Konsorcjum NortH2, w skład którego wchodzą inwestorzy Eneco, RWE, Equinor i Shell, we współpracy z Gasunie zbada możliwości skoordynowania projektów produkcji, przesyłu i magazynowania zielonego wodoru w warunkach morskich. Koncepcję przygotują konsultanci z uznanej firmy Ramboll.
Ramboll ma za zadanie zbadać możliwość produkcji zielonego wodoru na morzu w skali gigawatowej w holenderskiej części Morza Północnego. Zakłada się, że morska instalacja będzie połączona z lądową infrastrukturą, za pomocą której wodór będzie rozprowadzany do klastrów przemysłowych w Niderlandach i Europie Północnej. Celem do 2040 roku jest zwiększenie do 10 GW mocy zainstalowanej elektrolizerów. Pozwoliłoby to na zwiększenie produkcji do 0,75 mln ton ekologicznego wodoru rocznie. Badana jest też opcja budowy elektrolizera na lądzie.
– Projekty wykorzystujące lądowe, a nie morskie elektrolizery są zazwyczaj tańsze - ale w miarę skalowania produkcji może się to zmienić. Dlatego dalsze badanie tej opcji ma sens – mówi Milko Binza Moussirou, starszy project manager w Ramboll.
Wśród rozważanych koncepcji znajduje się elektrolizer zainstalowany na platformie morskiej oraz bezpośrednio u podstawy turbin wiatrowych.
Ramboll będzie analizował możliwe do realizacji projekty farm wiatrowych, technologie elektrolizerów, koncepcje transportu wodoru, oraz opracuje oceny wpływu na środowisko, kalkulacje kosztowe, badania rynku i plany biznesowe dla każdej koncepcji.
Studium wykonalności zostanie zakończone w styczniu 2023 roku. Dokument będzie stanowić tło dla morskiej produkcji wodoru na Morzu Północnym w latach 2030-2035.
W 2022 roku europejski import skroplonego gazu z Rosji wzrósł o ponad jedną trzecią
Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej
Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim
Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii
BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną
Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych