• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Mauritius. Kapitan tankowca skazany na 20 miesięcy więzienia za wyciek paliwa do morza

AK

27.12.2021 13:01
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Mauritius. Kapitan tankowca skazany na 20 miesięcy więzienia za wyciek paliwa do morza

Partnerzy portalu

Mauritius. Kapitan tankowca skazany na 20 miesięcy więzienia za wyciek paliwa do morza - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mother Nature/ Twitter

Kapitan tankowca MW Wakashio i jego zastępca, odpowiedzialni za wyciek paliwa z tego statku do morza w 2020 roku, zostali skazani na 20 miesięcy więzienia - poinformował w poniedziałek maurytyjski sąd. Wypadek spowodował największą w historii Mauritiusu katastrofę ekologiczną.

"Sąd wziął pod uwagę, że oskarżeni przyznali się do winy i wyrazili skruchę. Orzeczona kara to 20 miesięcy więzienia" - przekazała sędzia Ida Dookhy Rambarrun.

Pływający pod panamską banderą, należący do japońskiego armatora tankowiec osiadł na mieliźnie na rafie koralowej na południowo-wschodnim wybrzeżu Mauritiusu 25 lipca 2020 roku; z jednostki wyciekło ponad 1000 ton przewożonego paliwa.


Zmierzający z Singapuru do Brazylii statek w momencie wypadku miał w zbiornikach 3,8 tys. ton oleju opałowego i 200 ton oleju napędowego.

Skazany indyjski kapitan Sunil Kumar Nandeshwar i jego lankijski zastępca Hitihanillage Subhoda Janendra Tilakaratna przyznali w trakcie rozprawy sądowej, że pili alkohol w noc zdarzenia - relacjonuje AFP. Sąd w stołecznym Port Louis orzekł, że obaj mężczyźni swoim zachowaniem "doprowadzili do zagrożenia bezpieczeństwa żeglugi".

"Na pokładzie miała miejsce impreza urodzinowa i spożywałem na niej alkohol, ale z umiarem. Po wypiciu kilku kieliszków, żadna interwencja (związana z nawigowaniem statkiem) nie wydawała mi się konieczna. Nie przyszło mi do głowy, że płyniemy aż tak blisko (wybrzeża)" - mówił w czasie procesu kapitan.

Jak przypomina AFP, od czasu katastrofy na Mauritiusie wielokrotnie dochodziło do protestów przeciwko nieudolnym działaniom władz mającym na celu zebranie wycieku paliwa z morza. Do katastrofy doszło w pobliżu laguny, znanej z pięknych koralowców i niezliczonych gatunków ryb. Jest ona obszarem chronionym, utworzonym kilka lat temu w celu zachowania natury Mauritiusu w niezmienionym stanie. 

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.