• <
smartre_2023

Rosyjski statek na zlecenie spółki Nord Stream rozpocznie badania zniszczonych gazociągów

zk

27.10.2022 22:42 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosyjski statek na zlecenie spółki Nord Stream rozpocznie badania zniszczonych gazociągów

Partnerzy portalu

Rosyjski statek na zlecenie spółki Nord Stream rozpocznie badania zniszczonych gazociągów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nefrit/Marine Traffic

Rosyjski statek na zlecenie spółki Nord Stream wpłynął na Morze Bałtyckie, by zbadać zniszczone gazociągi - podała w czwartek szwedzka marynarka wojenna. W tym regionie siły zbrojne Szwecji wzmocniły swoją obecność.

"O ich planach (Nord Stream) wiemy od pewnego czasu" - podkreślił rzecznik szwedzkiej marynarki wojennej Jimmie Adamsson. Wskazał jednocześnie, że choć do wycieków doszło w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej, są to wody międzynarodowe. "Nie możemy zabronić obecności innym jednostkom" - stwierdził.

Według szwedzkiej telewizji SVT rosyjską jednostką, która będzie przeprowadzać badania jest statek "Nefrit".

W czwartek po południu właściciel gazociągów, mająca siedzibę w Szwajcarii rosyjsko-niemiecka spółka Nord Stream AG, potwierdziła obecność swoich przedstawicieli na Bałtyku. Jak napisano w komunikacie, eksperci na specjalnie wyposażonym wyczarterowanym statku w ciągu 24 godzin po wykonaniu prac kalibracyjnych będą w stanie rozpocząć badania uszkodzonego obszaru. Według szacunków zajmie to około 3-5 dni.

W środę szwedzka marynarka wojenna poinformowała o przeprowadzeniu w tym tygodniu z własnej inicjatywy dodatkowych badań w miejscu domniemanego wybuchu przy Nord Stream, niezależnie od śledztwa szwedzkiej prokuratury. Na morzu pracują dwa trałowce HMS Vinga och HMS Sturko mające zdolność rozpoznawania i unieszkodliwiania min. Nie ujawniono szczegółów.

Oddzielne badania miejsc uszkodzeń Nord Stream przeprowadziły również władze Danii oraz Niemiec.

Do uszkodzeń dwóch gazociągów Nord Stream 1 oraz 2 doszło pod koniec września na dwóch obszarach, na południowy wschód od Bornholmu oraz na północny wschód od tej wyspy. Część pęknięć ma miejsce w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.