• <

Trzęsienie ziemi na północy Polski wstrząsnęło Bornholmem

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Trzęsienie ziemi na północy Polski wstrząsnęło Bornholmem

Partnerzy portalu

Trzęsienie ziemi na północy Polski wstrząsnęło mieszkańcami Bornholmu, wyspy leżącej w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, około 150 kilometrów od epicentrum. Informacje na ten temat podała duńska telewizja TV 2/Bornholm, powołując się na dane Państwowej Służby Geologicznej Danii i Grenlandii, które szacują magnitudę wstrząsów na 2,3 w skali Richtera.

Jak informuje profesor Trine Dahl-Jensen, ekspert z Narodowej Służby Geologicznej Danii i Grenlandii (Geus), trzęsienie ziemi wystąpiło w sobotę o godzinie 14:57 czasu duńskiego.

Relacje miejscowych mieszkańców oraz doniesienia medialne wskazują, że wstrząsy na Bornholmie były odczuwalne falami i powodowały wibracje okien, ścian oraz silosów w porcie w Nexø. Choć nie zgłaszano żadnych ofiar, pojawiły się straty materialne, takie jak pęknięcia ścian domów na wyspie.

Przyczyna tego trzęsienia ziemi wciąż pozostaje nieznana, a duńskie władze prowadzą dochodzenie w tej sprawie. Ciekawostką jest, że analizuje się również możliwy związek tych wstrząsów z ćwiczeniami wojskowymi Anakonda-23, które odbywają się w Polsce. W tych manewrach bierze udział ponad 12 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset żołnierzy z państw NATO i krajów partnerskich.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.