• <

Wynik wyszukiwania - "ramboll" - Wiadomości

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

Baltica 2 z pozwoleniami na budowę dla części morskiej – projekt ma już komplet pozwoleń

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2 realizowanego wspólnie przez PGE i Ørsted. Dotyczą one budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. To ostatnie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy.
16.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Wyspy energetyczne: jak zapewnić im konkurencyjność kosztową?

Wyspy energetyczne obiecują zaspokoić rosnące zapotrzebowanie świata na niedrogą, stabilną i odnawialną energię. John Ammentorp, dyrektor ds. krajowego rynku energii w Danii, bada sposoby zapewnienia konkurencyjności wysp energetycznych i pomaga przenieść tę przełomową koncepcję z deski kreślarskiej do rzeczywistości.
19.01.2024

W Gdyni powołano Polską Izbę Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW)

11 stycznia w Gdyni odbyło się Walne Zgromadzenie Założycielskie Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW). Statut nowopowstającego organu samorządu gospodarczego sygnowało 127 przedstawicieli przedsiębiorstw prowadzących lub planujących działalność w zakresie produkcji komponentów, świadczenia usług, handlu lub budownictwa dla sektora morskiej energetyki wiatrowej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Nowo powołana Izba będzie pierwszym w Polsce samorządem gospodarczym dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.
15.01.2024

Finlandia stawia na farmy w Zatoce Botnickiej. Robi to szybko i sprawnie

Rząd fiński udzielił pozwoleń na badania lokalizacyjne dla dwóch nowych akwenów projektowych Ilmatar Offshore, Bothnia i Bothnia West. W fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej powstaną morskie farmy wiatrowe. Ilmatar Offshore wyznaczył dwa nowe obszary odpowiednie dla wykorzystania energetyki wiatrowej w fińskiej strefie ekonomicznej. Akweny na które zainstalowane zostaną MFW Bothnia i Bothnia West i znajdują się na środku Zatoki Botnickiej, około 100 kilometrów od zachodniego wybrzeża Finlandii.
24.10.2023

Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies po raz dwunasty [WIDEO]

Wciąż nie cichą echa po międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies. Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej już po raz 12. udowodniło, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu eventów związanych z rozwojem gospodarczym sektora MEW w naszym regionie.
03.10.2023

Gdynia: Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies już 20-21 września

Już w przyszłym tygodniu po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) zgromadzi przedstawicieli przemysłu offshore wind z całej Europy w Gdyni – sercu bałtyckiej gospodarki morskiej. Konferencja Offshore Wind – Logistics & Supplies stała się nieodłącznym punktem w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem sektora MEW w naszym regionie.
12.09.2023

12 edycja Międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies

Po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej organizuje w Gdyni – jednym z centrów bałtyckiej gospodarki morskiej, wielkie spotkanie przemysłu offshore wind z całej Europy.
10.09.2023

PSEW: Czego potrzebuje II faza offshore wind?

Morska energetyka wiatrowa – nowe otwarcie w Serocku. Czego potrzebuje II faza? Kolejny panel otwiera nam „okno” na morski wiatr, ale ten który powstanie bliżej 2030 r. Chodzi więc o farmy wiatrowe na Bałtyku w drugim rozdaniu. Moderatorem tego panelu był Jarosław Wajer, Partner, P&U CESA Leader, EY Polska. #PSEW2023
21.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak przygotować infrastrukturę?

Trzeci panel dyskusyjny podczas Kongresu Polskie Porty 2030 był poświęcony infrastrukturze portowej oraz dostępowej.
02.06.2023

PTMEW Offshore Wind Energy Cup 2023

21 i 22 maja odbyły się tegoroczne regaty PTMEW Offshore Wind Energy Cup w Sopocie. Celem imprezy, poza zmaganiami o charakterze sportowym, jest integracja branży morskiej energetyki wiatrowej i to właśnie zespoły związane z firmami z tego sektora biorą udział w imprezie.
29.05.2023

Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Duński podmiot doradczy Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Windanker, która powstanie na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. Umowę w tym zakresie podpisali przedstawiciele Duńczyków z hiszpańskim inwestorem Iberdrolą.
18.03.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Gaz-System rozpoczął badania w Zatoce Gdańskiej dla infrastruktury terminalu FSRU. Wiadomo, kiedy otwarcie

Trwają badania geofizyczne i geologiczne w Zatoce Gdańskiej w ramach projektu infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU - poinformował we wtorek Gaz-System.
31.01.2023

Fiński inwestor offshore wind stawia na duńskie doświadczenie w pracach nad OOŚ

Fiński deweloper projektów offshore wind wybrał konsultantów duńskiej firmy Ramboll do prac nad oceną oddziaływania na środowisko (OOŚ) dla projektu, który będzie zlokalizowany na obszarze Stormskär i Väderskär, na północ od Wysp Alandzkich.
30.12.2022

Eksperci przygotują koncepcję produkcji wodoru na Morzu Północnym

Konsorcjum NortH2, w skład którego wchodzą inwestorzy Eneco, RWE, Equinor i Shell, we współpracy z Gasunie zbada możliwości skoordynowania projektów produkcji, przesyłu i magazynowania zielonego wodoru w warunkach morskich. Koncepcję przygotują konsultanci z uznanej firmy Ramboll.
29.12.2022

Amerykańska farma offshore wind będzie zbudowana na niemieckich fundamentach

Celem USA jest osiągnięcie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Ten ambitny projekt będzie wymagał dużej liczby komponentów wiatrowych, których nie zapewni dopiero rozwijający się lokalny rynek.
26.12.2022

Ramboll uruchamia centrum energetyki wiatrowej w Holandii

Firma Ramboll, która w ciągu ostatnich dwóch lat zdążyła zaistnieć na rynkach energetyki wiatrowej w USA, Japonii, Hiszpanii i Polsce, tworzy centrum wiatrowe w Holandii.
07.12.2022

Bałtyk może dać Polsce trzy razy więcej energii niż zakładano

Polska posiada wielokrotnie większy niż zakładano potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 r. taka energia mogłaby zaspokajać blisko 60 proc. naszego zapotrzebowania na prąd – czytamy w raporcie „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce” na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
17.11.2022

Nowy potencjał Bałtyku: 33 GW mocy i 20 nowych obszarów pod morskie farmy wiatrowe (raport)

Polska posiada potencjał MEW na poziomie 33 GW – takie szacunki wynikają z konferencji Offshore Wind Poland. Nowy raport PSEW wskazuje także 20 nowych obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu terytorialnym. Jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostanie wykorzystany, morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%, co bez wątpienia stanowi szansę dla polskiej gospodarki.
16.11.2022

Ramboll przygotuje studium wykonalności dla morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi

Estońska firma Utilitas Wind zleciła wykonane oceny technicznej i ekonomicznej wykonalności morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi na wodach w Estonii. Pierwsze analizy będą znane na początku 2023 roku.
26.10.2022

Dzień Kariery Offshore 2022 – Catch the big fish!

Zbliża się pierwsza edycja Dnia Kariery Offshore na Politechnice Gdańskiej. To świetna okazja, by porozmawiać z przedstawicielami firm działających w sektorze odnawialnych źródeł energii, ale i ważny krok w wyborze ścieżki kariery. Zapraszamy studentów i absolwentów oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką morskiej energetyki wiatrowej, które chcą budować zawodową karierę w jednym z najszybciej rozwijających się obecnie sektorów energetyki w Europie.
17.10.2022

Ramboll i Primo Marine pomogą przy trasach kablowych dla duńskich wysp energetycznych

Duński Ramboll i holenderski Primo Marine zapewnią usługi konsultacyjne obejmujące podmorskie trasy kablowe dla dwóch wysp energetycznych planowanych w Danii. Wartość kontraktów przyznanych przez operatora Energi wynosi 828 362 euro.
02.09.2022

Ørsted i PGE wybrały wykonawcę projektu budowlanego Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Polska spółka duńskiej grupy doradczo-inżynieryjno-projektowej Ramboll wspólnie z polskim biurem projektowym Projmors przygotuje projekt budowlany dla obu etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 2 i Baltica 3, którą wspólnie realizują Ørsted i Grupa PGE. Wykonawca odpowiadać będzie także za przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę dla części morskiej projektu MFW Baltica.
23.08.2022

Otwarta Akademia Baltic Windustry zaprasza na wykład otwarty

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej i Związek Uczelni Fahrenheita zapraszają na wykład otwarty dr. inż. Dawida Augustyna pt. "Projektowanie i obsługa konstrukcji wsporczych morskich turbin wiatrowych, z uwzględnieniem technologii Digital Twin".
07.06.2022

Uwierzmy w Bałtyk i jego ogromny potencjał dla morskiej energetyki wiatrowej

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Przy odpowiednich warunkach oraz wsparciu, wiatr z Bałtyku przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz obniży ceny energii. To też wzmocnienie polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska może być liderem rozwoju MEW w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie – trzeba tylko odpowiednio oszacować, następnie wykorzystać drzemiący w Bałtyku potencjał. Zakładane obecnie 11GW ju
11.05.2022

Bornholm będzie bunkrował ekologiczne statki

W Porcie Roenne na duńskiej wyspie Bornholm na Bałtyku najpóźniej w 2025 roku pojawi się możliwość bunkrowania statków ekologicznymi paliwami.
07.04.2022

Europa zwiększa efektywność technologii offshore

Unia Europejska chce stanąć na podium w wyścigu o neutralność klimatyczną. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu jest opracowanie narzędzi, które mają pozwolić na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych.
12.09.2021

Badania środowiskowe dla sektora offshore. Nowy rozdział współpracy pomiędzy UMG, a firmą MEWO SA

W dniu 15 lipca na pokładzie fregaty szkolnej Dar Młodzieży rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, prezes MEWO SA Paweł Gajewski oraz wiceprezes MEWO SA Michał Głuszczyński podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy uniwersytetem, a firmą MEWO SA.
19.07.2021

Prace projektowe przy Bornholm Energy Island idą pełną parą

Dania zatwierdziła niedawno budowę dwóch wysp energetycznych, odpowiednio na Morzu Bałtyckim i Północnym, połączonych z morskimi farmami wiatrowymi, które łącznie mogą zapewnić 5 GW mocy do 2030 roku. Zlecono projekt podmorskich tras energetycznych.
17.04.2021

Jest umowa na projektowanie gazociągu do terminalu LNG na Zatoce Gdańskiej

GAZ-SYSTEM podpisał z ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. umowę na wykonanie dokumentacji projektowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego dla gazociągu Gustorzyn – Wicko. Nowa inwestycja jest związana z realizacją projektu pływającego Terminalu LNG typu FSRU, planowanego w Zatoce Gdańskiej.
07.01.2021

Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)

Będzie miał 18 km długości i powstanie 40 m pod powierzchnią Bałtyku. Budowa najdłuższego na świecie podwodnego tunelu ułożonego na dnie morza z gotowych segmentów właśnie się rozpoczęła. Ma połączyć Niemcy i Danię już w 2029 roku.
22.10.2020

Kolejne firmy do nadzorowania budowy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe wybrane

Następni eksperci dołączają do prac przy budowie podmorskiego odcinka Baltic Pipe. Spółka podpisała umowy z firmami, które zapewnią usługi nadzoru inwestorskiego oraz środowiskowego podczas prac budowlano-montażowych na dnie morza oraz w miejscach tzw. lądowania gazociągu w Polsce i w Danii.
07.08.2020

Baltic Pipe z decyzją środowiskową na polskich wodach

Projektowany gazociąg Baltic Pipe ma już decyzję środowiskową przebiegu na polskich obszarach morskich - poinformował w poniedziałek PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
25.11.2019

Baltic Pipe – kolejna tura konsultacji społecznych na Pomorzu

W Niechorzu i Trzebiatowie 19 lutego 2019 r. odbyły się spotkania konsultacyjne dotyczące realizacji podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Przedstawiciele GAZ-SYSTEM omówili aspekty techniczne, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne inwestycji oraz jej wpływ na funkcjonowanie społeczności lokalnych. W spotkaniach udział wzięli m.in. okoliczni mieszkańcy oraz władze samorządowe. W Rewalu 20 lutego odbyło się także spotkanie z przedstawicielami organizacji zrzeszających środowiska rybackie.
21.02.2019

Gaz-System: większość badań koniecznych do projektowania Baltic Pipe wykonana

Wstępna analiza środowiskowa dla gazociągu Baltic Pipe jest już przygotowywana, jesteśmy praktycznie na ukończeniu badań środowiska morskiego, znakomita część z nich, potrzebnych do projektowania, jest wykonana - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
04.08.2018

Baltic Ports Conference 2018 – gospodarka, finanse i energetyka

Przedstawiciele najważniejszych firm oraz organizacji z branży morskiej i transportowej spotkają się w dniach 6-7 września, 2018 roku, w Szczecinie, podczas tegorocznej edycji Baltic Ports Conference. Wydarzenie, organizowane przez Baltic Ports Organization oraz Port Szczecin-Świnoujście, od lat stanowi idealną platformę do wymiany wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy członkami sektora morskiego z regionu Morza Bałtyckiego oraz całej Europy.
25.07.2018

GAZ-SYSTEM rozpoczął badania dna Bałtyku w ramach projektu Baltic Pipe (wideo)

GAZ-SYSTEM rozpoczął badania dna Morza Bałtyckiego w ramach projektu Baltic Pipe. To jeden z najważniejszych etapów przed rozpoczęciem budowy gazociągu umożliwiającego transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach. Inwestycja ma być gotowa w 2022 r. Jak poinformował Mikkel Kristensen, który kieruje badaniami podmorskiej części projektu Baltic Pipe z ramienia spółki Ramboll, wykonawcy GAZ-SYSTEM, celem badań geofizycznych i geotechnicznych jest głównie rozpoznanie dna morskiego oraz
20.03.2018

Naimski: trasy Baltic Pipe już badane

Statki, które robią inwentaryzację na potrzeby raportu oddziaływania na środowisko, już pływają wzdłuż proponowanych tras gazociągu Baltic Pipe - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
11.12.2017

Duńska firma Ramboll zaprojektuje podmorski gazociąg Baltic Pipe

Duńska firma Ramboll wykona prace analityczne, badawcze i projektowe gazociągu Baltic Pipe, który po dnie Bałtyku połączy Danię i Polskę. Polski operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System poinformował w czwartek o podpisaniu odpowiedniej umowy z Ramboll.
03.08.2017

Jak zaangażować się w projekt Fehmarnbelt Fixed Link

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Ambasador Królestwa Danii w Polsce Thomas Østrup Møller, we współpracy z Ambasadą RP w Kopenhadze (WPHI), zapraszają do udziału w konferencji „Jak zaangażować się w projekt Fehmarnbelt Fixed Link”. Konferencja odbędzie się w środę 8 lutego w szczecińskim hotelu Radisson Blu, Plac Rodła 10.
26.01.2012

Grupa Ramboll w Porcie Gdańsk

26 września 2011 r. Port Gdańsk odwiedziła liczna delegacja reprezentująca grupę Ramboll. Przewodniczył jej dyrektor Ramboll Polska Sp. z o.o. Svend Erik Johansen.
30.09.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.