• <

Wynik wyszukiwania - "bornholm" - Wiadomości

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspa, jak podaje słownik języka polskiego, to część lądu otoczona ze wszystkich stron wodą morza, jeziora lub rzeki.
18.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Branża portowa to prawdziwy roller coaster. Wywiad z Michałem Śmigielskim prezesem MAG

O boomie przeładunkowym w polskich portach, wyzwaniach i potencjale branży, kierunkach rozwoju oraz ważnej roli kolejnej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
02.01.2024

Szwedzkie wojsko: za zakłóceniem sygnału GPS w regionie Bałtyku mogła stać Rosja

Za zakłóceniem działania systemu GPS w regionie Bałtyku mogła stać Rosja, której celem było pokazanie, że potrafi przeprowadzać tego rodzaju akcje - twierdzi podpułkownik Joakim Paasikivi, wykładowca strategii wojskowej Szwedzkiej Akademii Obrony.
29.12.2023

PŻB: nowy prom w przyszłym roku, plany połączenia na Bornholm na razie bez rezultatów

Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski opowiedział w mediach m.in. o planach związanych z przyjęciem do eksploatacji nowych jednostek, a także o niezrealizowanym planie uruchomienia sezonowego połączenia Kołobrzeg – Bornholm.
25.10.2023

Nowa metoda identyfikacji obiektów podwodnych

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) opracowali wynalazek, który pozwoli saperom i naukowcom w bezpieczny sposób rozpoznawać zatopione pod wodą materiały uznane za potencjalnie niebezpieczne.
14.10.2023

Marek Gróbarczyk: W środę rozpoczęcie budowy portu offshorowego w Świnoujściu

Budowa portu offshorowego w Świnoujściu rozpocznie się w środę - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Terminal instalacyjny, dzięki któremu stawiane będą morskie turbiny wiatrowe ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.
11.10.2023

Do Ustki wpłynął rosyjski jacht. Powodem problemy zdrowotne członka załogi

W niedzielę jacht pod rosyjską banderą wpłynął do portu w Ustce. Jednostka zawinęła do portu po informacji o kłopotach zdrowotnych jednej z osób znajdujących się na pokładzie. Załodze odmówiono wejścia na terytorium Polski.
07.08.2023

Nord Stream 2 – podwodne nagrania duńskiej telewizji rzucają nowe światło na sabotaż

Opublikowane przez duńską telewizję nowe podwodne nagrania uszkodzonej w efekcie sabotażu rury Nord Stream 2 pokazują, że została ona zniszczona w inny sposób niż Nord Stream 1.
22.06.2023

Clarkson, Hammond i May na promie Polferries

Na platformie streamingowej Amazon Prime pojawił się nowy, specjalny odcinek programu „The Grand Tour”, którego zdjęcia kręcone były m.in. na pokładzie promu Polferries.
19.06.2023

Polenergia wybrała Bornholm na port macierzysty dla instalacji konstrukcji wiatrowych na Bałtyku

Pierwszy duży koncern budujący morskie farmy wiatrowe w Polsce, czyli Polenergia zadeklarowała, że na macierzysty dla instalacji konstrukcji wiatrowych port wybierze duński port w Bornholmie. Na polskim wybrzeżu nie ma takowego portu, a budowa terminalu instalacyjnego w Gdańsku się przedłuża.
12.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: offshore lokuje się u dużych i małych

Powstająca w Polsce morska energetyka wiatrowa będzie potrzebować wielu zasobów i wykorzysta zarówno te największe porty, jak i te małe, a pewnie sięgnie także za granicę. O wykorzystaniu polskich portów dla offshore rozmawiali uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych podczas drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030.
04.06.2023

Trzęsienie ziemi na północy Polski wstrząsnęło Bornholmem

Trzęsienie ziemi na północy Polski wstrząsnęło mieszkańcami Bornholmu, wyspy leżącej w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, około 150 kilometrów od epicentrum. Informacje na ten temat podała duńska telewizja TV 2/Bornholm, powołując się na dane Państwowej Służby Geologicznej Danii i Grenlandii, które szacują magnitudę wstrząsów na 2,3 w skali Richtera.
14.05.2023

Niemcy i Dania badają rynek pod kątem połączenia kablowego z wyspą energetyczną Bornholm

Energinet i 50Hertz poinformowały o konieczności przeprowadzenia okresowego badania rynku w zakresie planowanych zamówień na systemy kablowe w ramach projektu Bornholmskiej Wyspy Energetycznej (BEI) w celu stworzenia wymaganych połączeń kablowych z/do Bornholmu.
10.05.2023

Trzy rosyjskie jednostki operowały na Bałtyku przed wysadzeniem Nord Stream

Trzy rosyjskie okręty wojenne "widma" operowały na Bałtyku przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu przez kilka godzin, a w jednym przypadku przez prawie dobę - ujawniają w środę nadawcy publiczni krajów nordyckich.
03.05.2023

Dania: przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream w pobliżu znajdował się rosyjski statek do zadań specjalnych

Na cztery dni przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu znajdował się rosyjski statek do zadań specjalnych - twierdzi dowództwo sił zbrojnych Danii, cytowane przez duńską gazetę "Information".
28.04.2023

W Porcie Gdańsk rusza kolejny sezon żeglugi wycieczkowej

Pierwszy w tym roku luksusowy statek pasażerski zacumuje w czwartek, 20 kwietnia przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Będzie to jednostka Hamburg, pływająca pod bahamską banderą, która wielokrotnie gościła w Gdańsku. W tym roku przywitamy ją dwukrotnie, bo również 20 maja. Wycieczkowiec ma 145 m długości, 21,5 m szerokości, 5,5 m zanurzenia oraz 15 067 GT. Jednostka może przyjąć na swój pokład do 420 pasażerów. Przybycie statku planowane jest na godz. 11.
19.04.2023

OBR-CTM S.A. wraz z ośrodkami badawczymi z innych krajów Europy prowadzi aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego

Organizacje naukowo badawcze z szesnastu krajów europejskich, w tym Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni wspólnie działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego
15.03.2023

Przełom w sprawie uszkodzenia Nord Stream? Duńczycy badają sprawę tajemniczego jachtu

Na wyspie znajdującej się nieopodal miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream duńska policja poszukiwała tropów mających wyjaśnić sprawę tego incydentu z września ubiegłego roku. Zdaniem służb jesienią na przystani na wyspie Christiansö miał pojawić się jacht, którym transportowano materiały wybuchowe, użyte do uszkodzenia rurociągów.
10.03.2023

Polferries rozpoczyna sezon turystyczny

Kołobrzeski armator, którego promy pływają na trasach Świnoujście-Ystad oraz Gdańsk-Nynashamn proponuje kilkadziesiąt okazji do zorganizowanego zwiedzania Skandynawii. W tegorocznej ofercie Polferries znajdziemy wyjazdy do Sztokholmu, Kopenhagi, Helsinek, Sigtuny, Uppsali, a także na Bornholm. Wszystkie kierunki cieszą się dużym zainteresowaniem.
10.03.2023

Local content w offshore wind rozczarowuje, ale branża nie chce być bierna (RELACJA)

Zmiana warunków ekonomicznych rozwoju morskich farm wiatrowych wpływa na budowę łańcuchów dostaw. Osiągnięcie wysokiego wskaźnika local content w polskich projektach morskich farm wiatrowych będzie trudne. Udział firm z Polski w projektach offshore wind oraz problemy z tym związane były tematem dyskutowanym przez przedstawicieli branży podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Bezpieczeństwo, Finansowanie” w Sopocie, która odbyła się 6 marca br. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
08.03.2023

Na Bornholmie obrona terytorialna ćwiczy odparcie ataku ze strony Rosji

Na należącej do Danii bałtyckiej wyspie Bornholm rozpoczęły się w sobotę największe w historii dwudniowe ćwiczenia wojsk obrony terytorialnej. Trening ma na celu przygotowanie do odparcia ataku ze strony Rosji.
04.03.2023

Pierwsza na świecie wyspa energetyczna wypływa w morze

Ta sztuczna wyspa (45 km od wybrzeża) będzie stanowić kluczowe ogniwo w lokalnym systemie zaopatrzenia w energię. Otworzy ona przyszłą strefę wiatrową Księżnej Elżbiety (3,5 GW) i połączy kraj z Wielką Brytanią i Danią poprzez dodatkowe interkonektory (projekty Nautilus i TritonLink).
02.03.2023

Promy z polski wykręciły rekordy w Ystad

Szwedzki port w Ystad zanotował w 2022 rekordowe wyniki ruchu pasażerskiego. Duży wpływ na to miały promy z Polski.
01.03.2023

Rosja potajemnie planuje naprawę rurociągów Nord Stream

Zdaniem portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), powołując się na doniesienia „The New York Times”, Rosja chce odbudowy uszkodzonych rurociągów.
03.01.2023

Niemiecki operator sieci poszukuje dostawcy podmorskich kabli w formule EPCI

Niemiecki operator systemu przesyłowego50Hertz Transmission poszukuje dostawcy morskiego systemu przesyłowego o napięciu 525 kV. Łączna długość okablowania ma wynieść 3536 kilometrów.
28.12.2022

OX2 zbada możliwość stworzenia podmorskiego gazociągu do transportu wodoru na Bałtyku

Spółka OX2 uzgodniła z Gasgrid Finland i Nordion Energi, operatorami systemów przesyłowych gazu (OSP) w Finlandii i Szwecji, oraz Copenhagen Infrastructure Partners, że zbada możliwość rozwoju nowej infrastruktury rurociągów do transportu wodoru w rejonie Morza Bałtyckiego, aby umożliwić dystrybucję pomiędzy Finlandią, Wyspami Alandzkimi, Szwecją, Danią i Niemcami.
16.12.2022

Norwegia i Niemcy chcą wsparcia NATO przy ochronie kluczowej infrastruktury podmorskiej

Niemcy i Norwegia skierują prośbę do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o powołanie centrum koordynacyjnego w celu ochrony kluczowej podmorskiej infrastruktury, w tym energetycznej – poinformował w środę kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który spotkał się w Berlinie z premierem Norwegii Jonasem Stoere.
30.11.2022

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
25.11.2022

Duńska telewizja pokazała zniszczenia Nord Stream 2. Ekspert: podobne do tych ze szwedzkiej strefy

Duńska telewizja TV2 pokazała w czwartek pierwsze podwodne zdjęcia z miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu. Według eksperta zniszczenia przypominają te zaobserwowane w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej przy NS 1.
24.11.2022

Szwedzkie służby specjalne o śledztwie ws. Nord Stream: znaleźliśmy obce obiekty przy rurociągach

Przejęliśmy obce obiekty znalezione przy gazociągach Nord Stream, na tych przedmiotach znaleziono ślady materiałów wybuchowych - podały w piątek szwedzkie służby specjalne SAPO.
20.11.2022

Prokuratura szwedzka: odnaleziono ślady materiałów wybuchowych przy Nord Stream

Na uszkodzonych gazociągach Nord Stream odnaleziono ślady materiałów wybuchowych, co potwierdza, że doszło do sabotażu - poinformowała szwedzka prokuratura w wydanym w piątek oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.
20.11.2022

Power-to-X coraz bliżej. Ørsted i CIP współpracują przy budowie 5,2 GW morskich farm wiatrowych w Danii

Ørsted i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) nawiązują partnerstwo w celu realizacji czterech dużych projektów morskich farm wiatrowych, na duńskich wodach w ramach programu "open door". Projekty te mają uwzględniać możliwości Power-to-X i być budowane przed lub równolegle z projektami wybranymi w przetargach rządowych.
16.11.2022

Prof. Bełdowski: Wybuch przy Nord Stream mógł naruszyć składowisko niemieckiej broni chemicznej

Wybuch przy gazociągu Nord Stream mógł naruszyć składowisko zatopionej po II wojnie światowej niemieckiej broni chemicznej lub podnieść skażony osad - mówi PAP prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN. Naukowiec wrócił z rejsu badawczego na Morzu Bałtyckim.
09.11.2022

Szwecja: Prokuratura przeprowadzi dodatkowe badania uszkodzonego Nord Stream

Szwedzka prokuratura poinformowała w piątek o zamiarze przeprowadzenia dodatkowych badań na dnie Morza Bałtyckiego w związku z dochodzeniem w sprawie aktu sabotażu przy gazociągach Nord Stream. W tym samym miejscu obecny jest rosyjski statek, który ma dokonać własnych oględzin.
28.10.2022

Rosyjski statek na zlecenie spółki Nord Stream rozpocznie badania zniszczonych gazociągów

Rosyjski statek na zlecenie spółki Nord Stream wpłynął na Morze Bałtyckie, by zbadać zniszczone gazociągi - podała w czwartek szwedzka marynarka wojenna. W tym regionie siły zbrojne Szwecji wzmocniły swoją obecność.
27.10.2022

Niemiecki rząd uważa, że transport gazu przez uszkodzony Nord Stream 2 nie jest obecnie możliwy

Rząd Niemiec - wbrew ocenie Moskwy - nie zakłada, że jedna z dwóch rur gazociągu Nord Stream 2 pozostała nienaruszona po wybuchach we wrześniu. Tymczasem według Putina w NS2 "wystarczy tylko odkręcić kurek", aby popłynął gaz.
27.10.2022

Amerykański odrzutowiec przeleciał nad Bałtykiem kilka godzin po wybuchu Nord Streamu

Kilka godzin po uszkodzeniu gazociągu Nord Stream 2 nad miejscem ataków pojawił się amerykański samolot zwiadowczy marynarki wojennej USA – informuje agencja Reuters.
14.10.2022

Niemcy. Śledczy zakończyli badanie uszkodzeń gazociągu Nord Stream

Niemiecka policja federalna poinformowała w czwartek wieczorem o zakończeniu dochodzenia w miejscu uszkodzeń gazociągu Nord Stream. Miejsce uszkodzone przez prawdopodobne wybuchy, znajdujące się na głębokości prawie 70 metrów, zbadano dzięki pomocy okrętów i dronu marynarki wojennej.
14.10.2022

Dania. Minister obrony: amunicja z II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie Nord Stream

Spoczywająca na dnie Morza Bałtyckiego amunicja z okresu II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream - oświadczył w czwartek minister obrony Danii Morten Bodskov.
13.10.2022

Premier o awarii rurociągu "Przyjaźń": nie można pochopnie wyciągać wniosków z każdej awarii

Nie można pochopnie wyciągać wniosków z każdej awarii - czy jest to rzecz przypadku, czy akt sabotażu - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do awarii rurociągu "Przyjaźń". Dodał, że wiele tropów wskazuje na Kreml, ale przypuszczenia należy potwierdzić.
12.10.2022

Ochrona infrastruktury krytycznej. Security Forum Szczecin

Jak chronić strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski obiekty, takie jak niedawno otwarty gazociąg Baltic Pipe? Te pytania zadaje sobie coraz więcej z nas. Już 20 października w Szczecinie omówione zostaną najważniejsze zagadnienia ochrony infrastruktury krytycznej, w tym instalacji energetycznych na Bałtyku.
11.10.2022

Wiceszef MSWiA: Baltic Pipe może stać się celem różnego typu działań rosyjskich

Baltic Pipe, tak jak wiele innych elementów infrastruktury, może stać się kolejnym celem różnego typu działań rosyjskich, ale robimy wszystko, aby zapobiec takim zdarzeniom - podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
10.10.2022

Dania. Bornholm bez prądu przez awarię podmorskiego kabla

W poniedziałek Bornholm został odcięty od prądu. Według duńskiego operatora sieci energetycznej Energinet prawdopodobnie nastąpiła awaria podmorskiego kabla, łączącego duńską wyspę ze Szwecją.
10.10.2022

Premier o sabotażu na Nord Stream: to najprawdopodobniej dzieło rosyjskich służb

To najprawdopodobniej dzieło rosyjskich służb; zresztą rosyjska propozycja sprzed paru dni sugerująca, że jeśli otworzymy Nord Stream 2, to gaz popłynie, potwierdza tylko tę tezę - ocenił premier Mateusz Morawiecki pytany o sabotaż na gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2.
06.10.2022

Norwegia. Media: w pobliżu pól naftowych szpiegują rosyjskie statki naukowe

W pobliżu norweskich pól naftowych i gazowych pływają rosyjskie statki naukowe, które prowadzą działalność szpiegowską - piszą norweskie media. Według gazety "Aftenposten" od czerwca na Bałtyku i Morzu Północnym obecnych było dziewięć takich jednostek.
06.10.2022

Polsko-szwedzki kabel podmorski nie ucierpiał w wybuchu Nord Stream

Zarówno polski, jak i szwedzki operator kabla SwePol Link potwierdzili, że połączenie jest sprawne i kabel nie ucierpiał w wyniku wybuchu gazociągu Nord Stream 2.
04.10.2022

Szwedzka prokuratura zamknęła obszar, gdzie doszło do wycieków z Nord Stream

Prokuratura krajowa w Sztokholmie w poniedziałek zamknęła w celu przeprowadzenia czynności dochodzeniowych obszar, na którym doszło do wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i 2 w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
03.10.2022

Szwedzka straż przybrzeżna: ponownie zwiększył się wyciek z Nord Stream 2, nieznana przyczyna

Ponownie zwiększył się wyciek gazu z rurociągu Nord Stream 2 na północny wschód od Bornholmu. Przyczyna wzrostu ciśnienia nie jest znana - poinformowała w poniedziałek szwedzka Straż Przybrzeżna.
03.10.2022

Duńska Agencja Energii: gaz przestał wyciekać również z Nord Stream 1

Gaz przestał już wyciekać także z rurociągu Nord Stream 1 - poinformowała w niedzielę Duńska Agencja Energii. Wcześniej, w sobotę, ustąpił wyciek z Nord Stream 2.
02.10.2022

Satelitarne zdjęcia kanadyjskiej firmy pozwalają oszacować skalę wycieku metanu z gazociągów Nord Stream

To satelitarne zdjęcia, mierzącego 12 km „pióropusza” po wybuchu, zarejestrowane przez kanadyjską firmę, pozwalają oszacować skalę wycieku metanu z gazociągów Nord Stream – podał kanadyjski dziennik „Globe and Mail”.
01.10.2022

Duńska Agencja Energii: gaz z Nord Stream 2 przestał wyciekać

Przestał wyciekać gaz z rurociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu - podała w sobotę Duńska Agencja Energii.
01.10.2022

Biuro ministra Bergera: jest za wcześnie na wskazanie, czy eksplozje wpłynęły na polsko-szwedzki kabel SwePol Link

Jest za wcześnie, by jednoznacznie wskazać, czy eksplozje na Nord Stream wpłynęły na polsko-szwedzki kabel SwePol Link - poinformowało PAP w piątek biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetyczne Mateusza Bergera. Służby państwowe i PSE są w kontakcie ze stroną szwedzką - dodało.
30.09.2022

PSE: spółka jest w kontakcie ze szwedzkim operatorem, który sprawdza stan kabla SwePol Link

PSE są w kontakcie ze szwedzkim operatorem, który sprawdza stan kabla SwePol Link - poinformował w piątek PAP Maciej Wapiński z biura prasowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Do jednej z eksplozji na gazociągu Nord Stream doszło w odległości około 500 metrów od szwedzko-polskiej linii wysokiego napięcia.
30.09.2022

Szef MON: poleciłem szefowi Sztabu Generalnego przeprowadzenie konsultacji ws. bezpieczeństwa na Bałtyku

Poleciłem szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeprowadzenie konsultacji z szefami obrony Danii, Szwecji i Norwegii ws. bezpieczeństwa na Bałtyku - poinformował w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
30.09.2022

Szwedzki ekspert o sabotażu Nord Stream: możliwe, że ładunek wybuchowy został umieszczony zdalnie

Ładunek wybuchowy przy gazociągach Nord Stream mógł zostać umieszczony za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego. Problematyczne może być znalezienie dowodów, bo wybuch zawsze powoduje zniszczenie tego, co znajduje się w pobliżu - podkreślił w rozmowie z PAP Hans Liwang ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obronnego w Sztokholmie.
30.09.2022

Szwedzi odnaleźli czwarty wyciek w gazociągach Nord Stream

Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet". Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.
29.09.2022

CNN: w pobliżu wycieków przy gazociągu Nord Stream zaobserwowano rosyjskie okręty

W poniedziałek i wtorek na Bałtyku, w pobliżu wycieków z gazociągów Nord Stream zaobserwowano okręty wsparcia rosyjskiej marynarki wojennej - poinformowała CNN, powołując się na dwóch zachodnich przedstawicieli wywiadu i źródło powiązane ze sprawą.
29.09.2022

Polskie porty morskie wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia

Polskie porty wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia kodeksu ISPS – przekazał PAP w czwartek rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej Krzysztof Gogol. Oznacza to m.in., że baczniej sprawdzane są bagaże i dokumenty na promach, a także ładunki przypływających jednostek.
29.09.2022

Litwa zwiększa bezpieczeństwo terminalu LNG po uszkodzeniu Nord Streamu

Po uszkodzeniu rurociągów Nord Stream Litwa podejmuje dodatkowe kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa w swoim terminalu importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) – powiedział w czwartek prezydent Gitanas Nauseda.
29.09.2022

Wybuch przy Nord Stream mógł uszkodzić szwedzko-polski kabel

Zbadamy, czy wskutek wybuchu przy gazociągu Nord Stream uszkodzeniu nie uległ także podmorski kabel elektryczny SwePol Link, łączący Szwecję z Polską - poinformował w czwartek szwedzki operator sieci energetycznej Svenska Kraftnat.
29.09.2022

Wzrost stężenia metanu w powietrzu po wybuchach Nord Stream

Szwedzka stacja badawcza w Hyltemossa w południowej Szwecji od wtorku notuje wysokie stężenie metanu w powietrzu. Zanieczyszczenia napędza wiatr z okolic Bornholmu, gdzie od poniedziałku wycieka gaz z Nord Stream 1 oraz 2.
29.09.2022

Suski: wdrożyliśmy plan ochrony polskiej infrastruktury krytycznej

Jeżeli mamy obok kraj bandycki, to musimy pilnować naszych dóbr. W tej chwili został już wdrożony plan ochrony naszej infrastruktury krytycznej - poinformował w czwartek poseł PiS Marek Suski, szef Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
29.09.2022

US Navy deklaruje gotowość pomocy sojusznikom w związku z uszkodzeniem gazociągów NS 1 i 2

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) gotowa jest udzielić pomocy sojusznikom w związku z uszkodzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 - zapewniła w środę kapitan Tamara Lawrence, rzeczniczka sił amerykańskiej marynarki w Europie i Afryce.
28.09.2022

Francja. Na życzenie Rosji w piątek sesja RB ONZ w sprawie uszkodzenia gazociągów Nord Stream

Na życzenie Rosji w piątek po południu zostanie zwołana w trybie pilnym sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcona uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2 - poinformowała w środę Francja, która przewodzi Radzie w tym miesiącu.
28.09.2022

Duńska Agencja Energii: połowa gazu z NS 1 i 2 wydostała się, w niedzielę rury mogą być puste

Połowa znajdującego się w rurociągach Nord Stream gazu wydostała się na powierzchnię; przypuszczamy, że w niedzielę gazociągi będą puste - poinformował w środę szef Duńskiej Agencji Energii Kristoffer Bottzauw.
28.09.2022

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream wyzwaniem dla stabilności w Europie; podejrzenia padają na Rosję

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream, do którego doszło w poniedziałek na wodach Morza Bałtyckiego, wywołał obawy o bezpieczeństwo infrastruktury przesyłowej w Europie i zapoczątkował dyskusję o nowej strategii rosyjskich operacji hybrydowych wymierzonych w Zachód. W ocenie licznych ekspertów awaria mogła być skutkiem celowych działań Kremla.
28.09.2022

Łotwa wzmocniła środki ochrony po wyciekach gazu z Nord Stream

W związku z uszkodzeniem gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 w Morzu Bałtyckim Łotwa wzmocniła środki bezpieczeństwa w sektorze infrastruktury energetycznej - podało MSW tego kraju. Władze określają incydent jako "sabotaż" i "nowa faza agresji".
28.09.2022

Minister obrony Danii: mamy powody, by bać się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku

Istnieją powody, by niepokoić się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku, najnowszym przykładem jest podejrzenie sabotażu na odcinkach gazociągów Nord Stream - powiedział w środę minister obrony Danii Morten Bodskov. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił z kolei ten incydent jako sabotaż.
28.09.2022

UE wzmocni bezpieczeństwo energetyczne po incydentach z Nord Stream

Unia Europejska wzmocni ochronę swojej infrastruktury energetycznej po incydentach, które spowodowały wycieki z gazociągów Nord Stream - powiedział w środę szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.
28.09.2022

Rzecznik MSZ o sprawie Nord Stream: jak najmniej górnolotnych słów, jak najwięcej faktów i wyjaśnień

Wydarzenia związane z Nord Stream powinny być zbadane przez ekspertów; jak najmniej górnolotnych słów, jak najwięcej faktów i wyjaśnień w tej sprawie - mówił w środę rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Przyznał, że mogą być one dla nas potencjalnie bardzo dużym zagrożeniem.
28.09.2022

Von der Leyen: wycieki z Nord Stream 1 i Nord Stream 2 to "sabotaż"

Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że rozmawiała z premier Danii Mette Frederiksen o "akcji sabotażowej" dot. Nord Stream. "Wszelkie celowe zakłócenia aktywnej europejskiej infrastruktury energetycznej są niedopuszczalne i będą prowadzić do najsilniejszej możliwej reakcji" - wskazała.
28.09.2022

Źródło: ambasadorowie państw członkowskich przy UE omówią w środę sprawę wycieków z Nord Stream

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE omówią w środę w Brukseli sprawę wycieków z Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - przekazało PAP unijne źródło dyplomatyczne.
27.09.2022

Niemcy. "Spiegel": uszkodzenia NS 1 i 2 mogą być większe, niż dotąd zakładano

Niemieccy operatorzy gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 zakładają, że mogły one zostać rozszczelnione i uszkodzone na dłuższym odcinku, niż początkowo uważano; spadek ciśnienia w rurach nastąpił w sposób bardzo gwałtowny – wynika z informacji portalu dziennika „Spiegel”. Sejsmografy na wyspie Bornholm odnotowały w poniedziałek dwa poważne wstrząsy.
27.09.2022

Szef MSZ: wyciek gazu do Morza Bałtyckiego niepokoi nas wszystkich

Wyciek gazu do Morza Bałtyckiego niepokoi nas wszystkich. Nie możemy wykluczyć, że była to katastrofa spowodowana przez człowieka - podkreślił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau. Wezwał do "niezależnego śledztwa" w tej sprawie.
27.09.2022

USA. Biały Dom: będzie wsparcie dla Europy w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream

Nasi europejscy partnerzy prowadzą w tej sprawie śledztwo, a my jesteśmy gotowi wesprzeć ich wysiłki - powiedział we wtorek przedstawiciel amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, komentując poniedziałkowy wyciek z gazociągów Nord Stream.
27.09.2022

Szwecja. Narodowa Sieć Sejsmologiczna: dwie eksplozje w pobliżu gazociągów Nord Stream

Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wyciek z gazociągów Nord Stream.
27.09.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 1. Ekspert: to nie przypadek

Doszło do wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu - poinformowała we wtorek Szwedzka Administracja Morska. W poniedziałek duńskie władze informowały o nieszczelności w gazociągu Nord Stream 2. Według profesora Tomasa Karbergera z Uniwersytetu Technicznego Chalmers w Goeteborgu jest mało prawdopodobne, aby zdarzenia losowe spowodowały uszkodzenia obu gazociągów.
27.09.2022

System Baltic Pipe ma ruszyć 1 października

Baltic Pipe to liczący ok. 900 km cały system gazociągów, zaczynający się na Morzu Północnym. Biegnie przez Danię, Bałtyk, a jego ostatnią częścią jest lądowa odnoga na terytorium Polski. 1 października 2022 r. ruszyć ma przesył gazu w kierunku Polski.
27.09.2022

Awaria Nord Stream 2. Wyciek w nitce gazociągu pod Bałtykiem

W poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2 - poinformowała Duńska Agencja Energii. Administracja Morska tego kraju zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu.
27.09.2022

Premier Morawiecki we wtorek weźmie udział w uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe; wśród gości m.in. premier Danii

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek weźmie udział w uroczystości uruchomienia gazociągu Baltic Pipe w Goleniowie - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Oprócz szefa polskiego rządu w wydarzeniu będzie uczestniczyć m.in. premier Danii Mette Frederiksen.
26.09.2022

System Baltic Pipe: od Morza Północnego po gazociąg Jamalski

Baltic Pipe to liczący ok. 900 km cały system gazociągów, zaczynający się na Morzu Północnym. Biegnie przez Danię, Bałtyk, a jego ostatnią częścią jest lądowa odnoga na terytorium Polski. 1 października 2022 r. ruszyć ma przesył gazu w kierunku Polski.
25.09.2022

Dania. Minister Rau odwiedził port instalacyjny dla farm wiatrowych

Jesteśmy zdeterminowani, by kontynuować w Polsce inwestycje w zieloną energię - powiedział we wtorek w mieście Ronne na Bornholmie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podczas odwiedzin w porcie instalacyjnym dla farm wiatrowych. Podkreślił, że liczy na ścisłą współpracę w tej dziedzinie z duńskimi partnerami.
13.09.2022

Minister spraw zagranicznych odwiedzi Danię w sprawie Baltic Pipe

Współpraca w zakresie obrony i bezpieczeństwa, sytuacja na Ukrainie oraz stosunki dwustronne, w tym współpraca energetyczna i zielona transformacja - będą wśród tematów odbywających się w poniedziałek i wtorek na Bornholmie konsultacji szefów MSZ: Danii - Jeppe Kofoda i Polski - Zbigniewa Raua.
11.09.2022

Ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich: Gotlandia kluczowa dla regionu

Położona na Bałtyku Gotlandia pełni kluczową rolę w utrzymaniu transportu morskiego w przypadku zaistnienia konfliktu - zgodzili się w piątek na wyspie ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich. Zapowiedzieli zacieśnienie współpracy w regionie w związku ze wstąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO.
02.09.2022

Ramboll i Primo Marine pomogą przy trasach kablowych dla duńskich wysp energetycznych

Duński Ramboll i holenderski Primo Marine zapewnią usługi konsultacyjne obejmujące podmorskie trasy kablowe dla dwóch wysp energetycznych planowanych w Danii. Wartość kontraktów przyznanych przez operatora Energi wynosi 828 362 euro.
02.09.2022

Szczyt w Kopenhadze: kraje Morza Bałtyckiego siedmiokrotnie zwiększą moc morskich elektrowni wiatrowych

Osiem krajów Unii Europejskiej położonych nad Morzem Bałtyckim podpisało we wtorek na szczycie w Kopenhadze deklarację o siedmiokrotnym zwiększeniu mocy morskich elektrowni wiatrowych do 2030 roku.
30.08.2022

Morawiecki: W długoterminowej perspektywie opowiadam się za wszystkimi strategiami morskich farm wiatrowych, natomiast w tej chwili najważniejsza jest niedroga energia

Musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii w Europie – mówił we wtorek w Kopenhadze premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że transformacja energetyczna musi iść ręka w rękę z bezpieczeństwem energetycznym.
30.08.2022

Duński rząd rozszerzy projekt wyspy energetycznej na Bornholmie; Niemcy współinwestorem

Rząd Danii zamierza rozszerzyć projekt wyspy energetycznej na Bornholmie, mającej być hubem dla energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współinwestorem będą Niemcy, które za pomocą podmorskiego kabla będą pozyskiwać ekologiczny prąd - poinformował w poniedziałek duński resort klimatu.
29.08.2022

Rzecznik rządu: premier Morawiecki we wtorek z wizytą na Bornholmie ws. współpracy energetycznej

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek złoży wizytę na Bornholmie, gdzie spotka się z szefami rządów Danii, Estonii, Finlandii i Łotwy, prezydentem Litwy oraz szefową KE - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Głównym tematem rozmowy będą kwestie energetyczne - dodał.
25.08.2022

Energinet przeprowadzi kolejne badania w związku z budową wyspy energetycznej

Na początku września duński operator systemu elektroenergetycznego Energinet rozpocznie badania lądowe na obszarze zlokalizowanym na południe od Aakirkeby na południowym Bornholmie, gdzie planowana jest budowa stacji przekształtnikowej (konwerterowej).
22.08.2022

„Gazeta Wyborcza”: Tykająca bomba na dnie morza. Tysiące ton broni wciąż zalega w Bałtyku

Gdybyśmy wypompowali wodę z Bałtyku, zobaczylibyśmy apokaliptyczny krajobraz: stosy min, beczek i bomb naładowanych chemikaliami. Kiedy poniemiecki złom skoroduje, czeka nas katastrofa ekologiczna - ostrzega wtorkowa „Gazeta Wyborcza”.
09.08.2022

Szwecja, Dania i Norwegia zacieśniają współpracę wojskową, powodem zachowanie Rosji w regionie Bałtyku

Ministrowie obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii zapowiedzieli w poniedziałek zacieśnienie współpracy wojskowej w celu przejęcia kontroli nad obszarem Morza Bałtyckiego. Porozumienie ma przeciwdziałać "nieodpowiedzialnym zachowaniom Rosji".
08.08.2022

Dania. Rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył duńskie terytorium na Bałtyku

Rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył w nocy z czwartku na piątek terytorium Danii na Morzu Bałtyckim w pobliżu Bornholmu - poinformowały w piątek duńskie siły zbrojne.
17.06.2022

Oficer statku, który zatopił barkę na Bałtyku, skazany

Brytyjczyk, który był na mostku statku Scot Carrier, który w grudniu na Bałtyku zderzył się z barką, w wyniku czego zginęło dwóch jej załogantów, został skazany na 1,5 roku więzienia.
17.06.2022

Debata o offshore na EKG w Katowicach. Prezes PGE Baltica: „Chcemy wzmocnić polski local content”

O tym, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest projektem cywilizacyjnym oraz kluczowym dla krajowej energetyki i gospodarki, przekonywali uczestnicy sesji „Offshore” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dużą część dyskusji poświęcono edukacji i pozyskiwaniu kadr, łańcuchom dostaw, włączeniu polskich firm w proces inwestycyjny oraz wykorzystaniu polskich portów.
27.04.2022

Wsparcie dla Ukrainy, promy planem zdjęciowym i pierwsze rejsy w sezonie. Co nowego w Polferries?

Polferries poinformował o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia.
25.04.2022

Hamburg otworzył sezon. Do Portu Gdańsk przypłynie ponad 100 wycieczkowców [WIDEO]

Pływający pod bahamską banderą Hamburg zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w niedzielę po godzinie 12.00. Wizyta tej luksusowej jednostki w Gdańsku otworzyła tegoroczny sezon wycieczkowców. – Na ten rok mamy zaplanowanych ponad 100 statków – mówi Michał Stupak, ekspert ds. rynku żeglugowego w Porcie Gdańsk.
11.04.2022

Bornholm będzie bunkrował ekologiczne statki

W Porcie Roenne na duńskiej wyspie Bornholm na Bałtyku najpóźniej w 2025 roku pojawi się możliwość bunkrowania statków ekologicznymi paliwami.
07.04.2022

Pierwszy w tym sezonie wycieczkowiec już w niedzielę w Porcie Gdańsk

Luksusowy statek pasażerski „Hamburg”, pływający pod bahamską banderą, w najbliższą niedzielę (10.04) zacumuje przy Terminalu Promowym Westerplatte.
06.04.2022

PGE opublikowało lokalizacje nowych farm wiatrowych

PGE opublikowało mapę obrazującą lokalizacje obszarów, na których koncern chce budować kolejne morskie farmy wiatrowe.
31.01.2022

Chcą oczyścić Bałtyk z niewybuchów. W Trójmieście powstaje międzynarodowy ośrodek referencyjny, który wie z kim i jak to zrobić [WIDEO]

Inicjatorem powołania i rozwoju międzynarodowego ośrodka referencyjnego w zakresie zatopionej broni chemicznej z siedzibą w Trójmieście jest Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). W dyskusji o kształcie ośrodka udział wzięło 25 potencjalnych partnerów: przedstawicieli instytucji, biznesu, agend rządowych i nauki. Ośrodek ma szanse powstać z początkiem 2023 roku.
27.01.2022

Szwedzka armia potwierdza, że rosyjskie okręty opuszczają Bałtyk

Okręty marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej zmierzają w kierunku Cieśnin Duńskich, aby opuścić Morze Bałtyckie - oświadczyło w poniedziałek szwedzkie wojsko. Armia Szwecji w weekend wzmocniła swoją obecność na strategicznej wyspie Gotlandia.
17.01.2022

Hub Wodorowy w Porcie Gdynia. Jest konsensus i wstępny plan działań [WIDEO, GALERIA]

Port Gdynia planuje wodorową rewolucję. We wtorek, 14 grudnia, na temat projektu dyskutowali w siedzibie portu członkowie zarządów działających w Gdyni terminali oraz innych potencjalnie zaangażowanych w projekt firm.
15.12.2021

Zderzenie statków na Bałtyku. Dwóch załogantów Scot Carrier pod wpływem alkoholu

Szwedzkie służby podały, że badają możliwość postawienia brytyjskiej załodze statku, który przedwczoraj w nocy zderzył się z duńską jednostką na Bałtyku, zarzutów rażącego zaniedbania oraz prowadzenia statku pod wpływem alkoholu. W wypadku zginął jeden Duńczyk, drugi wciąż jest uznawany za zaginionego.
14.12.2021

Szwecja. Dwa frachtowce zderzyły się na Morzu Bałtyckim; trwa akcja ratunkowa

W poniedziałek na Morzu Bałtyckim w miejscu oddzielającym należącą do Danii wyspę Bornholm od wybrzeży Szwecji doszło do zderzenia dwóch frachtowców - poinformowało duńskie Centrum Wspólnych Operacji Obronnych (JOC),
13.12.2021

W przewróconym do góry dnem statku znaleziono zwłoki marynarza

We wnętrzu duńskiego statku handlowego Karin Hoy, który przewrócił się do góry dnem w cieśninie między Bornholmem a szwedzkim miastem Ystad, znaleziono ciało marynarza. Drugi członek załogi pozostaje zaginiony - poinformowała w poniedziałek Szwedzka Administracja Morska.
13.12.2021

Na pokładzie przewróconego na Bałtyku statku było dwóch Duńczyków

Na pokładzie frachtowca, który przewrócił się do góry dnem w cieśninie między Bornholmem a szwedzkim miastem Ystad, było dwóch Duńczyków - potwierdził właściciel statku. Trwa akcja poszukiwawcza, prokuratura wszczęła dochodzenie
13.12.2021

Powstaną połączenia transgraniczne łączące wyspy energetyczne w Danii

Aby duńskie wyspy energetyczne na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim mogły w pełni funkcjonować, konieczny jest rozwój infrastruktury przesyłowej. Kluczowe będą połączenia transgraniczne, dzięki którym kraje Europy będą mogły w pełni konsumować energię w wiatru.
24.11.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”
19.11.2021

MEW/Baltic Pipe: portowe opowieści

Dla niektórych czytelników w dużej mierze niezrozumiałym może być zestawianie w publikacjach obu tych projektów. Z jednej strony mamy bowiem rurę, jak niektórzy wywodzą, a z drugiej wiatraki na morzu. Na pierwszy rzut oka faktycznie może dziwić porównywanie tych inwestycji, ale niestety analizując historię Baltic Pipe, a teraz marketingowe przymiarki do Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce, można odnaleźć wiele niepokojących i negatywnych dla interesów Polski prawidłowości, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo
28.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Duńczycy oczekują dodatkowego gigawata morskiej energii wiatrowej z Bornholm Energy Island

Duńskie Ministerstwo Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej zwróciło się do Energinet o rozszerzenie obecnych obszarów studium wykonalności w lokalizacji Bornholm Energy Island na Morzu Bałtyckim, co pozwoliłoby na zainstalowanie 1 GW więcej mocy, a także stałoby się nowym miejscem, w którym Projekt Hesselø mógłby zostać zbudowany.
19.10.2021

Local Content: Baltic Pipe przestrogą dla Morskich Farm Wiatrowych?

W niniejszej publikacji autorzy przybliżą czytelnikowi regulacje prawne oraz samą inwestycję służącą do dywersyfikacji źródła energii pochodzącego z gazu, czyli Baltic Pipe. Przedstawimy również udział polskiego local content w tej inwestycji, skupiając się tylko na części ww. gazociągu biegnącej po dnie Morza Bałtyckiego. Powyższe ma na celu pokazanie pewnych bardzo niepokojących analogii dotyczących Baltic Pipe w odniesieniu do planowanych inwestycji na polskich obszarach morskich, związanych z energetyką wiatrową.
14.10.2021

8. Międzynarodowy Kongres Morski. Eksperci: nie jesteśmy gotowi na MFW

Podczas panelu poświęconemu uwarunkowaniom prawnym zaangażowania portów w sektor morskich farm wiatrowych na 8. Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie, eksperci zwracali uwagę, że brakuje nam odpowiednich regulacji.
16.09.2021

Prawne ramy polskiego łańcucha dostaw przy budowie MFW na Bałtyku

Budowa morskich farm wiatrowych (MFW) w polskiej strefie ekonomicznej nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Przechodzimy z pytania „czy?” na pytania: „kiedy?” i „z jakim udziałem polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw?”, czyli jaki wpływ na budowę MFM na Bałtyku będzie miał tzw. local content.
13.09.2021

Rząd duński szuka partnera do budowy wyspy energetycznej na Morzu Północnym

Duńska Agencja Energetyczna zaprosiła potencjalnych oferentów do udziału w spotkaniu w ramach już drugiego dialogu rynkowego dotyczącego budowy sztucznej wyspy energetycznej na Morzu Północnym.
09.09.2021

Wycieczkowiec Artania zawinął do Portu Gdynia [foto, wideo]

We wtorek rano do Portu w Gdyni przybył 230-metrowy wycieczkowiec Artania. Statek zacumował przy Nabrzeżu Francuskim. To pierwsze zawinięcie cruisera do Gdyni w tym roku.
18.08.2021

Żagle 2021. Nagroda za 32-letnią włóczęgę po morzach i oceanach

– To wyjątkowe nagrody, ważne dla środowiska żeglarskiego nie tylko w Szczecinie, ale i w całej Polsce – mówi Magdalena Kiełbasa, reprezentująca Technologie Tworzyw Sztucznych podczas wręczenia Międzynarodowych Nagród Żeglarskich podczas Żagli 2021.
04.08.2021

Czarter – „safe port”. Część II

Część I opracowania – Czarter - "safe port", oparta została w dużej części na przełomowym precedensie Izby Lordów – „The Evia (No. 2)” [1982] 2 Lloyd’s Rep 307.
02.08.2021

Budowa Baltic Pipe w Danii pozostanie zawieszona na dwóch odcinkach

Wschodnia Jutlandia i zachodnia część wyspy Fionia (Fyn) to odcinki Baltic Pipe, na których budowa gazociągu pozostanie zawieszona do uzyskania nowej decyzji środowiskowej - poinformował w poniedziałek budujący gazociąg duński operator przesyłowy Energinet.
28.06.2021

Gaz-System rozpoczął układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim

W dniu 27 czerwca Castorone – jeden ze statków morskich odpowiedzialnych za ułożenie gazociągu podmorskiego między Polską, a Danią, rozpoczął układanie Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim.
28.06.2021

Śmigielski: Polski offshore wind nie powstanie bez portów, ale czy skorzystają polskie porty? [WYWIAD]

Transformacja energetyczna Polski zwróciła się w kierunku Morza Bałtyckiego – na jego wodach powstaną morskie farmy wiatrowe. Na znaczeniu zyskała branża morska. Mamy ambicje, by zbudować własny port instalacyjny oraz porty serwisowe. O ile Polska jest na dobrej drodze do rozwoju offshore wind, to pojawia się dużo niewiadomych dotyczących infrastruktury portowej. Rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
21.06.2021

Zasłużonym dla Polski Morskiej i Pomorza

W niedzielę przedstawiciele pomorskich społeczności, Marynarki Wojennej RP oraz Polskiej Marynarki Handlowej, morskich uczelni i organizacji społecznych, którym bliskie są związki Polski z Bałtykiem spotkali się na Cyplu w Rewie, gdzie znajduje się Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza.
16.06.2021

Nowe konsorcjum rozważa budowę stacji bunkrowania na Bornholmie

Bornholm Bunker Hub, nowe międzynarodowe konsorcjum żeglugowe, zostało uruchomione w celu zbadania możliwości stworzenia na Bornholmie stacji bunkrowania z ekologicznym paliwem żeglugowym.
15.06.2021

Szczegóły uruchomienia przez Irish Ferries serwisu Dover-Calais [Podsumowanie tygodnia 24/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o starcie sprzedaży biletów na serwis Dover-Calas na platformie Irish Ferries. Irlandzki przewoźnik już niedługo zacznie obsługiwać rejsy na tej popularnej trasie.
15.06.2021

Wspólna oferta DFDS i P&O Ferries na popularnej trasie [Podsumowanie tygodnia 22/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o współpracy firm P&O Ferries oraz DFDS. Ma ona zaowocować lepszą ofertą, z której korzystać będą klienci frachtowi na trasie Dover-Calais.
01.06.2021

Zawieszono poszukiwania rybaka z duńskiego kutra, który dryfował na Bałtyku na wysokości Ustronia Morskiego

Poszukiwania rybaka z duńskiego kutra, który dryfował na Bałtyku na wysokości Ustronia Morskiego, zostały zawieszone. Decyzja o tym, czy akcja będzie dalej prowadzona, podjęta zostanie w najbliższym czasie, po konsultacjach m. in. z Ministerstwem Spraw Zagranicznych – powiedział dyrektor służby SAR Sebastian Kluska.
20.05.2021

Nowy kapitan Zawiszy Czarnego

W sobotę, 15 maja 2021, został mianowany nowy kapitan żaglowca szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego sy Zawisza Czarny.
17.05.2021

Rośnie konkurencja na trasach z/do Irlandii [podsumowanie tygodnia 19/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o rosnących ciągle możliwościach przewozowych na trasach z/do Irlandii oraz nowym graczu na trasach promowych na Baleary.
11.05.2021

Region Morza Bałtyckiego, współpraca i zrównoważony rozwój pod projektowym parasolem

Społeczności Regionu Bałtyckiego intensywniej niż dotąd będą w najbliższej dekadzie działać wspólnie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Takie cele i zdania wyznacza „Baltic 2030 Action Plan”. Lokalne samorządy i organizacje otoczenia biznesu, które chcą się zaangażować we wspólne przedsięwzięcia będą działały pod parasolem wsparcia partnerów projektu Umbrella 2.0.
28.04.2021

"Tagesspiegel": co się stanie z milionami ton amunicji zatopionej po wojnie?

W Morzu Północnym i Bałtyckim leży około 1,6 mln ton amunicji pozostałej po wojnach światowych. Naukowcy obawiają się poważnych szkód środowiskowych, posłowie dyskutują o możliwości odzyskania "tykających na dnie morza bomb zegarowych" - pisze we wtorek dziennik "Tagesspiegel".
20.04.2021

Prace projektowe przy Bornholm Energy Island idą pełną parą

Dania zatwierdziła niedawno budowę dwóch wysp energetycznych, odpowiednio na Morzu Bałtyckim i Północnym, połączonych z morskimi farmami wiatrowymi, które łącznie mogą zapewnić 5 GW mocy do 2030 roku. Zlecono projekt podmorskich tras energetycznych.
17.04.2021

Poznaliśmy laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

2020 rok doceniony – właśnie przyznano 9 Nagród Żeglarskich dla najlepszych żeglarzy z Pomorza Zachodniego i Przedniego. Gratulujemy laureatom oraz wszystkim nominowanym i życzymy pomyślnych wiatrów na szerokich wodach mórz i oceanów.
29.03.2021

Nord Stream 2 to projekt szkodliwy dla bezpieczeństwa całej UE?

Dwustronne stosunki między Rosją a Niemcami oraz krótkoterminowe zyski kilku firm nie mogą przesłonić faktu, że Nord Stream2 to projekt szkodliwy dla bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej, - ocenił w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński
22.02.2021

Orsted i „zielony” wodór z wiatraków na morzu

Orsted, partner PGE w projektach morskich farm wiatrowych, angażuje się na dużą skalę w instalacje do produkcji „zielonego” wodoru. W wizji duńskiego koncernu, w zeroemisyjnej gospodarce to co nie da się zelektryfikować, będzie napędzane „zielonym” wodorem.
21.02.2021

Stany Zjednoczone nie wprowadzą nowych sankcji za Nord Stream 2

Departament Stanu USA nie zdecydował się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2; na listę sankcyjną wpisano jedynie barkę Fortuna i jej właściciela KWT-Rus – podały w sobotę Radio Swoboda i agencja Bloomberg.
20.02.2021

Rosyjskie statki wznowiły budowę Nord Stream 2

Na Morzu Bałtyckim u wybrzeży wyspy Rugia rosyjskie specjalistyczne jednostki pływające wznowiły budowę gazociągu Nord Stream 2. Kilkanaście rosyjskich statków kursuje między wyspami Rugia i Bornholm. Drugi tuzin jest na kotwicy około 25 km na południe od wyspy Bornholm - informuje w piątek portal NDR.
19.02.2021

Szczecin i Świnoujście – praca zespołowa, czyli jak osiągnąć sukces w biznesie portowym

Szczecin i Świnoujście, a w zasadzie Zespół Morskich Portów Szczecin – Świnoujście to organizm gospodarczy kierowany przez jeden zarząd. Taki model organizacji pozwala na prowadzenie wspólnej polityki planistycznej, inwestycyjnej i operacyjnej. Na konkurencyjnym rynku portowym jest to niezaprzeczalnym atutem, zapewniającym ugruntowaną pozycję z dobrymi perspektywami na przyszłość nie tylko dla samych portów, ale również i korzystających z nich statków.
15.02.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Wraz ze zwiększającym się wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) rośnie zainteresowanie potencjałem energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współpraca regionalna w tej dziedzinie będzie sprzyjać realizacji polityki klimatycznej UE oraz – poprzez rozbudowę połączeń elektroenergetycznych – przyczyni się do rozwoju bardziej konkurencyjnego rynku energii elektrycznej nad Bałtykiem. Stwarza to szanse dla Polski, której inwestycje w morską energetykę wiatrową nie tylko pomogą ograniczyć emisje, ale też umożliwią dynamiczny
08.02.2021

W Danii powstanie pierwsza na świecie sztuczna wyspa energetyczna

Dania wybuduje na Morzu Północnym pierwszą na świecie wyspę produkującą i magazynującą energię elektryczną ze źródeł odnawialnych - poinformowało w czwartek duńskie ministerstwo klimatu, energii i zaopatrzenia po uzyskaniu zgody parlamentu.
04.02.2021

Kołobrzeg - mały port z dużymi perspektywami (wywiad)

Położony u ujścia Parsęty port i osada były istotnym ośrodkiem morskim już w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Kołobrzeg był głównym portem państwa rządzonego przez Piastów i zapewniał kontakty gospodarcze ze Skandynawami. Stąd pomorski książę Racibor I (lennik Bolesława Krzywoustego) zorganizował wyprawę wojenną z flotą 650 okrętów na ludność zamieszkująca Konungahela (dziś okolice Bornholmu). Od XIV w Kołobrzeg był bardzo aktywny gospodarczo i działał w ramach Hanzy. Miasto i port miały swój czas aktywności gospodarczej
03.02.2021

Bornholm sercem morskich farm wiatrowych na Bałtyku?

W listopadzie 2019 roku Ørsted przedstawił swoją wizję wykorzystania położonej na Morzu Bałtyckim duńskiej wyspy Bornholm jako hubu łączącego morskie farmy wiatrowe, czyniąc z niej centralny punkt proponowanego nowego połączenia między Danią a Polską. W ubiegłym tygodniu, prezesi elektroenergetycznych systemów przesyłowych Niemiec - 50Hertz i Danii - Energinet, podpisali list intencyjny w tej sprawie zakładający stworzenie "Bornholm Energy Island".
27.01.2021

Statek rosyjski budujący Nord Stream 2 jest na wodach duńskich

Rosyjski statek, który ma dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 na duńskich wodach Bałtyku, jest już w tym sektorze mimo groźby nowych sankcji amerykańskich – poinformowały w niedzielę serwisy monitorujące położenie statków na morzach.
24.01.2021

Niemcy: to co się dzieje wokół NS2, to hańba i polityczna korupcja

Niemiecka europosłanka z partii Zielonych, Viola von Cramon w rozmowie z PAP z oburzeniem komentuje wznowienie budowy gazociągu Nord Stream 2. Inwestycję nazywa dźwignią geopolitycznych wpływów Putina i "antyeuropejskim projektem".
14.01.2021

Statek do układania rur Nord Stream 2 wrócił do Kaliningradu

Statek do układania rur „Akademik Czerski” po kilku dniach postoju w pobliżu niedokończonego odcinka Nord Stream 2 ponownie zbliża się do portu w Kaliningradzie, wynika z danych systemu pozycjonowania statków MarineTraffic.
12.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.