pc
Z pierwszej po Rejsie Niepodległości podróży szkoleniowej w sobotę wraca do Portu Gdynia Dar Młodzieży. Biała fregata spodziewana jest o godz. 10:00 przy Nabrzeżu Pomorskim. Jak podał Uniwersytet Morski w Gdyni, po powrocie żaglowiec przejdzie niezbędny remont.
Od 30 marca do 26 kwietnia na trasie Gdynia-Vigo-Antwerpia praktykę na pokładzie fregaty odbywała grupa studentów Hogere Zeevartschool Antwerpen (Akademii Morskiej w Antwerpii). Był to już dwunasty, od 2008 roku, rejs szkoleniowy na rzecz belgijskiej uczelni.
28 marca tego roku Dar Młodzieży zakończył Rejs Niepodległości zorganizowany w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wokółziemska wyprawa rozpoczęła się 20 maja 2018 r. w Gdyni. Dar Młodzieży podczas 10-mieisęcznej podróży odwiedził 23 porty w 18 państwach. Trasa wiodła m.in. przez: Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn.
W każdym z portów, do których zawijał żaglowiec, odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Najistotniejszymi punktami wyprawy były udział załogi w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie i spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Podczas całego rejsu na zmiany w wyprawie udział wzięło ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Rejs Niepodległości był drugim rejsem Daru Młodzieży dookoła świata. Pierwszy odbył się w latach 1987/1988.
Organizatorami Rejsu Niepodległości byli Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.
Dar Młodzieży ma 108,815 m długości, 14 m szerokości oraz 6,87 m zanurzenia. Powierzchnia ożaglowania podstawowego to 3 015 m kw. Na pokład jednostka zabiera 130 + 6 praktykantów, a stała załoga to 32 osoby. Uroczyste podniesienie bandery na żaglowcu odbyło się 4 lipca 1982 r. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.
Okno Maersk na Azję. Firma otwiera centrum logistyczne w Szanghaju
Na plaży w Lipawie został znaleziony dron. Łotweskie wojsko go zidentyfikowało
Służby i instytucje przygotowują się do sezonu zimowego. Spotkanie z udziałem ministra infrastruktury
KE dała zielone światło na unijne finansowanie inwestycji w porcie w Elblągu
Fąfara: w przyszłym roku Orlen może dostarczyć Ukrainie 1 mld m sześc. gazu
ARP S.A. podpisało trzy listy intencyjne w sektorze defence. Celem wzmocnienie krajowego potencjału obronnego