• <
siemens_gamesa_2022

Minister obrony Danii: mamy powody, by bać się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku

gm

28.09.2022 11:41 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Minister obrony Danii: mamy powody, by bać się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku

Partnerzy portalu

Minister obrony Danii: mamy powody, by bać się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Istnieją powody, by niepokoić się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku, najnowszym przykładem jest podejrzenie sabotażu na odcinkach gazociągów Nord Stream - powiedział w środę minister obrony Danii Morten Bodskov. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił z kolei ten incydent jako sabotaż.

"Rosja utrzymuje znaczącą obecność militarną w regionie Morza Bałtyckiego i spodziewamy się, że będzie nadal potrząsała szabelką" - przekazał Bodskov w komunikacie po rozmowie ze Stoltenbergiem w środę w Brukseli.

Dodał, że może minąć tydzień lub dwa, zanim obszar wokół miejsc, w których doszło do przecieków, stanie się na tyle spokojny, że będzie można rozpocząć badanie tej sprawy.

"Omówiłem z ministrem obrony Danii sabotaż gazociągów Nord Stream" - napisał z kolei na Twitterze sekretarz generalny. Dodał, że rozmawiał z Bodskovem również o ochronie infrastruktury krytycznej w krajach NATO.

W poniedziałek w rurociągach Nord Stream i Nord Stream 2 stwierdzono gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek gazu. Duńskie władze odkryły łącznie trzy nieszczelności w gazociągach. Duński urząd do spraw energii potwierdził, że są to dwa wycieki z NS1 na północny wschód od Bornholmu i jeden z NS2 na południowy wschód od tej wyspy.

Były to działania celowe, w pobliżu gazociągów Nord Stream zaobserwowano wybuchy - mówiła we wtorek wieczorem premier Danii Mette Frederiksen.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.