• <
attis_konferecnja_2024

Ramboll i Primo Marine pomogą przy trasach kablowych dla duńskich wysp energetycznych

02.09.2022 12:30
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ramboll i Primo Marine pomogą przy trasach kablowych dla duńskich wysp energetycznych

Partnerzy portalu

Ramboll i Primo Marine pomogą przy trasach kablowych dla duńskich wysp energetycznych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Duński Ramboll i holenderski Primo Marine zapewnią usługi konsultacyjne obejmujące podmorskie trasy kablowe dla dwóch wysp energetycznych planowanych w Danii. Wartość kontraktów przyznanych przez operatora Energi wynosi 828 362 euro. 

Eksperci tych dwóch uznanych firm będą odpowiedzialni za ocenę zagrożeń zewnętrznych dla infrastruktury przesyłowej oraz wszelkich ryzyk związanych z rozwojem sieci kablowej. Eksperci określą tez na jakiej głębokości będą położone kable łączące duńskie wyspy energetyczne na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim – informuje portal offshorwind.biz. 

Primo Marine będzie świadczyć usługi dla bornholmskiej wyspy energetycznej, natomiast Ramboll wykona te same prace dla wyspy energetycznej Morza Północnego.

Rok temu Energinet zatrudnił Ramboll do sporządzenia mapy i rekomendacji dla potencjalnych tras kabli podmorskich dla wyspy energetycznej Bornholm. 

Wyspa energetyczna Bornholm będzie w pełni funkcjonalna już w 2030 roku. Wyspa połączy Niemcy i Danię z morskim hubem o mocy około 2 GW i farmami wiatrowymi o łącznej mocy 3 GW. 

Wyspa energetyczna na Morzu Północnym będzie sztuczną wyspą zbudowaną 80 kilometrów od brzegu półwyspu Jutlandia. Wokół wyspy do 2033 roku powstaną w pierwszej fazie 200 turbin wiatrowych o mocy 3 GW. 

Dania i Niemcy zawarły porozumienie polityczne o utworzeniu kabla z wyspy energetycznej do Niemiec. Oznacza to, że energia może być przesyłana z wyspy energetycznej bezpośrednio do niemieckiej sieci elektroenergetycznej i dalej do reszty Europy.

30 sierpnia osiem krajów Unii Europejskiej graniczących z Morzem Bałtyckim zgodziło się na siedmiokrotne zwiększenie mocy wytwórczych morskich elektrowni wiatrowych do 2030 roku, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiej energii.  


Źródło: offshorewind.biz/Energinet

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.