• <

Zderzenie statków na Bałtyku. Dwóch załogantów Scot Carrier pod wpływem alkoholu

jm

14.12.2021 16:03
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zderzenie statków na Bałtyku. Dwóch załogantów Scot Carrier pod wpływem alkoholu

Partnerzy portalu

Zderzenie statków na Bałtyku. Dwóch załogantów Scot Carrier pod wpływem alkoholu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Swedish Sea Rescue Society

Szwedzkie służby podały, że badają możliwość postawienia brytyjskiej załodze statku, który przedwczoraj w nocy zderzył się z duńską jednostką na Bałtyku, zarzutów rażącego zaniedbania oraz prowadzenia statku pod wpływem alkoholu. W wypadku zginął jeden Duńczyk, drugi wciąż jest uznawany za zaginionego.

Do zderzenia doszło około 3:30 czasu lokalnego w nocy z niedzieli na poniedziałek, na ruchliwym szlaku na południe od szwedzkiego Ystad i wyspy Bornholm. W akcji wzięło udział dziewięć jednostek pływających oraz śmigłowiec. Większy z biorących udział w wypadku statków, pływający pod brytyjską banderą Scot Carrier z 2018 roku, o długości 90 metrów i tonażu 3 450 ton, płynął z prędkością 11 węzłów przy gęstej mgle i spokojnym morzu. Frachtowiec zmierzał w kierunku Szkocji. Statek zderzył się z płynącą do południowej Danii barką Karin Høj, która została zbudowana w 1977 roku. Na jej pokładzie było dwóch członków załogi.

Karin Høj w wyniku zderzenia przewróciła się do góry dnem, ale nie zatonęła. Członkowie załogi Scot Carrier twierdzili, że bezpośrednio po zderzeniu słyszeli z wody okrzyki. Frachtowiec zwodował szalupę, ale nie udało się zlokalizować żadnego z załogantów duńskiej barki. Eksperci wskazują, że w wodzie o temperaturze około 4 stopni Celsjusza mogło bardzo szybko dojść do hipotermii.

Do poszukiwań dołączyły jednostki szwedzkiej straży przybrzeżnej i dwa duńskie statki oraz śmigłowiec. Na miejsce zostały także skierowane dwa szwedzkie statki służące do usuwania skutków potencjalnego wycieku paliwa.

Szwedzki Urząd Morski zadecydował o przerwaniu poszukiwań rano. Przewrócona barka zotała odholowania bliżej brzegu, gdzie została przeszukana przez nurków. Wydobyto z niej ciało jednego z członków załogi barki. Drugi pozostaje zaginiony.

Szwedzkie służby prowadzą dochodzenie w sprawie przyczyn wypadku. – Pojawiły się dodatkowe podejrzenia kryminalne, w tym dotyczące rażącego pijaństwa na morzu – przekazał Jonatan Tholin ze szwedzkiej straży przybrzeżnej. BBC podaje, że w Szwecji akceptowalny poziom alkoholu we krwi to 0,2 promila, podczas kiedy w Wielkiej Brytanii jest to 0,5 promila.

Scotline Marine Holdings, armator Scot Carrier, potwierdził, że wszyscy członkowie statku zostali rutynowo przebadani na obecność narkotyków i alkoholu. W przypadku dwóch z nich wyniki pokazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu we krwi. Jednocześnie firma poinformowała, że bezpośrednio po wypadku załoga zachowała się zgodnie z procedurami, zawiadamiając straż przybrzeżną i rozpoczynając poszukiwania na wodzie. Szwedzi podali z kolei, że zatrzymani członkowie załogi brytyjskiego statku to 30-letni Brytyjczyk oraz 56-letni Chorwat będą poddani śledztwu w kierunku „rażącego pijaństwa na morzu, rażącego zaniedbania w ruchu morskim i spowodowania śmierci innej osoby”.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.