• <
mewo_2022

Equinor na Offshore Wind Poland 2022: Polska musi przyspieszyć [WIDEO]

jm

30.11.2022 23:55
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Equinor na Offshore Wind Poland 2022: Polska musi przyspieszyć [WIDEO]

Partnerzy portalu

Equinor na Offshore Wind Poland 2022: Polska musi przyspieszyć [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

– Polska tak naprawdę znajduje się w momencie, kiedy musimy przyspieszyć i odblokować, uprościć maksymalnie realizację projektów – mówił Michał Kołodziejczyk, prezes Zarządu Equinor Polska podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022.Organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej Konferencja Offshore Wind Poland 2022 zgromadziła przedstawicieli całej, powstającej w Polsce branży morskiej energetyki wiatrowej. Nie mogło na niej zabraknąć reprezentanta Equinor Polska, jednego z deweloperów bezpośrednio realizujących projekty farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Firmę reprezentował prezes Zarządu Michał Kołodziejczyk.

Jak wspomniał Kołodziejczyk, podczas wydarzenia rozmawiano zarówno o przyszłości polskiego offshore, przede wszystkim w kontekście opublikowanego przez PSEW raportu zawierającego propozycje kolejnych lokacji morskich farm wiatrowych na polskim wybrzeżu, ale również o aktualnych problemach branży.

– Dzisiaj podczas panelu przedstawialiśmy wyzwania, przed którymi stoi branża, i postulaty pewnych zmian legislacyjnych. Ale konferencja to również doskonała możliwość do znalezienia nowych partnerów, nowych kontraktów biznesowych, a przede wszystkim do zainteresowania nowych podmiotów morską energetyką wiatrową w Polsce – mówi Kołodziejczyk.

Prezes Equinora zauważa, że w ciągu ostatnich lat pod względem legislacji dotyczącej projektów offshore zmieniło się bardzo dużo, bo pojawiły się m.in. ustawa offshore'owa czy rozporządzenie cenowe, a kolejne regulacje są wprowadzane systematycznie.

– Natomiast otoczenie zewnętrzne zmieniło się także. Jest ogromna presja kosztów, ogromna presja inflacyjna. Mamy wojnę w Ukrainie, która powoduje ogromne wyzwania z łańcuchem dostaw. Widzimy to w zasadzie każdego dnia. Następuje przyspieszenie jeśli chodzi o dekarbonizację na innych rynkach. W związku z tym Polska tak naprawdę znajduje się w momencie, kiedy musimy przyspieszyć i odblokować, uprościć maksymalnie realizację projektów – mówi Michał Kołodziejczyk. – Wiąże się to z naszymi postulatami legislacyjnymi – powinniśmy znieść ryzyko wzrostu kosztów, a przynajmniej je zminimalizować, umożliwić indeksowanie projektów od pierwszej decyzji URE. Druga sprawa to powiązanie ceny CFD do euro, ponieważ większość kosztów ponoszonych jest w euro i nie ma sensu, żeby inwestor ponosił koszty hedgingu i zwiększał koszty tych projektów. Trzecia kwestia to sprawy związane z certyfikacją, permittingiem – należy odblokowywać, upraszczać i zmniejszać koszty, które inwestor musi ponosić – wymienia prezes Equinor.

Podczas Offshore Wind Poland 2022 te i inne postulaty deweloperów zostały przedstawione także obecnym na wydarzeniu reprezentantom strony rządowej. Pozytywnie na temat tych propozycji wypowiadał się m.in. wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.

– Słyszymy, że są takie możliwości, że faktycznie jest to ważny temat dla administracji i legislatury. Mamy nadzieję, że do końca roku te zmiany, które są postulowane, będą miały odzwierciedlenie w aktach prawnych – kończy Michał Kołodziejczyk z Equinor.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.