• <
attis_konferecnja_2024

Finlandia stawia na farmy w Zatoce Botnickiej. Robi to szybko i sprawnie

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Finlandia stawia na farmy w Zatoce Botnickiej. Robi to szybko i sprawnie

Partnerzy portalu

Rząd fiński udzielił pozwoleń na badania lokalizacyjne dla dwóch nowych akwenów projektowych Ilmatar Offshore, Bothnia i Bothnia West. W fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej powstaną morskie farmy wiatrowe. Ilmatar Offshore wyznaczył dwa nowe obszary odpowiednie dla wykorzystania energetyki wiatrowej w fińskiej strefie ekonomicznej. Akweny na które zainstalowane zostaną MFW Bothnia i Bothnia West i znajdują się na środku Zatoki Botnickiej, około 100 kilometrów od zachodniego wybrzeża Finlandii.

Finlandia w ekspresowym tempie podeszła do lokalizacji MFW. W niespełna pół roku pojawiła się informacja, że Finlandia przygotowuje się do przetargów na dwie morskie farmy wiatrowe we wrześniu i październiku tego roku. Rząd fiński dotrzymał słowa. Dziś wiemy, że możemy się spodziewać uruchomienia dwóch kolejnych lokalizacji w 2024 r. Wyłonienie piątej lokalizacji nastąpi w przyszłym roku. Można założyć, że postępowanie będzie przeprowadzone sprawnie i bez poślizgów.

- Proces przetargowy na pierwszą morską farmę wiatrową przeprowadzony pod koniec ubiegłego roku pokazał, że Finlandia jest postrzegana jako atrakcyjne środowisko inwestycyjne zarówno dla firm krajowych, jak i międzynarodowych -  powiedział Juha S. Niemelä, dyrektor generalny Metsähallitus.

Plan zatwierdzony w 2021 r. – realizacja w 2023

Rząd fiński zatwierdził w 2021 roku model aukcji morskiej energetyki wiatrowej dla publicznych obszarów wodnych, zgodnie z którym Metsähallitus udostępnia tereny do wykorzystania przez spółki zajmujące się energetyką wiatrową. Tereny farm wiatrowych pozostają własnością państwa, a dochody z wynajmu stanowią część wyników raportowanych przez Metsähallitus państwu.

Metsähallitus to przedsiębiorstwo państwowe świadczące usługi w zakresie ochrony środowiska dla zróżnicowanej bazy klientów, od osób prywatnych po duże firmy – wyjaśnia firma na swojej stronie internetowej, podkreślając, że „W sposób zrównoważony wykorzystujemy państwowe obszary gruntowe i wodne, zarządzamy nimi i chronimy je, a także godzimy różne cele właścicieli, klientów i innych interesariuszy. W ten sposób zapewniamy każdemu – łącznie z przyszłymi pokoleniami – możliwość cieszenia się przyrodą i wartością, którą tworzy”.

- Zatoka Botnicka to ogromny akwen, który stwarza ogromny potencjał dla rozwoju energochłonnego przemysłu na sąsiednich obszarach  – powiedziała Anna Häger, kierownik regionalny w Ilmatar Offshore.

Z lasu na morze

IIlmatar, to firma energetyczna założona w Finlandii w 2011 r. Jest to również  niezależny producent energii, koncentrujący się wyłącznie na produkcji energii odnawialnej. Firma skupia się na kompleksowej działalności związanej energetyką odnawialną.

- Naszym celem jest rozwój, budowa i utrzymanie energetyki odnawialnej, zwłaszcza wiatrowej i słonecznej. Przejęcie odpowiedzialności za cały łańcuch wartości to unikalny model działania firmy energetycznej w Finlandii i krajach nordyckich – podkreśla Ilmatar Offshore na swojej stronie internetowej.

Firma zarządza kilkoma lądowymi regionalnymi farmami wiatrowymi. Wśród nich jest m.in. Piiparinmäki, z 41 turbinami o łącznej mocy 211 MW. Budowa rozpoczęła się w październiku 2019 r., a pierwsza instalacja turbiny została ukończona we wrześniu 2020 r. Od 2022 r. farma wiatrowa Piiparinmäki dostarcza ponad 700 GWh czystej energii rocznie.

Farma wiatrowa Rasakangas została oddana do komercyjnej eksploatacji 1 stycznia 2023 r. Farma Rasakangas zlokalizowana jest we wschodniej Ostrobothni, na zachód od Kurikka. Są to tereny leśne. Ponad drzewa od 130 m do 210 m wystają maszty z turbinami o łącznej mocy 48 MW.

- [Budowa morskiej farmy wiatrowej – MG] to kolejny krok, który podejmujemy w Ilmatar, aby wzmocnić naszą pozycję wiodącego niezależnego producenta energii w regionie nordyckim, a także oznaka naszej zdolności do rozwoju i przyjmowania długoterminowej perspektywy w stale zmieniającym się otoczeniu rynkowym – podkreśliła  Häger.

Zatoka Botnicka z wiatrowym potencjałem

Bothnia i Bothnia West stanowią największy obszar rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Finlandii, informuje Ilmatar. Koncesja lokalizacyjna obejmuje obszar prawie 2200 km2.

- W przybliżeniu można na [wyznaczonym akwenie – MG] umieścić farmę wiatrową o mocy ponad 6 GW. Oznacza to doskonałe możliwości rozwoju  elektryfikacji w Finlandii i Szwecji bez paliw kopalnych – podkreśla Jori Sihvonen, kierownik projektu ds. rozwoju podmorskiego Ilmatar w fińskiej WSE (wyłącznej strefie ekonomicznej).

Uzyskana licencja na badania oznacza, że można rozpocząć badania dna morskiego, szczegółowe pomiary i ocenę aktualnego stanu obszaru objętego projektem. Ilmatar rozpoczął już prace nad oceną oddziaływania na środowisko we współpracy z Ramboll Finland. Badania na wyznaczonych akwenach rozpoczną się na początku 2024 roku.

- Jeśli projekt zostanie zrealizowany, produkcja energii elektrycznej mogłaby rozpocząć się na początku lat 30. Aby zrealizować ten i inne projekty morskiej energetyki wiatrowej w WSE, Ilmatar, deweloper i niezależny producent energii, potrzebujemy teraz wytycznych rządowych dotyczących sposobu uzyskania wyłączności na faktyczne zagospodarowanie tych obszarów – mówi Jori Sihvonen.

Zatoka Botnicka to około 1395 km2, a głębokość wody waha się od 60 do 120 metrów. Bothnia Zachodnia zajmuje powierzchnię 803 km2, a głębokość wody waha się od 35 do 120 metrów.

Metsähallitus szacuje, że z MEW uzyska się ponad 6 GW mocy z pięciu planowanych lokalizacji. Akweny są usytuowane na zachód od wybrzeży Finlandii. Położone są na morzu w gminach Siikajoki, Hailuoto, Pyhäjoki i Raahe, Närpiö i Kristiinankaupunki.

- Po wstępnych analizach akweny te zostały wyznaczone jako odpowiednie dla morskiej energetyki wiatrowej i otrzymały pozwolenie od Fińskich Sił Obronnych, a po przedłożeniu lokalnym gminom inicjatyw w zakresie zagospodarowania przestrzennego obszarów objętych projektem prace są obecnie realizowane – informuje Metsähallitus.
Gminy Kristiinankaupunki i Närpiö włączą działania planistyczne do procesu gminnego po opublikowaniu projektu planu regionalnego dla Ostrobothni. Plan wojewódzki dotyczący energetyczno-klimatycznej dla Północnej Ostrobothni, obejmujący obszary pozostałych gmin, został już opublikowany.

Oprócz pięciu lokalizacji, które zostały ogłoszone w przetargu w latach 2023-2024, Finlandia zidentyfikowała także dwa kolejne obszary morskich farm wiatrowych na zachodnim wybrzeżu, o których dalszym zagospodarowaniu zadecyduje się później.

Fot. Depositphotos

Fot. Ilmatar Offshore

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.