• <
pge_baltica_390x100_duży

Piąty gazowiec w marcu w gazoporcie w Świnoujściu. To rekord

AK

28.03.2022 23:22
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Piąty gazowiec w marcu w gazoporcie w Świnoujściu. To rekord

Partnerzy portalu

Piąty gazowiec w marcu w gazoporcie w Świnoujściu. To rekord - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gaz-System

W marcu do terminala LNG w Świnoujściu przypłynęło aż pięć tankowców, co stanowi rekord tego roku. Jednocześnie to już dziesiąta w tym roku dostawa.

Po raz pierwszy, od kiedy uruchomiono terminal, spółka Gaz-System obsługuje aż pięć statków w miesiącu.

- Do tej pory dostarczono do Polski, drogą morską, ponad 29 mln m3 skroplonego gazu ziemnego - informuje Gaz-System.  

Od stycznia terminal LNG w Świnoujściu zapewnia odbiór 6,2 mld m3. gazu rocznie - wcześniej roczna przepustowość terminalu wynosiła 5 mld m sześc. Gaz sprowadzany do Świnoujścia drogą morską może pokryć pokrycie ok. 30 proc. polskiego zapotrzebowania. 

W ostatnich dniach terminal informował także, że trwają intensywne prace przy budowie nowego nabrzeża. Oznacza to, że do terminala będą mogły cumować mniejsze jednostki.

- Uruchomimy nowe usługi: załadunek skroplonego paliwa, przeładunek - transshipment oraz załadunek jednostek bunkrujących - podał Gaz-System.

Przypomnijmy, że terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu eksploatowany jest od 2016 roku.

Powstanie terminalu LNG pozwoliło na odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Decyzja o budowie gazoportu zapadła w 2006 r. Budowa terminalu LNG została uznana przez Radę Ministrów za inwestycję strategiczną dla Polski.


seaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.