• <
smartre_2023

OX2 zbada możliwość stworzenia podmorskiego gazociągu do transportu wodoru na Bałtyku

zk

16.12.2022 21:25
Strona główna Energetyka Morska, Offshore OX2 zbada możliwość stworzenia podmorskiego gazociągu do transportu wodoru na Bałtyku

Partnerzy portalu

OX2 zbada możliwość stworzenia podmorskiego gazociągu do transportu wodoru na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl
OX2

Spółka OX2 uzgodniła z Gasgrid Finland i Nordion Energi, operatorami systemów przesyłowych gazu (OSP) w Finlandii i Szwecji, oraz Copenhagen Infrastructure Partners, że zbada możliwość rozwoju nowej infrastruktury rurociągów do transportu wodoru w rejonie Morza Bałtyckiego, aby umożliwić dystrybucję pomiędzy Finlandią, Wyspami Alandzkimi, Szwecją, Danią i Niemcami.

Projekt, Baltic Sea Hydrogen Collector (BHC), będzie transgraniczną infrastrukturą magazynowania i transportu zielonego wodoru. Inicjatorami projektu są fińscy i szwedzcy operatorzy systemów przesyłowych gazu (OSP) Gasgrid Finland Oy i Nordion Energi AB wraz z OX2 i Copenhagen Infrastructure Partners.   
 
Celem projektu jest stworzenie rynku wodoru oraz połączenie podaży i popytu w Zatoce Botnickiej i regionie Morza Bałtyckiego, oraz w Europie Środkowej. Rurociąg może być również podłączony do wysp energetycznych w regionie, takich jak Gotlandia czy Bornholm.

Celem projektu jest pomoc w osiągnięciu założeń REPower EU do 2030 roku.

Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w odejściu od paliw kopalnych, w szczególności dla przemysłu ciężkiego i sektora żeglugi. Energia pochodząca z OZE jest opłacalnym sposobem produkcji tego zielonego paliwa, a kraje nordyckie i region Morza Bałtyckiego mają bardzo dobre warunki zarówno dla lądowej i morskiej energetyki wiatrowej.

Fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.