• <
smartre_2023

Właściciel MV Wakashio winą za katastrofę obarcza „brak świadomości” załogi

21.12.2020 11:12 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Właściciel MV Wakashio winą za katastrofę obarcza „brak świadomości” załogi

Partnerzy portalu

Właściciel MV Wakashio winą za katastrofę obarcza „brak świadomości” załogi - GospodarkaMorska.pl
fot. wikimedia

Nagashiki Shipping powiedział w piątek, że utknięcie na mieliźnie jednego ze swoich dużych masowców, które spowodowało poważną katastrofę ekologiczną na Mauritiusie, było spowodowane brakiem świadomości bezpieczeństwa i nieprzestrzeganiem zasad wśród załogi statku.

Wnioski te są oparte na wywiadach z członkami załogi, powiedziała firma.

Masowiec należący do Nagashiki i wyczarterowany przez Mitsui OSK osiadł na mieliźnie na rafie koralowej w pobliżu Mauritiusu w lipcu. Ze statku zaczęło wyciekać paliwo, powodując olbrzymią katastrofę ekologiczną na dziewiczych morzach wokół wyspy Oceanu Indyjskiego. Cztery osoby zginęły, gdy zatonął holownik podczas prób wydobycia paliwa z oceanu.

Załoga MV Wakashio, prawie 300-metrowego masowca Cape Size używanego do przewożenia rudy żelaza, zmieniła kierunek, płynąc blisko wyspy, aby uzyskać zasięg  w telefonie komórkowym - powiedział Nagashiki w oświadczeniu.

„Brakowało świadomości zagrożeń płynących z żeglugi blisko wybrzeża… i niewystarczające wdrażanie przepisów, których należy przestrzegać, aby bezpiecznie wykonywać rejsy” - poinformowała firma, opierając się na zeznaniach członków załogi.

Firma planuje zakazać prywatnego korzystania z telefonów komórkowych na mostkach w godzinach pracy i zainstaluje szybkie systemy komunikacyjne na wszystkich swoich statkach, a także wzmocni szkolenia.

Firma w ramach testów rozpoczęła również instalowanie kamer monitorujących na mostkach niektórych swoich statków i rozważy zrobienie tego na wszystkich.

Wakashio osiadł na mieliźnie 25 lipca, a paliwo zaczęło wyciekać 6 sierpnia. Ostatecznie do oceanu trafiło  1000 ton oleju napędowego.

Oczyszczanie, które obejmuje przywrócenie 30 km wybrzeża namorzynowego do poprzedniego stanu, prawdopodobnie zostanie w większości zakończone do stycznia, powiedział Nagashiki w zeszłym miesiącu.

Gospodarka Morska
fot. wikimedia

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.