• <
siemens_gamesa_2022

Premier Morawiecki we wtorek weźmie udział w uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe; wśród gości m.in. premier Danii

gm

26.09.2022 20:10 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Premier Morawiecki we wtorek weźmie udział w uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe; wśród gości m.in. premier Danii

Partnerzy portalu

Premier Morawiecki we wtorek weźmie udział w uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe; wśród gości m.in. premier Danii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Baltic Pipe

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek weźmie udział w uroczystości uruchomienia gazociągu Baltic Pipe w Goleniowie - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Oprócz szefa polskiego rządu w wydarzeniu będzie uczestniczyć m.in. premier Danii Mette Frederiksen.

We wtorek odbędzie się uroczyste uruchomienie gazociągu Baltic Pipe w Goleniowie; w wydarzeniu oprócz szefa polskiego rządu będą uczestniczyć również premier Danii Mette Frederiksen, minister do spraw Ropy Naftowej i Energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen.

"Od 2015 roku polski rząd konsekwentnie realizuje politykę dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu. Decyzja o wznowieniu prac nad gazociągiem Baltic Pipe i realizacja tego projektu pozwala nam uniezależnić się od dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej. Dzisiejsze działania Rosji pokazały, że polityka krajów zachodnich, w tym zakresie, okazała się błędna" - podkreśla rzecznik rządu.

Jak wskazuje Müller, gazociąg Baltic Pipe jest strategiczną inwestycją z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. "Nasz kraj będzie odporny nie tylko na przerwy w dostawach gazu ze wschodu, ale również na zaprzestanie dostaw gazu przez Gazprom dla innych państw europejskich. Baltic Pipe tworzy nową drogę dostaw gazu bezpośrednio z norweskich złóż do Polski oraz potencjalnie także do innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej" - zaznacza.

Inwestycja realizowana jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet. Długość części podmorskiej wynosi ok. 275 kilometrów. Odcinek w Danii składa się z ponad 200 kilometrów nitki gazociągu oraz nowej stacji kompresorowej. Na Morzu Północnym gazociąg Baltic Pipe łączy się z gazowym systemem przesyłowym Norwegii poprzez norweski gazociąg Europipe II.

Rzecznik podkreśla także, że uroczystość inauguracji gazociągu będzie okazją do spotkania szefa rządu Mateusza Morawieckiego z premier Danii. "Wśród tematów rozmowy znajdą się kwestie bezpieczeństwa w regionie, w tym pomoc Ukrainie. Na spotkaniu poruszona zostanie również kwestia współpracy w sektorze energii i bezpieczeństwa energetycznego" - dodaje.

Przypomina ponadto, że ostatnio liderzy państw spotkali się 30 sierpnia 2022 r. podczas Bornholm Summit, który został zorganizowany przez szefową duńskiego rządu, a rozmowy poświęcone były wzmocnieniu współpracy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego.

Gazociąg Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Jego uruchomienie zaplanowano na 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe ma mieć przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc przesyłową, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie. Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projektu wspólnego zainteresowania" ("Project of Common Interest"). Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach instrumentu "Łącząc Europę"(CEF).

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.