indie przez RPA i Brazylię. Nowa sieć łącząca USA z trzema krajami tzw. BRICS i Mauritiusem zapewni najbezpieczniejsze i najbardziej niezawodne połączenie między tymi rynkami, eliminując niepotrzebne połączenia pośrednie w postronnych krajach konieczne przy wykorzystywaniu tradycyjnych sieci.
06.11.2017

Raje podatkowe, a rozliczenie marynarza w Polsce

Wielu polskich marynarzy funkcjonuje w błędnym przekonaniu, że praca najemna na statkach eksploatowanych przez armatorów/pracodawców posiadających faktyczne zarządy w tzw. „rajach podatkowych” (np. Hongkong, Bahrajn, Monako, Liberia etc.) skutkuje dla nich brakiem powstania obowiązku podatkowego w Polsce. Niestety z uwagi na fakty, iż kraje/terytoria te są szczególnymi reżimami prawno-podatkowymi, w których funkcjonują liczne regulacje mające umożliwić podatnikom uzyskującym dochody lub zyski z tych krajów jak najniższe ob
14.03.2017

Co dalej z bazą Diego Garcia – komu przypadnie wyspa-lotniskowiec?

Z końcem ubiegłego roku wygasła umowa dzierżawna w sprawie jednej z najważniejszych baz wojennych na świecie. Zgodnie z ustaleniami porozumienia, zawartego przed pół wiekiem przez Brytyjczyków i Amerykanów, dzierżawa wyspy Diego Garcia została automatycznie przedłużona na kolejnych 20 lat, ale zwrotu strategicznej wyspy domaga się Mauritius.
04.02.2017

Zakończono bezowocne poszukiwania malezyjskiego samolotu MH370

Po blisko trzech latach zakończono bezowocne poszukiwania wraku samolotu Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie, który zaginął w czasie lotu do Pekinu (oznaczonego MH370) w marcu 2014 r. – podały we wtorek władze trzech zaangażowanych w nie państw.
17.01.2017

DSV umacnia swoją pozycję w Afryce

Dziewięć nowych krajów dołączyło w zeszłym roku do Grupy DSV w efekcie przejęcia przez operatora UTi Worldwide. Oddział we wschodnioafrykańskim Malawi, który funkcjonuje już od 26 lat, jest najnowszym członkiem rodziny DSV.
16.01.2017

Nieudana akcja holowania. Masowiec Benita zatonął

Gdy w zeszłym tygodniu w końcu wyciągnięto masowiec Benita z mielizmy, wydawało się, że to koniec problemów z jednostką. W sobotę w czasie holowanie statku do stoczni Alang w Indiach jednostka zatonęła.
29.07.2016

MV Benita uratowana (wideo)

W końcu udało się wyciągnąć masowiec Benita z kłopotów, w jakich znalazł się po bójce na pokładzie. Po kilku tygodniach nieudanych prób, 25 lipca wyciągnięto jednostkę z mielizny.
28.07.2016

Są problemy z wyciągnięciem masowca Benita z mielizny. Jeden z pracowników zraniony

Już trzeci tydzień trwają pracę nad wyciągnięciem ogromnego masowca Benita z mielizmy u wybrzeży Mauritiusu, po tym jak wpłynął na nią w zeszłym miesiącu.
07.07.2016

Bójka na pokładzie zakończyła się wpłynięciem statku na mieliznę (wideo)

Masowiec o nośności 44 tys. ton utknął na mieliźnie w pobliżu Mauritiusu, po tym jak doszło do bójki między członkami załogi. Część doniesień donosi nawet o buncie na pokładzie.
19.06.2016

Podatki marynarskie: nowa lista rajów podatkowych

W dalszym ciągu wśród niektórych polskich marynarzy pokutuje błędne przekonanie, iż praca najemna na statkach eksploatowanych przez armatorów/pracodawców posiadających faktyczne zarządy w tzw. „rajach podatkowych” (np. Hongkong, Bahrajn, Monako, Liberia etc.) skutkuje dla nich brakiem powstania obowiązku podatkowego w Polsce.
13.10.2015

Ceny transferowe, a ostatnie zmiany w przepisach

Od dnia 01.01.2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące cen transferowych. Na gruncie ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustawy – Dz. U. 2014 r. poz. 1328, wprowadzono szereg znaczących zmian w przedmiocie regulacji podatkowych dotyczących cen transferowych.
18.08.2015

Chiny chcą budować bazy morskie na Oceanie Indyjskim

Marynarka wojenna Chin szuka sojuszników, którzy mogliby pomóc w budowie chińskich baz morskich na Oceanie Indyjskim.
06.10.2014

Dar Pomorza – 80 rocznica rejsu dookoła świata

13 września Polskie Towarzystwo Nautologiczne zorganizowała obchody, z okazji 80-lecia rejsu Daru Młodzieży dookoła świata. Inicjatorem i animatorem przedsięwzięcia był prof. Daniel Duda, prezes Towarzystwa.
15.09.2014

CRIST - bez inwestycji nie byłoby zleceń

W ciągu ostatnich trzech lat Trójmiejska stocznia CRIST przeznaczyła 53 mln zł na inwestycje w celu dostosowania terenów po byłej Stoczni Gdynia do swoich potrzeb. Przeniesienie działalności produkcyjnej było przełomowym momentem dla spółki. Dzięki korzystnemu usytuowaniu oraz potencjałowi produkcyjnemu terenów postoczniowych, CRIST zwielokrotnił swoje zdolności produkcyjne. Obecnie stocznia realizuje projekty unikalne w skali europejskiego przemysłu stoczniowego.
06.08.2014

Rosyjski żaglowiec na ratunek zalanej wyspie

O wsparciu rosyjskich marynarzy dla Mauritiusa poinformowała w środę rzeczniczka Federalnej Agencji Rybołówstwa Lubow Jołkina.
05.04.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.