• <
nauta_2024

Kolejny gracz w wyścigu o metanol. Wallenius Wilhelmsen potwierdza zamówienie na 12 ekologicznych samochodowców

rk

24.10.2023 14:53 Źródło: Wallenius Wilhelmsen
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Kolejny gracz w wyścigu o metanol. Wallenius Wilhelmsen potwierdza zamówienie na 12 ekologicznych samochodowców

Partnerzy portalu

Fot. Wallenius Wilhelmsen

Mająca siedzibę w Norwegii firma z branży żeglugowej podpisała kontrakt z China Merchants Jinling Shipyard Co., Ltd. na budowę czterech statków PCTC klasy Shaper, zasilanych metanolem, z opcją na budowę ośmiu kolejnych. W ten sposób transport pojazdów osobowych i ciężarowych ma pozostawać przyjazny dla środowiska, zgodnie z polityką dekarbonizacji żeglugi oraz ograniczania emisji CO2.

To kolejny etap po podpisaniu w sierpniu przez oba przedsiębiorstwa listu intencyjnego, poprzedzającego zawarcie umowy w sprawie dostarczenia transportowców napędzanych ekologicznym paliwem, w tym przypadku metanolem. Dostawy pierwszych jednostek o pojemności 9350 CEU mają się rozpocząć w  II poł. 2026 roku.

- Proces opracowywania naszego nowego projektu rozpoczął się ponad 1,5 roku temu, a zespół ściśle współpracował z projektantami z Delta Marin oraz wewnętrznymi i zewnętrznymi interesariuszami, aby upewnić się, że statek spełnia wymogi bezpieczeństwa i jest dobrze dostosowany do naszych przyszłych krótko- i długoterminowych potrzeb operacyjnych. Efektywność energetyczna i redukcja emisji gazów cieplarnianych jest najwyższym priorytetem i włożono wiele wysiłku w zapewnienie, że nowe statki znacząco przyczynią się do osiągnięcia naszych celów w zakresie redukcji emisji - powiedział w sierpniu Lars Ekren, starszy menedżer ds. budowy i konwersji statków w Wallenius Wilhelmsen

Inwestycja w statki z nowym napędem wiąże się ze strategią i dużymi ambicjami Wallenius Wilhelmsen, aby stać się pionierem w zakresie dekarbonizacji żeglugi. Celem firmy jest zapewnienie usług transportowych i dojście do zerowej emisji CO2 już w 2027 roku. Przy tym ma utrzymywać stałą flotę składającą się z 125-135 statków. W związku z tym podpisała także umowę na dostarczanie biopaliw z amerykańskim potentatem energetycznym ExxonMobil. W ramach kontraktu przedsiębiorstwo miało rozpocząć dostarczanie zrównoważone biopaliwa już od II poł. tego roku.

Norweski przedstawiciel branży żeglugowej realizuje także projekt budowy rorowca o pojemności 7 000 CEU, który ma być jeszcze bardziej ambitnym przedsięwzięciem niż statki klasy Shaper. Planowane statki RoRo mają jako główną formę napędu wykorzystywać siłę wiatru.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.