• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Bornholm będzie bunkrował ekologiczne statki

jm

07.04.2022 21:45

Partnerzy portalu

Bornholm będzie bunkrował ekologiczne statki - GospodarkaMorska.pl
Fot. News Oresund / Wikipedia

W Porcie Roenne na duńskiej wyspie Bornholm na Bałtyku najpóźniej w 2025 roku pojawi się możliwość bunkrowania statków ekologicznymi paliwami.

Międzynarodowe konsorcjum Bornholm Bunker Hub, w którego skład wchodzą Ørsted, Molslinjen, Topsoe, Bunker Holding Group, Wärtsilä, Ramboll, Bureau Veritas oraz Port Roenne planują uruchomić w Roenne instalacje do bunkrowania statków ekologicznymi paliwami. Konsorcjum przeprowadziło już studium wykonalności potencjału finansowego dostaw zrównoważonych paliw żeglugowych na Bałtyku, potencjalnie z wykorzystaniem lokalnej produkcji paliw ekologinczych Power-to-X. Produkcja tych paliw ma być ważnym elementem węzła bunkrowego. Jej produkcja będzie możliwa po ukończeniu tzw. duńskiej wyspy energetycznej – farm wiatrowych o mocy co najmniej 2 GW.

Konsorcjum zapowiedziało także, że poszukuje partnerów i klientów, którzy będą zainteresowani wzięciem udziału w przedsięwzięciu. Plany zakładają, że na Bornholmie ekologicznych paliw, głównie amoniaku i metanolu, ma wystarczyć dla wszystkich z ponad 60 tys. statków, jakie zawijają rocznie na wyspę.

Jest to ważna informacja z perspektywy rozwoju polskich farm wiatrowych. Bornholm znajduje się niedaleko, co oznacza, że ekologiczne statki biorące udział w budowach i serwisowaniu, będą mogły bunkrować tam swoje paliwo. Jednocześnie rodzi to zagrożenie, że część baz serwisowych dla polskich farm wiatrowych z tego powodu może być zainteresowana przeniesieniem swoich statków na wyspę.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.