• <

Zderzenie statków na Bałtyku. Dwóch załogantów Scot Carrier pod wpływem alkoholu

jm

14.12.2021 16:03
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Zderzenie statków na Bałtyku. Dwóch załogantów Scot Carrier pod wpływem alkoholu
Zderzenie statków na Bałtyku. Dwóch załogantów Scot Carrier pod wpływem alkoholu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Swedish Sea Rescue Society

Szwedzkie służby podały, że badają możliwość postawienia brytyjskiej załodze statku, który przedwczoraj w nocy zderzył się z duńską jednostką na Bałtyku, zarzutów rażącego zaniedbania oraz prowadzenia statku pod wpływem alkoholu. W wypadku zginął jeden Duńczyk, drugi wciąż jest uznawany za zaginionego.

Do zderzenia doszło około 3:30 czasu lokalnego w nocy z niedzieli na poniedziałek, na ruchliwym szlaku na południe od szwedzkiego Ystad i wyspy Bornholm. W akcji wzięło udział dziewięć jednostek pływających oraz śmigłowiec. Większy z biorących udział w wypadku statków, pływający pod brytyjską banderą Scot Carrier z 2018 roku, o długości 90 metrów i tonażu 3 450 ton, płynął z prędkością 11 węzłów przy gęstej mgle i spokojnym morzu. Frachtowiec zmierzał w kierunku Szkocji. Statek zderzył się z płynącą do południowej Danii barką Karin Høj, która została zbudowana w 1977 roku. Na jej pokładzie było dwóch członków załogi.

Karin Høj w wyniku zderzenia przewróciła się do góry dnem, ale nie zatonęła. Członkowie załogi Scot Carrier twierdzili, że bezpośrednio po zderzeniu słyszeli z wody okrzyki. Frachtowiec zwodował szalupę, ale nie udało się zlokalizować żadnego z załogantów duńskiej barki. Eksperci wskazują, że w wodzie o temperaturze około 4 stopni Celsjusza mogło bardzo szybko dojść do hipotermii.

Do poszukiwań dołączyły jednostki szwedzkiej straży przybrzeżnej i dwa duńskie statki oraz śmigłowiec. Na miejsce zostały także skierowane dwa szwedzkie statki służące do usuwania skutków potencjalnego wycieku paliwa.

Szwedzki Urząd Morski zadecydował o przerwaniu poszukiwań rano. Przewrócona barka zotała odholowania bliżej brzegu, gdzie została przeszukana przez nurków. Wydobyto z niej ciało jednego z członków załogi barki. Drugi pozostaje zaginiony.

Szwedzkie służby prowadzą dochodzenie w sprawie przyczyn wypadku. – Pojawiły się dodatkowe podejrzenia kryminalne, w tym dotyczące rażącego pijaństwa na morzu – przekazał Jonatan Tholin ze szwedzkiej straży przybrzeżnej. BBC podaje, że w Szwecji akceptowalny poziom alkoholu we krwi to 0,2 promila, podczas kiedy w Wielkiej Brytanii jest to 0,5 promila.

Scotline Marine Holdings, armator Scot Carrier, potwierdził, że wszyscy członkowie statku zostali rutynowo przebadani na obecność narkotyków i alkoholu. W przypadku dwóch z nich wyniki pokazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu we krwi. Jednocześnie firma poinformowała, że bezpośrednio po wypadku załoga zachowała się zgodnie z procedurami, zawiadamiając straż przybrzeżną i rozpoczynając poszukiwania na wodzie. Szwedzi podali z kolei, że zatrzymani członkowie załogi brytyjskiego statku to 30-letni Brytyjczyk oraz 56-letni Chorwat będą poddani śledztwu w kierunku „rażącego pijaństwa na morzu, rażącego zaniedbania w ruchu morskim i spowodowania śmierci innej osoby”.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 42475,00 $ tona 2,41% 18 sty
 Cynk 3543,00 $ tona 0,25% 18 sty
 Aluminium 3005,00 $ tona -0,10% 18 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.