W Porcie Roenne na duńskiej wyspie Bornholm na Bałtyku najpóźniej w 2025 roku pojawi się możliwość bunkrowania statków ekologicznymi paliwami.
Międzynarodowe konsorcjum Bornholm Bunker Hub, w którego skład wchodzą Ørsted, Molslinjen, Topsoe, Bunker Holding Group, Wärtsilä, Ramboll, Bureau Veritas oraz Port Roenne planują uruchomić w Roenne instalacje do bunkrowania statków ekologicznymi paliwami. Konsorcjum przeprowadziło już studium wykonalności potencjału finansowego dostaw zrównoważonych paliw żeglugowych na Bałtyku, potencjalnie z wykorzystaniem lokalnej produkcji paliw ekologinczych Power-to-X. Produkcja tych paliw ma być ważnym elementem węzła bunkrowego. Jej produkcja będzie możliwa po ukończeniu tzw. duńskiej wyspy energetycznej – farm wiatrowych o mocy co najmniej 2 GW.
Konsorcjum zapowiedziało także, że poszukuje partnerów i klientów, którzy będą zainteresowani wzięciem udziału w przedsięwzięciu. Plany zakładają, że na Bornholmie ekologicznych paliw, głównie amoniaku i metanolu, ma wystarczyć dla wszystkich z ponad 60 tys. statków, jakie zawijają rocznie na wyspę.
Jest to ważna informacja z perspektywy rozwoju polskich farm wiatrowych. Bornholm znajduje się niedaleko, co oznacza, że ekologiczne statki biorące udział w budowach i serwisowaniu, będą mogły bunkrować tam swoje paliwo. Jednocześnie rodzi to zagrożenie, że część baz serwisowych dla polskich farm wiatrowych z tego powodu może być zainteresowana przeniesieniem swoich statków na wyspę.
Strajki w brytyjskich portach. Liverpool następny w kolejce
Dwa kolejne statki z produktami rolnymi wypłynęły z ukraińskich portów
Kuba. Ugaszono pożar w porcie Matanzas
Nowe rozwiązanie dla małych i średnich portów od SeaData Gdynia
Porty kontenerowe Chin zdominowały globalny rynek
Cieśnina Tajwańska: czy Chiny zagrażają światowemu transportowi morskiemu?