Spółka OX2 uzgodniła z Gasgrid Finland i Nordion Energi, operatorami systemów przesyłowych gazu (OSP) w Finlandii i Szwecji, oraz Copenhagen Infrastructure Partners, że zbada możliwość rozwoju nowej infrastruktury rurociągów do transportu wodoru w rejonie Morza Bałtyckiego, aby umożliwić dystrybucję pomiędzy Finlandią, Wyspami Alandzkimi, Szwecją, Danią i Niemcami.
Projekt, Baltic Sea Hydrogen Collector (BHC), będzie transgraniczną infrastrukturą magazynowania i transportu zielonego wodoru. Inicjatorami projektu są fińscy i szwedzcy operatorzy systemów przesyłowych gazu (OSP) Gasgrid Finland Oy i Nordion Energi AB wraz z OX2 i Copenhagen Infrastructure Partners.
Celem projektu jest stworzenie rynku wodoru oraz połączenie podaży i popytu w Zatoce Botnickiej i regionie Morza Bałtyckiego, oraz w Europie Środkowej. Rurociąg może być również podłączony do wysp energetycznych w regionie, takich jak Gotlandia czy Bornholm.
Celem projektu jest pomoc w osiągnięciu założeń REPower EU do 2030 roku.
Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w odejściu od paliw kopalnych, w szczególności dla przemysłu ciężkiego i sektora żeglugi. Energia pochodząca z OZE jest opłacalnym sposobem produkcji tego zielonego paliwa, a kraje nordyckie i region Morza Bałtyckiego mają bardzo dobre warunki zarówno dla lądowej i morskiej energetyki wiatrowej.
Fot. Depositphotos
W 2022 roku europejski import skroplonego gazu z Rosji wzrósł o ponad jedną trzecią
Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej
Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim
Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii
BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną
Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych