Dania zatwierdziła niedawno budowę dwóch wysp energetycznych, odpowiednio na Morzu Bałtyckim i Północnym, połączonych z morskimi farmami wiatrowymi, które łącznie mogą zapewnić 5 GW mocy do 2030 roku. Zlecono projekt podmorskich tras energetycznych.
Duński operator systemu przesyłowego Energinet zatrudnił firmę Ramboll do zaprojektowania podmorskich tras energetycznych i miejsc wyładunku energii z przyszłej wyspy energetycznej na Morzu Bałtyckim do Danii i sąsiednich krajów.
Prace Ramboll tworzą podwaliny pod dalsze badania i zatwierdzenie projektu 2 GW Bornholm Energy Island.
Kolejnym krokiem w projekcie będzie przeprowadzenie środowiskowych badań, aby upewnić się, że wyspa energetyczna ma jak najmniej negatywnych skutków dla środowiska morskiego i otaczającej przyrody.
- Projekt ma duże znaczenie strategiczne, ponieważ jego wynik pomoże w podjęciu decyzji o imporcie i eksporcie energii z nowej wyspy energetycznej, a także o tym, w jaki sposób energia odnawialna z wysp połączy kraje. Będzie to miało zasadnicze znaczenie, gdy wszyscy Europejczycy będą potrzebować zielonej energii - powiedział Mikkel Benthien Kristensen, dyrektor wydziału ds. Ocen oddziaływania na środowisko w Ramboll.
Jednym z powodów, dla których Energinet wybrał tę firmę inżynieryjną, architektoniczną i konsultingową, było bogate doświadczenie firmy Ramboll w planowaniu tras kablowych i badaniach środowiskowych. Firma realizowała projekty takie jak, połączenie międzysystemowe Viking Link między Jutlandią a Anglią oraz system przesyłowy gazu Baltic Pipe.
Tego typu projekty mają złożony i interdyscyplinarny charakter, dlatego są realizowane jako współpraca wielu różnych specjalistów.
Zespół projektowy Ramboll opiera się na 15 ekspertach z Ramboll w Danii, Szwecji i Niemczech.
Wyspy energetyczne reprezentują zupełnie nową erę energii odnawialnej i uczynią Danię liderem w zakresie zaawansowanego wykorzystania morskiej energii wiatrowej, twierdzą przedstawiciele Ramboll.
Projekty te mają kluczowe znaczenie, ponieważ zielona energia z wysp energetycznych może sprostać rosnącemu zużyciu energii elektrycznej w Danii, ale także w całej Europie.
PGE i Orsted z pozwoleniem lokalizacyjnym dla obszaru 45.E.1 dla morskich farm wiatrowych
PGNiG Upstream Norway nabyła udziały w kolejnych złożach gazu
Rząd przyjął uchwałę ws. finansowania budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu
52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej
Eolus wspiera odpowiedzialny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim
Rozwój energetyki wiatrowej. Biznes i edukacja