• <
mewo_2022

DNV szuka rozwiązania problemu trzęsień ziemi na MFW

zk

01.05.2023 10:20
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas DNV szuka rozwiązania problemu trzęsień ziemi na MFW

Partnerzy portalu

DNV rozpoczęło realizację wspólnego projektu branżowego (joint industry project - JIP) w celu zwiększenia bezpieczeństwa w procesie projektowania morskich farm wiatrowych w rejonach narażonych na trzęsienia ziemi.


Tak zwany ACE2 JIP jest kontynuacją projektu "Alleviating Cyclone and Earthquake Challenges" (ACE) i będzie dogłębnie badał kwestie związane z występowaniem trzęsień ziemi, które nie zostały przeprowadzone w pierwszym projekcie.

Szczególnymi kwestiami, które zostaną poruszone w ramach ACE2 JIP są aspekty geotechniczne, takie jak tłumienie i upłynnianie, statki instalacyjne typu jack-up, szczegółowe analizy obciążeń sejsmicznych oraz specyficzne potrzeby Tajwanu i Japonii.

Wyniki zostaną wykorzystane do aktualizacji zalecanej procedury DNV-RP-0585 Seismic design for wind power plants z uwzględnieniem najnowszych opinii klientów i najnowszej dostępnej wiedzy, czytamy w informacji na stronie firmy DNV.

- Patrząc na prognozy dotyczące zainstalowanej mocy morskiej energetyki wiatrowej na świecie, spodziewamy się, że w kolejnej dekadzie Europa zostanie wyprzedzona przez Azję, a w latach 40-tych Amerykę Północną -  powiedział Kim Sandgaard-Mørk wiceprezes wykonawczy ds. certyfikacji energetyki odnawialnej w DNV.

- Zwłaszcza w Azji i USA turbiny wiatrowe i podstacje morskie, muszą być zaprojektowane tak, aby sprostać trudnym warunkom, takim jak trzęsienia ziemi. Ten wspólny wysiłek branży zwiększy wytrzymałość finansową przyszłych farm wiatrowych w strefach trzęsień ziemi - dodał Sandgaard-Mørk.

Firmy, które dołączyły do DNV podczas kick-off meeting to CDEE, Equinor, Jan de Nul, Kajima, Obayashi, Ørsted, Penta-Ocean, Shell, Shimizu, Siemens Gamesa, Taisei, Van Oord i Vestas.

- Japonia ma szóstą najdłuższą linię brzegową na świecie z ambitnymi celami rządowymi, aby zainstalować 10 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 roku. Dlatego tajfuny, trzęsienia ziemi i ryzyko tsunami powinny być przedmiotem szczególnej uwagi w cyklu życia projektu - powiedział Marcus Klose, szef sekcji konstrukcji stalowych w DNV.Źródło: offshore-energy.biz

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.