• <
KONGSBERG_2023

MacGregor dostarczy sprzęt RoRo dla pierwszego statku typu PCTC zasilanego metanolem

rk

29.09.2023 15:05 Źródło: Cargotec. MacGregor
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki MacGregor dostarczy sprzęt RoRo dla pierwszego statku typu PCTC zasilanego metanolem

Partnerzy portalu

Fot. CMES

MacGregor, część Cargotec, został wybrany do dostarczenia sprzętu RoRo dla dwóch pierwszych na świecie czystych i beezemisyjnych statków do przewozu samochodów i ciężarówek (Pure Car and Truck Carrier, PCTC), napędzanych metanolem dla firmy China Merchant Energy Shipping.

Wspomniane statki wpisują się ogólnoświatowy "wyścig" w związku z dekarbonizacją żeglugi i wprowadzaniem na wody statków przyjaznych środowisku, nieemitujących szkodliwych substancji. Zamówienie zostało zaksięgowane przez Cargotec, którego norweski MacGregor jest spółką zależną, na trzeci kwartał 2023 roku. Statki mają zostać dostarczone właścicielowi między III a IV kwartałem 2025 roku, a są budowane w stoczni China Merchants Heavy Industry w Jiangsu w Chinach.

- Ponieważ CMES jest ważnym operatorem PCTC, cieszymy się, że po raz pierwszy możemy być częścią ich nowych projektów. Dołożymy wszelkich starań, aby budować zaufanie i współpracę w przyszłości. Doceniamy również bardzo dobrą współpracę z CMHI w wielu bieżących projektach - powiedział Magnus Sjöberg, starszy wiceprezes ds. rozwiązań handlowych w MacGregor.

Zakres dostawy obejmuje zaprojektowanie i dostarczenie kluczowych komponentów składających się z ramp zewnętrznych i wewnętrznych, pokryw, drzwi sterowanych elektrycznie i podnoszonych pokładów samochodowych, a także wsparcie instalacyjne. Najważniejszymi elementami zamówienia były innowacje aspekty, takie jak technologia Soft Flaps, która zmniejsza hałas w porcie, oraz Ramp Position Indicator, czyli unikalny system nadzoru lądowania rampy rufowej, który pozwala załodze dokładnie zobaczyć, gdzie ona rampa przed rozpoczęciem operacji, co przyspiesza cumowanie i rozładunek, a także zmniejsza zagrożenie wypadków.

Statki do przewozu samochodów osobowych i ciężarowych (Pure Car and Truck Carriers, PCTC) odgrywają kluczową rolę w transporcie pojazdów przez oceany świata, poruszając się na dalekich dystansach głównie między Ameryką Północną, Europą a Azją. Te wyspecjalizowane jednostki zostały zaprojektowane w celu optymalizacji transportu samochodów, ciężarówek i innych ładunków tocznych. W związku z ich znaczeniem jest podnoszony także temat ich wpływu na środowisko, stąd rozpoczęto prace nad niskoemisyjnymi rorowcami. W grudniu ubr. firma CMES ogłosiła, że podpisała list intencyjny na budowę sześciu dwupaliwowych PCTC o ładowności 9300 CEU, napędzanych metanolem. 

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.